16. ročník súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka opäť ocení neoceniteľnú prácu vlastníkov národných kultúrnych pamiatok pri obnove a zachovávaní kultúrneho dedičstva. Ak patríte medzi nich, do konca januára máte možnosť sa o toto prestížne ocenenie uchádzať.

 

hrad UhrovecPodhradie TIT 800x600

Hrad Uhrovec – obnova hospodárskej budovy

Zdroj: Občianske združenie Hrad Uhrovec

HabanMlyn dvor Sobot TIT nova 800x600

Habánsky (vodný) mlyn v Sobotišti

Zdroj: Obec Sobotište

NeogotKastiel GA 800x600

Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante

Zdroj: Mesto Galanta

 

Soška bájneho Fénixa z rúk ministerky kultúry

Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva kultúry a v spolupráci s Nadáciou SPP, SPP a mediálnym partnerom RTVS. Do dnešného dňa bolo rozdaných celkovo 58 sošiek mýtického vtáka Fénixa, ktorý je symbolom súťaže. Tento rok k nim pribudnú ďalšie.

Ministerka kultúry SR udelí tri ocenenia „Fénix - Kultúrna pamiatka roka“ za čiastočnú alebo kompletnú obnovu objektu národnej kultúrnej pamiatky, respektíve za výnimočný počin záchrany kultúrnej pamiatky. Víťazi získajú okrem sošky aj odmenu 10 000  eur od generálneho partnera súťaže, Nadácie SPP, ktorá zároveň odovzdá špeciálnu cenu „Fénix - Cena Nadácie SPP“ najkrajšie obnovenej pamiatke podľa hlasovania verejnosti.

Odborná porota má právo tiež udeliť „Čestné uznanie“ fyzickej či právnickej osobe, ktorá zásadným spôsobom pomohla procesu obnovy či reštaurovaniu pamiatky. Ocenená môže byť aj pamiatka, ktorá je stále v procese obnovy/reštaurovania a získať titul „Adept na cenu Fénix - Kultúrna pamiatka roka“.

KostSv.JanaKrstitela Mod TIT 800x600

Kostol sv. Jána krstiteľa v Modre

Zdroj: Združenie záchrany cirkevných pamiatok v Modre

LetohradSokol Senica TIT 800x600

Letohrádok v Senici

Zdroj: Mesto Senica

DomMestian WaydanDom BA TIT 800x600

Martineum – Meštiansky dom v opevnení, Bratislava

Zdroj: Rímskokatolícka cirkev, Farnosť sv. Martina

MestianDom BanskaBystr TIT 800x600

Thurzov dom v Banskej Bystrici

Zdroj: Stredoslovenské múzeum, BSK

Rekordný 15. ročník

Minulý ročník súťaže bol doteraz najúspešnejším v počte prihlásených pamiatok (31), ako aj v počte hlasujúcich v rámci súťaže o cenu Nadácie SPP (78 560).  Hlavné ocenenie Kultúrnej pamiatky roka a sošku Fénixa si odniesli Kostol sv. Jána Krstiteľa na cintoríne v Modre, Meštiansky dom v opevnení Martineum v Bratislave a hrad Uhrovec v Strážovských vrchoch.

„Minulý rok nás príjemne prekvapil veľký záujem ako odbornej, tak i laickej verejnosti. Veríme, že tento rok to nebude inak a spoznáme mnoho ďalších, zaujímavých príbehov, ktoré sú skryté za našimi národnými kultúrnymi pamiatkami,“ hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.

Slovanský kostol pod drobnohľadom Ľudovíta Štúra

Kostol sv. Jána Krstiteľa na cintoríne v Modre, víťaz minuloročnej sošky Fénixa za príkladnú obnovu a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky, je najstaršou zachovanou stavbou v Modre. Gotická stavba z 13. storočia stojí na cintoríne, ktorý je zároveň miestom posledného odpočinku Ľudovíta Štúra.

Kostol bol pôvodne súčasťou slovanskej osady a predpokladá sa, že ho dali postaviť členovia významného roku Hederikovcov, známych aj ako páni z Kyseku. Počas rekonštrukčných prác, ktoré trvali 10 rokov, objavili vzácne osárium (skrinka na telesné pozostatky) či dobovú hraciu kocku. Najcennejším nálezom sa stali nástenné maľby z konca 13. storočia, ktoré boli zdigitalizované špecializovaným oddelením Pamiatkového úradu SR a odborne zreštaurované.

Katarína Machatová, podpredsedníčka Združenia záchrany cirkevných pamiatok v Modre, ktoré obnovu kostola iniciovalo, má pre váhajúcich majiteľov kultúrnych pamiatok  jednoznačnú radu: „Chcela by som odkázať každému začínajúcemu občianskemu združeniu alebo jednotlivcovi, ak má to presvedčenie, nech sa nebojí začať. Určite sa k dobrej veci ľudia radi pridajú a bude sa dariť.“

Ako sa prihlásiť?

Prihlasovanie trvá do 31. januára 2023. O titul sa môžu uchádzať tie pamiatky, ktoré boli obnovené alebo zreštaurované v rokoch 2021 a 2022. Prihlášku do súťaže, spolu s kompletnou dokumentáciou môžete v tomto ročníku podať iba elektronicky na https://nadaciaspp.egrant.sk/.

Viac informácií o súťaži nájdete na www.kpr-fenix.sk.

05 Fenix KPR logo na sirku pozitiv

Pin It