nj architects pariz

Foto: Denilson Machado/MCA Studio

 

Nie vždy architekt získa klienta s rovnakým názorom na životný priestor. V tomto prípade sa tak stalo. Francúzsky pár milujúci umenie, dejiny, architektúru a dizajn, s tromi dospievajúcimi deťmi, túžili po originálnom bývaní, v ktorom by mohli žiť v spoločnom partnerstve s umeleckými dielami a výnimočným nábytkom. Pre zakladateľa ateliéru NJ+ Architects Nilda Josého bola táto požiadavka ako šitá mieru. Spoločne s architektmi Virgíniou Lopes, Danielle Groszamann a Annou Clara Mattar navrhli unikátny interiér, ktorého základ položila história.  

 

Majitelia našli v parížskej časti Neully sur Seine City dom s rozlohou 480 m², koncipovaný do dvoch podzemných podlaží, prízemia a dvoch nadzemných podlaží. Dom bol vo veľmi dobrom stave, avšak vzhľadom na komplexnú dispozičnú zmenu si žiadal celkovú rekonštrukciu interiéru. Hlavnou požiadavkou majiteľov bolo navrhnúť bývanie s harmonickým prepojením tradičnej parížskej architektúry a súčasného brazílskeho štýlu reprezentovaného umením. Práve preto si zvolili brazílsky ateliér NJ+ Architects, ktorého zakladateľ Nildo José verí v hodnotné spojenie umenia a charizmatického unikátneho priestoru. Rekonštrukciu trochu sťažila pandémia a fakt, že architekti na dome pracovali počas tvrdého lockdownu. Zo svojej brazílskej kancelárie na diaľku komunikovali s inžinierskym tímom fungujúcim priamo na mieste. Ten pozorne sledoval každodenné činnosti a bol zodpovedný za kompatibilitu či nové konštrukčné riešenia.  

Východiskovým bodom pre vizuálny štýl bola pôvodná historická architektúra dodávajúca domu osobitý šarm. Vysoké stropy vytvorili perfektnú základňu pre vynímanie sa nábytku a umeleckých diel, pričom sekundovať im mali obdivuhodné výhľady na koruny stromov, rastúcich za veľkorysými oknami. Spájajúcim prvkom a zároveň dominantou domu je pôsobivé skulpturálne schodisko, prepájajúce prízemie s dvomi hornými poschodiami. Tento nadštandardný vizuálny základ bol ako stvorený pre rodinu, ktorá miluje literatúru, umenie a históriu. Pre samotných architektov bol dom s týmito reprezentatívnymi prvkami takou silnou inšpiráciou, že dotvoriť ho bola pre nich nielen práca, ale hlavne radosť. 

Plnohodnotne využitá plocha

Jedným z cieľov bolo rozvrhnúť dispozíciu piatich podlaží tak, aby boli plnohodnotne užívané všetkými jeho obyvateľmi. Do suterénu na -2. podlaží umiestnili práčovňu a ateliér, a vďaka dennému svetlu, prenikajúcemu do -1. podlažia, doň mohli okrem garáže navrhnúť aj kuchyňu, jedáleň, hudobný salón a balkón. Na prízemí sa rozlieha vstupná hala s lounge salónikom, rozľahlá obývacia izba a toaleta. Do dvoch vyšších poschodí je sústredený súkromný život rodiny. Okrem spální si tu majitelia môžu vychutnať aj domáce kino, intimitu domácej kancelárie a strešnú záhradu. 

 

nj architects pariz3

Foto: Denilson Machado/MCA Studio

 

 

Po dôkladne premyslených dispozičných riešeniach sa architekti zamysleli nad dojmom, ktorý majiteľa či hosťa ovanie hneď po príchode do domu. Už zo vstupu by mal byť totiž citeľný nádych umenia a histórie. Vstupná hala ponúka podhľad na vysoké stropy a impozantné schodisko prepájajúce dve vyššie poschodia. Jednou z hlavných myšlienok bolo siahnuť po rozsiahlom repertoári povrchových úprav využívaných v Európe. Biele steny s decentnou štukatérskou výzdobou preto architekti doplnili talianskym svetlobéžovým travertínom Navona. Pri zamyslení sa nad podlahou nemuseli za inšpiráciou chodiť ďaleko. Dubová podlaha svojím tradičným vzorom odkazuje na parížsky zámok Versailles. Tento rukopis ďalej presahuje aj do salónika situovaného bezprostredne pri vchode. Architekti ho vybavili vintage nábytkami z majiteľovej zbierky. Dominuje tu najmä koberec s výrazne výtvarnou štruktúrou a kreslá Etcetera Lounge Chair, nad ktorými žiari stropné svietidlo Nebula od Flos. 

Súlad umenia a dizajnu

Hlavná obytná časť, obývacia izba, je doslova pastvou pre oči. Jej plocha s rozlohou 90 m² tvorí dokonalý priestor pre oddych, čítanie alebo prijímanie návštev. Historickému schodisku tu hrdo kontruje nadrozmerná biela knižnica v súčasnom dizajne pokrývajúca celú plochu širokej steny.

 

nj architects pariz2

Foto: Denilson Machado/MCA Studio

 

Vďaka vysokým stropom a veľkorysým oknám, umiestneným po oboch protiľahlých stranách, preniká do interiéru dostatok prirodzeného svetla a vizuálne ho ešte o čosi viac zväčšuje. Základ miestnosti, rovnako ako v prípade vstupu, je tvorený dubovou podlahou s versailleským dekorom, svetlobéžovým travertínom Navona, dreveným obložením stien a bielym stropom s európskou štukatérskou výzdobou. Brazílske umelecké sochárske diela tu súznejú v dokonalej harmónii s dizajnovým nábytkom, ako je napríklad pohovka Camaleonda od B&B Italia, trojramenná stojacia lampa od Serge Mouille, vintage stolík Pétala Cofee Table od Jorge Zalszupina, kreslo FDC1 od Flavia de Carvalho, súprava nástenných svietidiel North od Vibia či stolčeky Meribel & Berger od Cassina. Rodinnú zbierku kníh, dizajnu a umeleckých kúskov dopĺňajú aj sošky tvárí vytesaných do blokov z masívneho mramoru, vyrobené deťmi manželov. 

Stolovanie pôžitkom

Aj keď na stole máme jeden a ten istý pokrm – zatiaľ čo v klasickej jedálni ho chceme prosto len rýchlo zjesť, v krásne zariadenej reštaurácii si ho dokážeme skutočne vychutnať. Architekti podobne uvažovali aj v tomto prípade. Dômyselne zvoleným nábytkom vytvorili z obeda zážitok, ktorý pôsobí na všetky zmysly. Drevené lamelové panely vnášajú do jedálenskej časti útulný pocit, umocnený čalúneným nábytkom, stenami oblých tvarov a upokojujúcimi zemitými farbami. Organický stôl s mramorovou doskou je jedným z protagonistov priestoru, určujúcim rozloženie sedacieho nábytku.

 

nj architects pariz7

Foto: Denilson Machado/MCA Studio

 

Z jednej strany ho kopíruje pohodlná zakrivená pohovka potiahnutá karamelovou kožou, zatiaľ čo zvyšnú časť dopĺňajú stoličky v rovnakej povrchovej úprave. Stôl s pohovkou navrhol ateliér na mieru, vintage stoličky pochádzajú zo súkromnej zbierky majiteľa. Nad stolom sa vznáša sústava sklenených lámp, evokujúca levitujúce oceánske medúzy. Dizajnovo jednoduchá, ale funkčná kuchyňa je podriadená svojmu účelu. Kombinácia travertínu a dreva však presahuje aj do tejto miestnosti, a farebne nadväzuje na jedálenskú časť. 

 

nj architects pariz12

Foto: Denilson Machado/MCA Studio

 

Nočná zóna

Na prvom poschodí sa nachádza nočná časť domu s hlavnou spálňou, tromi detskými spálňami a kúpeľňami. Manželská spálňa je netradične ladená do jasných denných tónov. Oproti nízkej koženej posteli od Gervasoni sa týčia elegantné úložné priestory z prírodnej drevenej dyhy. Decentné zvislé úchytky na skriniach slúžia ako minimalistický dekor. Uprostred nich ponechali architekti pôvodný krb, ktorý obložili travertínom a doplnili úložnými policami pre knihy a umelecké diela. Protiváhou teplého dreva je náprotivná sivá stena s matným lakom, navrhnutá na mieru. Nepravidelné obdĺžniky komunikujú s geometriou úložnej steny a odkazujú na modernú knižnicu v obývacej izbe. Zútulňujúcimi a zároveň osviežujúcimi objektmi sú dve vintage kresielka v horčicovej látke, ktoré s koberčekom v rovnakom tóne dodávajú miestnosti slnečný jas. Rodičovská kúpeľňa je prirodzeným pokračovaním charakteristického rukopisu teplého dreva, travertínu a bielych plôch. V tomto svetlom, príjemne naturálnom prostredí exceluje svieža zeleň, zapĺňajúca kompletne celý výhľad z okna. Architekti ostali pri návrhoch detských spální verní celkovému dojmu interiéru, pričom si z ostatných miestností prepožičali detaily ako drevené lamely, geometrické útvary doplnené spájajúcim drevom a dubovou podlahou. Jedinú odlišnú tematiku nesie izba najmladšieho syna, do ktorej námornícka modrá farba vnáša mladistvú a mužskú atmosféru. Jednou z najkrajších častí bytu je kancelária, nachádzajúca sa v celosklenom výklenku s výhľadom do záhrady. Bezprostredné prepojenie s obopínajúcimi korunami stromov jej prepožičiava prirodzený biofilný vzhľad a majiteľovi dodáva popri pracovnom sústredení aj vnútornú rovnováhu. 

 

nj architects pariz5 nj architects pariz6

Foto: Denilson Machado/MCA Studio

 

Relaxačná oáza

Bohatú záhradu si majitelia vytvorili aj na strešnom balkóne, ktorý využívajú najmä v teplých letných dňoch. Aby kvôli outdorovým večeriam nemuseli behať tri poschodia dole do kuchyne, architekti pre nich navrhli podpornú záhradnú kuchyňu, ideálnu pre varenie jednoduchých jedál. Z pôvodného balkóna sa tak vďaka zeleni, outdoorovej kuchyni a sviežemu nábytku od Paola Lentiho razom stal príjemný priestor na intímne večere, aj posedenia s priateľmi a rodinou. 

 

 

nj architects pariz11 nj architects pariz9

Foto: Denilson Machado/MCA Studio

 

Pin It