Foto: Stijn Bollaert

 

Miestnym architektom sa podarilo integrovať kus prírody do zastavaného mestského prostredia. Pri rekonštrukcii k domu pridali dva záhradné pavilóny.

 

Pod zaujímavú rekonštrukciu staršieho domu v Belgicku sa podpísal architekt Machteld D’Hollander v spolupráci s krajinnými dizajnérmi zo štúdia Bart&Pieter. Pútavá je najmä prepojením interiéru s exteriérom prostredníctvom dvoch presklených miestností plných zelene. Aj uprostred mesta a hustej zástavby tak vznikol priestor so stromami a rastlinami, moderná mestská oáza.

 

martelaar house machteld dhollander 10

Foto: Stijn Bollaert

 

martelaar house machteld dhollander 12

Foto: Stijn Bollaert

 

 

martelaar house machteld dhollander 1 martelaar house machteld dhollander 2

Foto: Stijn Bollaert

 

Rastliny namiesto stien

Architekti pri tomto projekte nehovoria len o rekonštrukcii domu, ale o celkovej premene priestoru a jeho atmosféry. Práve rastliny a stromy nahrádzajú klasické priečky, ktoré tu kedysi stáli na oddelenie jednotlivých priestorov. Výsledkom je skvelá symbióza architektúry a krajiny.

 

martelaar house machteld dhollander 4 martelaar house machteld dhollander 14

 

Foto: Stijn Bollaert

 

Architekti sa však rozhodli ponechať aj odkaz na industriálnu minulosť tejto stavby. Preto medzi rastlinami ponechali aj niektoré pôvodné prvky, napríklad aj celé samostatné steny.

Skĺbenie starého s novým

„Súkromná časť domu je spojená – a rovnako tak aj oddelená – od tej pracovnej. Steny a pavilóny vytvárajú záhradné miestnosti, z ktorých každá má svoju vlastnú atmosféru. Stena nie je prekážkou. Vytvára pohľady,“ tvrdia architekti. Touto kompozíciou vytvorili aj akúsi hru toho, čo je otvorené a čo skryté.

 

martelaar house machteld dhollander 18

Foto: Stijn Bollaert

 

 

Zároveň ide o zámerný kontrast starého s novým: napríklad pôvodných tehlových stien a drevených trámov s kovovým zeleným schodiskom v industriálnom štýle.

V každom prípade však výsledok pôsobí vďaka množstvu zelene upokojujúco a poskytuje priestor pre človeka na únik pred rušným mestským životom.

Pin It