the lesser polish eaves cottage bxbstudio boguslaw barnas 8

Foto: Slawmir Ślusarczyk, BXB studio and Luke Skyvideo

 

Ani u našich severných susedov nie je slovo moderná architektúra neznáme. O tom nás presvedčil projekt majestátnej chaty, ktorá sa tiahne po 362 m² veľkej zastavanej plochy v Malopoľskej oblasti, autorom je štúdio BXBstudio. 

 

Inšpirovaná poľskou drevenou architektúrou sa The Lesser Polish Eaves Cottage alebo Małopolska Chata Podcieniowa stala jedným z príkladov týchto stavieb. Má pevne zakorenené tradície, no zároveň je dizajnová a nadčasová, čo z nej robí viac než inovatívny domov. Charakteristickými prvkami stavby sú vystupujúce odkvapy, ktoré boli dominantnosťou na starom trhovisku malej dediny Lanckorona v Poľsku a slúžili na to, aby chránili prednú časť budovy pred dažďom a slnečným žiarením. V daždivých dňoch tak mohol priestor pod nimi prekypovať životom a trhovou atmosférou.   

 

the lesser polish eaves cottage bxbstudio boguslaw barnas 3

Foto: Slawmir Ślusarczyk, BXB studio and Luke Skyvideo

 

Využitie podstaty pozemku

Charakteristikou polohy pozemku je, že vzhľadom na jeho orientáciu je výrazne v južnom sklone. Ďalším problémom bol lichobežníkový tvar pozemku. Počas projektovania takto detailne dotiahnutého domu sa muselo postupovať podľa regulácií ustanovených v územnom pláne, v ktorom sa počítalo iba s jednopodlažným domom so štítovou strechou a podkrovím. Napriek týmto obmedzujúcim nariadeniam sa podarilo zrealizovať novodobú budovu, ktorá sama osebe dýcha prírodou a harmonicky integruje s krajinou. Priame usporiadanie jednotlivých zón domu na úrovni terénu umožnilo premeniť tento zjavný nedostatok na výhodu. Topografiu návrhári využili úplne naplno, pozemok oddelili až na päť rôznych úrovní, a tým pádom celá stavba spadá do definície dvojpodlažnej budovy.

 

the lesser polish eaves cottage bxbstudio boguslaw barnas

Foto: Slawmir Ślusarczyk, BXB studio and Luke Skyvideo

 

Presklený výhľad 

Na druhom podlaží celodrevenej stavby je hlavný vstup a vchod do garáže, ktoré sú prepojené s rozmernou parkovacou plochou na úrovni existujúceho terénu. O úroveň nižšie, v teréne, ktorý je mierne svahovitý, sa nachádza obývacia časť s otvorenou kuchyňou a jedálňou. Toto dispozičné riešenie vyvyšuje strop, a tým sa celý priestor otvára nádhernému výhľadu do záhrady cez presklené okná. Do centrálnej obývacej časti sa ide po schodoch niekoľkocentimetrovým spádom, čo umožnilo realizáciu nápaditého riešenia pre dlhý závesný krb. Vnútornú časť obývacej miestnosti, umiestnenú okolo krbu, tvorí neobvyklé usporiadanie priestoru pre hostí. 

 

the lesser polish eaves cottage bxbstudio boguslaw barnas 2

Foto: Slawmir Ślusarczyk, BXB studio and Luke Skyvideo

 

Trojuholník na poschodí 

Modernistické prízemie je z južnej strany a aj na poschodí presklené a ukončené prirodzene patinovaným a starnúcim drevom, aké je vidieť na historických odkvapových domoch. Výrazná, ale kontrastná podoba podkrovia bola dotvorená strešnou krytinou a definuje ju precízny architektonický detail pod vedením Bogusława Barnaśa, zakladateľa BXBstudio. Minimalistické druhé poschodie je uzavreté v masívnom čiernom trojuholníku pokrytom strešnou krytinou vytvárajúcou výrazne ostrú strechu, ktorá chráni dom pred slnkom alebo dažďom. V podkroví na južnej strane sa nachádza ikonická spálňa s vysunutým balkónom. Zo severnej strany je zase dvojpodlažná pracovňa v mezaníne, ktorý je na najvyššom, piatom poschodí.   

 

the lesser polish eaves cottage bxbstudio boguslaw barnas 4

Foto: Slawmir Ślusarczyk, BXB studio and Luke Skyvideo

 

Dizajn z Poľska

Od roku 2017 sa za tri roky podarilo skonštruovať The Lesser Polish Eaves Cottage a hneď nato získala niekoľko ocenení. V roku 2021 sa dizajn stal víťazom Design Architecture Awards – Rethinking the Future, ako jediný z celého sveta v tejto kategórii. Taktiež získal ocenenie German Design Award 2022 Special a The European Property Award. V roku 2022 bolo štúdio BXB studio vybrané medzi 10 najlepších poľských architektonických štúdií podľa Property Design. Bogusław Barnaś je zakladateľ dizajnového štúdia, ktoré sa snaží kreatívne riešiť problémy v oblasti urbanizmu, architektúry, umenia a dizajnu. Vo svojej práci štúdio čerpá inšpiráciu z poľskej histórie, prehodnocuje tradičné motívy a prispôsobuje ich súčasnému dizajnu. 

Pin It