abhikram house khosla associates 9

Foto: The Fishy Project

 

Keďže letá sa stávajú čoraz dlhšími a horúcejšími, téma chladenia a vhodnej vnútornej klímy je veľmi aktuálna. Ideálnym riešením je, ak v teplých oblastiach tieňu a chládku v interiéri napomáha už samotná orientácia a dispozičné riešenie domu. Tak ako je to v prípade indického Abhikram House.

 

Pri navrhovaní tohto obydlia bolo primárnym cieľom čo najviac eliminovať vplyv častých vonkajších horúčav a vytvoriť vnútri oázu plnú tieňa so znesiteľnou teplotou. Abhikram House totiž stojí v indickom veľkomeste Ahmadábád, kde v lete priemerná denná teplota dosahuje hodnotu 42 stupňov Celzia. Preto bolo viac ako potrebné navrhnúť dom tak, aby sa v ňom jeho obyvatelia aj takýchto horúcich dňoch cítili komfortne. Hoci v našich zemepisných šírkach sa zatiaľ s podobnou klímou nestretávame, architektonické riešenie tohto domu môže byť inšpiráciou aj pre našincov.

Cirkulácia vzduchu ako zážitok

Forma domu je odvodená od jeho klimatickej orientácie a taktiež sa prispôsobuje viacerým chladiacim prvkom a tieniacim zariadeniam. Abhikram House definujú hlboké verandy, horizontálne pergoly a vertikálne žalúzie. Tie sú prvou pomocou pred silnými slnečnými lúčmi.

 

abhikram house khosla associates 11

Foto: The Fishy Project

 

„Strategicky umiestnené otvory podporujú priečne vetranie a zároveň znižujú tepelný zisk,“ informujú architekti zo štúdia Khosla Associates.

Už samotný vstup do domu je chránený rozľahlým portikom, čiže typom stĺpovej predsiene. Ten je obložený rebrovaným drevom v rôznych geometrických vzoroch tak, aby čo najviac filtrovala prichádzajúce slnečné lúče. Zároveň ich však dostatok dopadá na zeleň, ktorá je tu umiestnená. Do tejto časti domu výborne zapadla aj pohodlná hojdačka, ideálna pre odpočinok počas výrazne teplých dní.

 

abhikram house khosla associates 2

Foto: The Fishy Project

 

Výrazné schodisko so špeciálnou funkciou

Foyer domu vedie priamo do obývačky s dvojitou výškou. Tá je na východe a západe lemovaná dvomi zatienenými verandami. „Východná veranda je orientovaná na intímny bazén, zatiaľ čo jej náprotivok na západe (kontrastne) má výhľad na množstvo upravenej zelene,“ približujú ďalej architekti.

 

abhikram house khosla associates 3

Foto: The Fishy Project

 

Pozornosť pred vchodom púta aj monumentálne točité schodisko z ocele cor-ten. To tiež spĺňa svoju podstatnú úlohu. „Jedným zo zážitkových prvkov domu je cirkulácia do prvého poschodia,“ hovoria autori projektu. Práve schodisko je dôležitým prvkom, ktorý spája dve úrovne domu, pričom ústi do akého „mosta“ alebo tunela, ktorý sa tiahne ponad obývačku a vedie až do tzv. entertainment lounge. Celý tento koncept podporuje prúdenie vzduchu a stará sa o jeho prísun do týchto častí domu.

 

abhikram house khosla associates 5

Foto: The Fishy Project

 

abhikram house khosla associates 7

Foto: The Fishy Project

 

Pocit chládku v interiéri ešte podporujú béžové terazzo podlahy či vonkajšie steny z kameňa dholpur.

 

abhikram house khosla associates 8

Foto: The Fishy Project

 

abhikram house khosla associates 11

Foto: The Fishy Project

 

abhikram house khosla associates 12

Foto: The Fishy Project

 

Pin It