pa te os  aires mateus architects

Foto: João Guimarães 

 

Len hodinu cesty od Lisabonu a pár minút od pobrežnej dedinky Melides vyrástol koncept štyroch dovolenkových domov s rukopisom známeho portugalského architekta Manuela Airesa Mateusa.

 

Rezort Pa.te.os je založený na pravdivosti: skutočných materiáloch, rešpekte k prírode a vytvorení archetypu domova. Každá zo štyroch stavieb ho pritom interpretuje svojím vlastným, originálnym spôsobom. Jedno však majú spoločné: pracujú s konceptom patia, teda otvoreného vnútorného priestoru domu, ktorý je v miestnej architektúre výsledkom arabských vplyvov.

Príbeh rezortu Pa.te.os sa začal písať pred približne pätnástimi rokmi. Dvojica manželov a zároveň majiteľov developerskej spoločnosti kúpila pozemok v juhoportugalskom regióne Alentejo. Je to krajina korkových dubov, borovíc, olivovníkov a desiatok aromatických bylín, obmývaná Atlantickým oceánom. Sofia a Miguel Charters sa rozhodli vytvoriť tu domov ďaleko od domova, destináciu, v ktorej priatelia a hostia nájdu pokoj a ktorá bude odzrkadľovať tunajšiu krajinu a jej tradície. Modernú interpretáciu tejto myšlienky zverili do rúk svojmu priateľovi, renomovanému architektovi Manuelovi Airesovi Mateusovi. „Chceme, aby naši hostia videli, pochopili a cítili v tomto projekte pravdu. Bez skrytých trikov, Pa.te.os odráža autentickosť materiálov, pričom zachováva pohodlie a funkčnosť, s cieľom ponúknuť originálny zmyslový zážitok,“ hovorí dvojica majiteľov.

 

pa te os  aires mateus architects

Foto: João Guimarães 

 

V tomto duchu vytvoril Manuel Aires Mateus súbor štyroch domov založených na prvku patia, teda akéhosi otvoreného vnútorného priestoru domu. Chcel tým maximalizovať kontakt s okolitou prírodou. Pretože čo už je pravdivejšie ako príroda sama? Patia však majú aj svoj praktický rozmer: slúžia ako útočisko pred vysokými teplotami a často sa meniacim počasím, ktorému región Alentejo počas roka čelí.  Pa.te.os je postavený na súlade toho, čo vidíte, s tým, čo zažijete. Spomedzi spomínaných skutočných a pravdivých materiálov architekt zvolil surový betón, masívne dubové drevo a kameň.

 

pa te os  aires mateus architects

Foto: João Guimarães 

 

Otvorená dispozícia s dostatkom súkromia

Domy boli navrhnuté s absolútnym rešpektom k miestnej topografii, a teda sa úplne prispôsobujú terénu. Bazén má tiež jedinečnú konfiguráciu, ktorá vychádza z tvaru domu. Každá zo štyroch stavieb má vlastnú tvár, ale všetky disponujú nádvoriami, ktoré vnášajú exteriér dnu. Vytvárajú súkromie, ale pritom sú dostatočne otvorené voči okolitej krajine. Z každého domu sa hosťom naskytá pohľad na Atlantický oceán, prípadne cez strešné svetlíky na portugalské nebo.  

 

pateos exterier

Foto: Francisco Nogueira 

 

Domčeky majú od 85 do 208 m2 podlahovej plochy a rozdielnu dispozíciu. V každom sa dajú nájsť minimálne dve spálne, obývačka s krbom a patio. Sú výrazné lomenými líniami, nielen v hornej časti okien, ale aj v exteriéri. Všetky izby sú dispozične navrhnuté tak, aby poskytovali dostatok denného svetla. „Budovy sú integrované do krajiny ako ruiny stratené v čase. Múry patia, ako akési hranice, pripomínajú samotné domy. Jediná materialita vťahuje tieto steny do vzájomného napätia. Múry vytvárajúce rôzne priestory a generujú otvory. Celý dizajn vyzdvihuje pozitíva prírody a integruje sa do nej,“ hovorí architekt Manuel Aires Mateus.

 

pateos vyhlad

Foto: Francisco Nogueira 

 

Remeselná zručnosť majstrov

Pod interiérový dizajn sa podpísala Maria Rebelo Pinto z rovnakého architektonického ateliéru, jej realizácia odráža, tak ako celý koncept domov, krásu jednoduchosti. Hlavným cieľom dizajnérky aj majiteľov bolo, aby si vnútri príbytkov odpočinuli všetky zmysly návštevníkov. Je známe, že ľudský organizmus vie najlepšie „vypnúť“ a relaxovať v obklopení prírody, respektíve prírodných materiálov. 

  

 

pateos portugalsko domy pateos portugalsko domy kupelna pateos portugalsko domy

 

Foto: João Guimarães 

 

 

Preto aj v Pa.te.os hostia nájdu interiéry komponované z masívneho dreva, prírodných materiálov a v neutrálnych, zemitých tónoch. Veľká časť interiéru domčekov je vytvorená ručne a založená na remeselnej zručnosti tesárskych majstrov, štukatérov a vychýrených kamenárov. Dizajnérka Maria Rebelo Pinto ich vkusne skombinovala s viacerými škandinávskymi a talianskymi prvkami. 

Slow living pretavený do dizajnu

Vybavenie izieb je minimalistické: okrem základného nábytku, ako sú postele alebo sedacia súprava v obývačke, hostia nájdu len drobnosti ako ľanovú tašku, ktorú si so sebou môžu vziať na pláž, alebo knihy o umení, architektúre, dizajne či varení: všetko v duchu vychutnávania si filozofie slow living.  Jedinečnou súčasťou interiérov sú obrazy, ktoré vytvorila portugalská umelkyňa Olga Sanina. Z lístia, ktoré našla na pozemkoch, vytvorila štyri umelecké diela – každé pre jeden dom – ktoré zobrazujú štyri ročné obdobia. 

 

pateos melides portugal aires mateus villa exterior pool

Foto: Francisco Nogueira 

 

A potom je tu ešte jeden podstatný akcent, ktorý sa Sofia a Miguel Charters rozhodli integrovať do projektu Pa.te.os: jeho vôňa. Vychádzali z myšlienky, že práve vôňa má silu oživovať spomienky, dovoľuje tak cestovať v čase a spojiť si čuchový vnem s konkrétnym miestom. Preto oslovili renomovanú britskú parfumérku Lyn Harris, aby vytvorila vôňu na mieru, vôňu domov Pa.te.os a ich prostredia, Alenteja. Lyn Harris „na prvý čuch“ očarili miestne borovice spojené s morským vánkom, ktoré pretavila do nového parfumu.  „Morský vánok sa spája s vôňou borovíc... Chcela som uchovať túto čistotu navždy a spojiť ju s materiálmi tohto jedinečného projektu, ako sú drevo, bridlica a betón v spojení s machom,“ vyjadrila sa známa parfumérka. Vďaka nej tak architektúra v podaní Manuela Airesa Mateusa dostala nový rozmer v podobe vlastnej, jedinečnej vône. 

Ticho Alenteja

Architektúra dovolenkových domov Pa.te.os je striktne jednoduchá, ich estetika je minimalistická. Napriek tomu pôsobia až prekvapivo domácky a útulne – najmä vďaka starostlivo a na mieru vyberaným detailom. Múry patia každého z domov zaujímavo rámcujú výhľady na Atlantický oceán a krajinu regiónu Alentejo. Architektonický koncept, doplnený až asketickým interiérovým dizajnom, tu vytvára ideálne prostredie na relax a odpočinok všetkých zmyslov – presne tak, ako to bolo v pôvodnom zadaní naplánované.

Pin It