SNG rekonstrukcia celok

Foto: Martin Deko, SNG

 

V nedeľu 11.decembra SNG prvýkrát po 21 rokoch sprístupní svoje obnovené priestory verejnosti.

 

Pod dostavbu a modernizáciu areálu tejto významnej kultúrnej inštitúcie sa podpísali architekti Martin Kusý a Pavol Paňák z ateliéru BKPŠ. Počiatky tejto rozsiahlej rekonštrukcie pritom spadajú až do obdobia pred 21 rokmi. Vtedajšia riaditeľka SNG Katarína Bajcurová musela z havarijných dôvodov nechať zatvoriť ikonické Premostenie od architekta Vladimíra Dedečka. Neskôr sa k nemu pridali aj ďalšie časti galérie.

 

SNG martin deko nadvorie

Foto: Martin Deko, SNG

  

SNG rekonstrukcia exterier

Foto: Martin Deko, SNG

 

Na svoje znovuzrodenie si SNG musela počkať od roku 2016 do októbra 2022, kedy prebiehali na budove rozsiahle práce. Výsledok si verejnosť môže pozrieť od 11. decembra.

Míľnik slovenskej kultúry a umenia

„„Rekonštrukcia národnej galérie bola s nami tak dlho, že je pre mňa zvláštne a nečakane ťažké uchopiť jej koniec. Riskujúc veľké slová, naozaj si myslím, že toto je historická chvíľa, a to nielen pre galériu, ale aj pre našu krajinu,” uviedla generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.  

„„Prvé, čo mi pri otvorení SNG napadne, je slovo – konečne. Úprimne, ide o unikátny počin, ktorý so sebou prináša obrovský prínos nielen pre umeleckú obec, ale aj pre všetkých návštevníkov/návštevníčky a priaznivcov vizuálneho umenia,” povedala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

 

SNG rekonstrukcia celok2

Foto: Martin Deko, SNG

 

V koži architektov

Podľa architektov Martina Kusého a Pavla Paňáka išlo v tomto prípade o dlhý proces so všetkými peripetiami architektonickej profesie. Trval celých 17 rokov. “Našou snahou bolo vytvoriť autentické dielo, v ktorom sú skĺbené štyri posledné storočia architektúry, priestory pre modernú prevádzku inštitúcie a prezentáciu našej výtvarnej kultúry. Či a ako sa nám to podarilo, povie história,‟ dodávajú architekti.

 

SNG rekonstrukcia interier okna SNG rekonstrukcia chodba SNG rekonstrukcia schodisko

Foto: Martin Deko, SNG

 

 

SNG sa rozhodla nečakať na kompletne vybavený interiér či stále expozície a novú budovu bude (po)otvárať postupne. Historicky prvé slávnostné otvorenie dverí rekonštruovanej budovy pre verejnosť bude spojené s celodenným programom a prvými výstavami. Návštevníci si budú môcť vypočuť predášku architektov Kusého a Paňáka o prestavbe SNG, na workshope zažiť atmosféru architektonického ateliéru či zoznámiť sa s čerstvo vydanou publikáciou, architektonickým sprievodcom budovou.

 

SNG rekonstrukcia linie

Foto: Martin Deko, SNG

 

SNG rekonstrukcia steny

Foto: Martin Deko, SNG

 

Galéria bude v priebehu roka 2023 postupne sprístupňovať aj stále expozície, kinosálu, modernú knižnicu, kaviareň a galerijné kníhkupectvo. Program otváracieho dňa ako aj bližšie informácie k jednotlivým výstavám sú dostupné na webovej stránke SNG.

 

SNG rekonstrukcia okna

Foto: Martin Deko, SNG

 

SNG rekonstrukcia nadvorie2

Foto: Martin Deko, SNG

 

Pin It