Ecodo mobilny dom4

Zdroj: Ecodo

 

Ecodo je mladá, rýchlo sa rozvíjajúca firma, ktorá sa špecializuje na ekologické modulové stavby z prírodných materiálov. Firma nasleduje aktuálny trend výstavby modulových domou na slovenskom a českom trhu. Plne si uvedomuje, že na trhu je zákazník, ktorý chce bývať v čo najzdravšom dome. Zakladatelia firmy majú niekoľkoročné skúsenosti s výstavbou drevostavieb.

 

Keďže ekológia je momentálne hlavnou témou, zákazník si čoraz viac vyberá z ekologických, zdravých materiálov z obnoviteľných zdrojov. Spoločnosť Ecodo pravidelne organizuje dni otvorených dverí, počas ktorých si zákazníci môžu pozrieť modulové domy a precítiť ich zdravú klímu. Ku každému projektu modulového domu pristupujú individuálne podľa potrieb zákazníka. Projektant spoločnosti prekonzultuje so zákazníkom všetky detaily a následne sa začína výstavba zdravého modulového domu, ktorá trvá tri mesiace. Základný modul tvorí 36 m2 obytnej plochy, ktorá pozostáva z jednej izby, kúpeľne a kuchyne s obývačkou. Jednotlivé moduly sa dajú spájať do ľubovoľných tvarov a rozmerov. Interiéry domčekov tvoria prevažne masívne drevené materiály a hlinené omietky. 

 

Ecodo mobilny dom3

Foto: Ecodo

 

Výhody ekologických domov ECODO

Jednou z výhod týchto domov sú hlinené omietky. Tie majú veľa výhod, k najväčším patrí regulácia vlhkosti v miestnosti a tvorba zdravej klímy v interiéri. Hlina patrí medzi tradičné stavebné materiály a v súčasnosti sa opäť dostáva do popredia. Hlinené omietky majú veľa benefitov a aj preto sú niektoré steny v modulových domoch prekryté práve týmto materiálom. Do hlinených omietok sa aplikujú napríklad elektrické rohože alebo teplovodné stenové vykurovanie s tepelným čerpadlom, ktoré v kombinácii s hlinou a kvalitnou drevovláknitou izoláciou znižujú užívateľovi náklady na vykurovanie. Ako sekundárne kúrenie sa odporúča piecka na tuhé palivo. Keď sa hlinená omietka zohreje, veľmi dlho drží teplo a veľmi pomaly sa ochladzuje, a tým je úspora na vykurovaní miestnosti vyššia. Navyše, hlinené omietky sú veľmi príjemne na dotyk.

 

Ecodo mobilny dom2

Foto: Ecodo

 

Ďalším dôležitým materiálom je izolácia domu. V Ecodo využívajú kvalitné drevovláknité izolácie v rôznych formách spracovania. Mäkká výplňová izolácia sa vkladá do drevenej konštrukcie a KVH hranolov a tvrdené drevovláknité dosky sa aplikujú na fasádu. V strešných nosníkoch je nafúkaná drevovláknitá izolácia hrúbky 40 – 50 cm, ktorá vytvára príjemnú klímu počas celého roka. Súčasťou domčekov je lokálna rekuperácia, ktorá sa stará o výmenu čerstvého vzduchu. Každý z domčekov má prípravu na zelenú strechu. 

 

Ecodo mobilny dom

Foto: Ecodo

 

Konštrukcia ekologických domčekov je difúzne otvorená, čo znamená, že dom a jeho steny dýchajú. Pary sú tlačené cez konštrukciu smerom von a fasádna fólia zabraňuje vlhkosti smerom dovnútra. Interiér domčekov tvoria kvalitné dubové podlahy, vstavaný nábytok z masívu na mieru. V kúpeľni môžu byť použité rôzne kombinácie materiálov, ako napríklad dlažba v kombinácii s hlinenou omietkou alebo drevené povrchy. Na naše modulové domy sa montujú kvalitné okná s trojsklom. Drevená odvetraná fasáda z červeného smreku (smrekovec) dodáva mobilnému domu ECODO prírodný vzhľad a zároveň moderný dizajn. Modulové domy sa stavajú na betónové pätky, zemné vruty alebo na betónovú platňu. Ďalšou z možností je pripojenie na off-grid ostrovný systém, t. j. na vlastné a nezávislé energetické zdroje.

www.ecodo.sk

Pin It