rodinny dom jested atelier sad iveta zachariasova kone2

Foto: BoysPlayNice

 

Architekti zo štúdia SAD a interiérová dizajnérka Iveta Zachariášová sa podpísali pod projekt príjemného obdĺžnikového domu obklopeného lúkami na dotyk s malebnou krajinou Českého raja.

 

Tak ako sa vlní krajina naokolo, aj pozemok, na ktorom vyrástol tento dom, je čiastočne svahovitý. Architekti sa s topografiou vysporiadali zasadením stavby do svahu, čo vo výsledku pôsobí prirodzene a dom bez problémov zapadol do okolitého prostredia. Pomohla tomu napríklad aj fasáda pokrytá pásmi rôznej hrúbky z portugalského korku. Tento spôsob jeho použitia je v Českej republike novinkou.

 

rodinny dom jested atelier sad iveta zachariasova svah

Foto: BoysPlayNice

 

Tento prírodný materiál použitý v exteriéri dopĺňa železobetón, ktorí autori zvolili pre obloženie vnútorných priestorov. Strecha je plechová.

Vzdušný a otvorený koncept

Výrazným prvkom sú aj veľké presklené plochy, ktoré na jednej strane poskytujú široký pohľad na okolité prírodné prostredie, na druhej je vďaka nim interiér zaliaty prirodzeným svetlom. Zároveň sa tak celý projekt rodinného domu vizuálne integruje s prostredím krajiny Ještědského hrebeňa.

 

rodinny dom jested atelier sad iveta zachariasova sklo

Foto: BoysPlayNice

 

Tak, ako lúky navôkol, aj dom pôsobí vzdušne, otvorene, bez vizuálnych prekážok a život v ňom vďaka tomu môže plynúť plynule v harmónii s okolím. Otvorenosť voči prírode sa prejavila napríklad aj rozsiahlym prekrytím terasy, ktorá poskytuje dostatok miesta dokonca aj pre kone. Posuvné portály na nároží je možné vsunúť, takže záhrada je ešte viac prepojená s vnútrom domu.

 

rodinny dom jested atelier sad iveta zachariasova fasada

Foto: BoysPlayNice

 

Náväznosť na tradície

Dom sa nachádza tesne pod úrovňou cesty, čo dokázali architekti taktiež pretaviť do funkčnosti. „Časť strechy objektu je nájazdová, určená na parkovanie vozidiel. Prízemie a hlavná plocha záhrady sú potom 4,5 m pod úrovňou cesty. Väčšia časť objektu je zastrešená sedlovou strechou s variabilným sklonom od 43° do 30° na východnom štíte,“ približujú autori z ateliéru SAD.

 

rodinny dom jested atelier sad iveta zachariasova najazdova strecha

Foto: BoysPlayNice

 

Dominantným prvkom interiéru je francúzsky otočný liatinový krb, ktorý je zavesený na krokve. Vhodným doplnkom sa stala neutrálna liata podlaha, ktorá pôsobí minimalisticky. Za zmienku určite stojí aj vonkajšia dlažba, ktorá symbolicky nadväzuje na miestne tradície. Ide totiž o ružovkasté žulové kamene pripomínajúce dlažbu práve v tomto tóne, ktorou bol kedysi vydláždený celý Liberec.

 

rodinny dom jested atelier sad iveta zachariasova najazdova interier podkrovie

Foto: BoysPlayNice

 

rodinny dom jested atelier sad iveta zachariasova najazdova beton steny

Foto: BoysPlayNice

 

rodinny dom jested atelier sad iveta zachariasova najazdova obyvacka

Foto: BoysPlayNice

 

rodinny dom jested atelier sad iveta zachariasova obyvacka odraz

Foto: BoysPlayNice

 

Pin It