shutterstock garaz

Ilustračná snímka:  marchello74 / Shutterstock.com 

 

Ako majitelia áut chceme, aby nám naše vozidlá slúžili čo najdlhšie – preto je dôležité dopriať im čo najlepšiu ochranu. Vytvorenie chráneného miesta na parkovanie je kľúčovým aspektom. Ako svojmu vozidlu zabezpečiť ochranu a dlhú životnosť?

 

Pokiaľ ide o poskytnutie chráneného priestoru na parkovanie, dve obľúbené možnosti sú prístrešky na autá a garáže. Aj keď oba slúžia na parkovanie vozidiel, líšia sa v rôznych aspektoch. Pozrieme sa na vlastnosti prístreškov a garáží a preskúmame ich rozdiely, čo vám pomôže urobiť informované rozhodnutie o tom, ktorá možnosť najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Dizajn a štruktúra

Jeden z hlavných rozdielov medzi prístreškom na auto a garážou spočíva v dizajne a štruktúre. Prístrešok na auto ako otvorená konštrukcia poskytuje ochranu pred poveternostnými podmienkami a tiež miesto na parkovanie, pričom umožňuje voľné prúdenie vzduchu. Garáž, tým, že je konštrukciou s uzatvorenými stenami a strechou, poskytuje o čosi väčšiu ochranu vozidla, najmä čo sa týka bezpečnosti a ochrany pred odcudzením. Steny v garáži tiež poskytujú dodatočnú izoláciu.

Ochrana pred živlami

Pokiaľ ide o ochranu vášho auta pred prírodnými živlami, prístrešok na auto a garáž ponúkajú rôzne stupne ochrany. Prístrešok na auto poskytuje zastrešenie a chráni vaše vozidlo pred priamym slnečným žiarením, dažďom, snehom, krupobitím či padajúcimi úlomkami. Keďže však prístrešky na autá nemajú steny, neposkytujú úplnú ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Naopak, garáž poskytuje úplné pokrytie a chráni vaše auto zo všetkých strán. Chráni vaše vozidlo pred dažďom, snehom, krupobitím a extrémnymi teplotami, čím zaisťuje, že zostane v pôvodnom stave po dlhšiu dobu.

Bezpečnosť a súkromie

Ak je pre vás prioritou bezpečnosť a súkromie, vhodnejšou voľbou môže byť garáž. Tým, že poskytuje uzavretý a uzamykateľný priestor, ochráni vaše vozidlo nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale aj pred vandalizmom či krádežou. Naproti tomu, prístrešok na auto nemá steny a je prístupný z akejkoľvek strany, čo môže uľahčiť neoprávnený prístup. Avšak na zvýšenie ochrany a bezpečnosti môžete prístrešok na auto ale aj garáž vybaviť dodatočnými bezpečnostnými systémami.

Všestrannosť a multifunkčnosť

Prístrešok na auto a jeho otvorená konštrukcia umožňuje ľahký prístup a manévrovanie. Okrem toho sa dá využiť nielen ako miesto na parkovanie, ale aj ako krytý vonkajší priestor na rôzne iné účely. Prístrešok na auto sa dá využiť ako záhradný altánok na vonkajšie posedenia, ako ihrisko pre deti v chládku či miesto na skladovanie iného vybavenia. Garáž taktiež poskytuje všestrannosť využitia – môže slúžiť ako dodatočný uskladňovací priestor, ale aj ako dielňa, ateliér či dokonca aj domáca posilňovňa.

Náklady

Pokiaľ ide o náklady, prístrešok na auto je vo všeobecnosti cenovo dostupnejšou voľbou v porovnaní s garážou. Samozrejme, náklady sa odvíjajú aj od faktorov, ako je veľkosť stavby a typ a druh použitých materiálov. Prístrešky na autá si ale všeobecne vyžadujú menej materiálov a menej práce na zhotovení. Často sú dostupné už vopred vyrobené alebo sa dajú zmontovať na mieste, čím sa znižujú celkové náklady. Na druhej strane garáže si vyžadujú zložitejší stavebný proces. Dobrou voľbou sú však drevené garáže, ktoré sa tiež dajú zohnať už vopred vyrobené alebo montované, čo predstavuje pomerne časovo aj nákladovo efektívne riešenie.

Materiál

Obľúbeným materiálom prístreškov na auto je drevo. Ide o rýchle a efektívne riešenie, ktoré môžete mať doma už v priebehu niekoľkých dní. Prístrešky si nevyžadujú veľa materiálu, postačia trámy a strešná konštrukcia a krytina. Drevo by však malo byť kvalitné a odolné, aby vydržalo rôzne poveternostné vplyvy – tak bude zabezpečená nielen efektívna ochrana vozidla ale aj dlhšia životnosť samotného prístrešku. Pokiaľ ide o garáže, môžete si vybrať z niekoľkých možností – murované, kovové či drevené garáže. Pri murovaných garážach sú finančné aj časové náklady o niečo vyššie. Taktiež je potrebné zabezpečiť technické aj legislatívne požiadavky pri výstavbe. Častým riešením, ktoré predstavuje istý kompromis, sú spomínané drevené garáže. Poskytujú uzatvárateľný priestor na ochranu vozidla a nároky na ich výstavbu nie sú až také vysoké – dajú sa zohnať už ako hotové stavby či zmontovať na mieste.

Ak by ste si chceli vybrať drevený prístrešok na auto či drevenú garáž, rozhodne si vyberte dodávateľa/predajcu, ktorý na ich stavbu využíva drevo vysokej kvality. Aby drevo vydržalo vplyvy počasia, malo by byť husté, pevné a tvrdé. Na výrobu drevených stavieb sa často využíva smrekové alebo borovicové drevo, no v ideálnom prípade by malo ísť o také, ktoré pochádza zo severských oblastí. Dreviny, ktoré rastú v náročnejších poveternostných podmienkach sú potom aj odolnejšími stavebnými materiálmi. Vhodnou voľbou môže byť sibírsky či škandinávsky smrek.

Výber medzi prístreškom pre auto a garážou závisí od vašich konkrétnych požiadaviek, preferencií a rozpočtu. Zhodnoťte svoje priority, rozpočet ale aj dispozičné možnosti na pozemku. V konečnom dôsledku vám obe možnosti zaistia, že vaše auto bude mať bezpečný a domov, ktorý ho ochráni na ďalšie roky.

Pin It