villa petricor spalna

Foto: Cesar Bejar

 

Mexické štúdio CO-LAB Design Office navrhlo výnimočné bývanie v upokojujúcich zemitých tónoch s výraznými oblúkovými otvormi.

 

Pokoj a ticho stavby s názvom Villa Petricor nabáda spomaliť, nadviazať opäť dialóg s prírodou a nechať sa ňou obklopiť. Svoj názov vila dostala podľa španielskeho slova, ktoré opisuje vôňu zeme čerstvo zmáčanú dažďom. Aj preto jej farebnosť a materialita vychádza práve zo zemitých tónov a architekti z CO-LAB Design Office siahli po cemente a terazze. Vytvorili tak akési čisté plátno pre odraz okolitej tropickej zelene a svetla a tieňa, ktoré sa počas dňa sofistikovane menia.

 

villa petricor bazen

Foto: Cesar Bejar

 

Oblé línie a otvory

Práve zeleň bola jedným z určujúcich prvkov pri rozhodovaní o tvare a umiestnení tejto betónovej stavby. Okná sú navrhnuté a usporiadané tak, aby vpustili dovnútra maximum svetla a „tancujúcich“ tieňov, ktoré vrhajú okolité stromy. Na prvý pohľad zaujme už atypický oblúkovitý tvar okien, na ktoré nadväzujú aj otvory vnútri domu. Oblé línie ešte viac podčiarkujú pokoj a príjemný charakter celej stavby.

 

villa petricor jedalen

Foto: Cesar Bejar

 

Výrazným prvkom je aj brise-soleil na vstupnej fasáde, teda štruktúra z betónových blokov, ktorá na jednej strane vytvára príjemné súkromie a na druhej strane znižuje tepelné zisky v budove. Prestrešenie pred vchodom je perforované, aby cez neho mohli rásť stromy smerom nahor.

 

villa petricor vchod 

Foto: Cesar Bejar

 

Sochárske majstrovstvo

Čo sa týka dispozície, na prízemí sú umiestnené dve spálne a priestor pre relax, oddych alebo stolovanie. Cez oblúkové otvory sa dá dostať na terasu k bazénu a práve tento prvok podporuje vzájomné prepojenie priestorov, ako aj interiéru s exteriérom.

 

villa petricor spalna2

Foto: Cesar Bejar

 

villa petricor photography by cesar bejar 

Foto: Cesar Bejar

 

Rovnaký motív pokračuje aj na poschodí, kde sa nachádza hlavná spálňa, kúpeľňa, obývačka a terasa.

 

villa petricor sprcha villa petricor kupelna villa petricor schody

Foto: Cesar Bejar

 

Celý dom je nenápadný a minimalistický s výrazným monolitickým nádychom. Ten mu prepožičala kombinácia stien z lešteného cementu a terrazzu na podlahách zafarbených minerálnymi pigmentmi. Súvislý priestor vytvárajú aj murovaný nábytok, napríklad lavice.

 

villa petricor stol

Foto: Cesar Bejar

 

Klenuté stropy dodávajú celému domu skulpturálny nádych.   

 

villa petricor linie

Foto: Cesar Bejar

 

villa petricor photography

Foto: Cesar Bejar

 

Pin It