Foto: Katsuya. Taira
Netradičný priestor, originálne zadanie a ešte originálnejšie riešenie. S takým prišli japonskí FujiwaraMuro Architects. Vytvorili miesto, kde nič nie je jasne ohraničené.
Na začiatku stál pomerne veľkorysý byt v japonskom meste Kobe s rozlohou 150 metrov štvorcových a požiadavka majiteľa na jeho rekonštrukciu. Architekti vytvorili obytný priestor definovaný oblými stenami, kde sa však funkcie jednotlivých priestorov voľne prelínajú a podporujú tak príjemné plynutie každodenného života.
Foto: Katsuya. Taira
Pokojný životný priestor
„Dispozícia je navrhnutá tak, aby si obyvatelia mohli postaviť alebo postaviť stoličku kdekoľvek chcú tráviť čas. Keďže tu nie sú žiadne priame línie, vizuálny dojem je veľmi jemný, výsledkom čoho je pokojný životný priestor,“ vysvetľujú architekti.
Foto: Katsuya. Taira
Dominantnými sa tak stávajú organické, jemne zvlnené tvary, ktoré vychádzajú z jemnej dynamiky a prelievajú jednu miestnosť do druhej. Aj zariadenie bytu je prispôsobené týmto tvarom: či už ide o do oblúka vykrojenú pracovnú dosku na kuchynskej linke alebo okrúhly stolík.
Foto: Katsuya. Taira
Atypické riešenie
Byt je zariadený z kvalitných, luxusných materiálov, ktoré ešte zvýrazňujú jeho high-end charakter. Jemnosť kriviek dopĺňajú aj neutrálne farby – steny v smotanovom odtieni ladia so svetlým drevom. Jedinou výnimkou je sýtočervené kreslo v časti, ktorá slúži ako obývačka.
Foto: Katsuya. Taira
Tento byt je absolútne atypickým dispozičným riešením. Dokazuje, že klasické priečky nie sú nevyhnutnosťou a pri odvahe experimentovať sa objavia nové možnosti a horizonty. V prípade bytu v Kobe, ktorého veľkou devízou je aj balón s výhľadom na oceán, priniesli oblé steny predovšetkým pokoj a rovnováhu. Nejednoznačné súvislosti medzi priestormi mu dodávajú na zaujímavosti.
Foto: Katsuya. Taira
Foto: Katsuya. Taira
Foto: Katsuya. Taira