Active ImageDetská izba väčšinou slúži nielen jednému dieťaťu. Zvlášť ak sú deti rovnakého pohlavia, zvyknú sa o tento priestor deliť v nižšom veku aj počas puberty. Ako izbu zariadiť tak, aby v nej malo každé z nich svoj priestor? A kedy je vhodné deti oddeliť?

 

Pri zariaďovaní spoločnej detskej izby treba rozmýšľať nad tým, ako skĺbiť individuálne potreby detí. V spoločnej detskej izbe sa najčastejšie stretávajú dve ratolesti. Do úvahy prichádzajú tri možné kombinácie: chlapec – dievča, dvaja chlapci alebo dve dievčatá. Podstatný je aj vek detí, ak je medzi nimi veľký vekový rozdiel, spoločná izba sa neodporúča. Každé je totiž v inej vývojovej fáze a má odlišné záujmy a potreby.

Active ImageKto hore a kto dole?
V malej izbe sa občas musíte uspokojiť s jediným možným riešením – symetrickým rozmiestnením nábytku. Deti budú mať rovnaké postele, skrinky, stolíky so stoličkami a spravodlivo sa podelia o všetok priestor. Ten zväčšíte napríklad poschodovými posteľami. V tomto prípade umiestnite hore staršie dieťa. Nebude sa nakláňať cez zábrany postele a vy sa nemusíte obávať, že by si ublížilo. Prístup k hornej posteli vyriešite rebríkom po oboch stranách postele alebo širokými a nie veľmi strmými schodíkmi. Využiť môžete aj zostavu dvoch postelí, z ktorých jedna sa zasúva pod druhú. Vysoký strop v izbe zároveň umožňuje vytvoriť hore priestor na spánok a pod ním miesto na hranie, učenie či na odkladanie vecí.


ZActive Imageladiť a zachovať individualitu
Dve dievčatá sa skôr dohodnú na spoločnej farbe izby ako súrodenci chlapec – dievča. Pri rozdielnom pohlaví voľte neutrálne farby a tvary nábytku, farby tapiet či textílií. Takýto neutrálny základ si deti s vašou pomocou ozdobia sami podľa vlastných predstáv. Celok však musí pôsobiť harmonicky. Dosiahnete to napríklad kombináciu červenej a modrej farby. Ak dieťa zatúži byť samé a hrať sa či učiť v súkromí, mali by ste mu poskytnúť túto možnosť oddelením izby. Na to poslúži paraván na kolieskach alebo textilný záves. Dajte však pozor na to, aby aj v tomto kútiku malo dostatok svetla. Aj so závesmi opatrne. Textilné závesy nie sú vhodné pre úplne malé deti, lebo na ne pôsobia ako pevný oporný bod.

Active ImageBezpečné osvetlenie
Aj výber osvetlenia sa prispôsobuje tomu, či izbu obýva jedno alebo viac detí. Malé deti sa boja v tme, preto je pre ne svetlo prostredníkom, ktorý vytvára pocit bezpečia. Pre batoľatá sú vhodné svietidlá s nízkym výkonom, ktoré ich nebudú rušiť pri zaspávaní. Nepriame žiarivkové osvetlenie pre ne nie je vhodné. Staršie deti už vedia ovládať modely osvetlenia so stmievačom. Vypínač by mali mať vždy po ruke, aby vedeli pohodlne a bezpečne rozsvietiť a zhasnúť. Izbu pre deti v predškolskom odborníci odporúčajú osvetliť priamymi žiarovkovými svetlami alebo svietidlami s kompaktnou žiarivkou. Prednosť dajte odolným osvetľovacím telesám bez ostrých hrán a špicatých zakončení. Stropné svietidlá znižujú riziko zakopávania o káble a predlžovacie prívody. Každé dieťa musí mať svoje vlastné svietidlo (na pracovnom stole, pri posteli), ktoré nesmie rušiť druhé dieťa. Ideálne je, ak sa osvetlenie vzájomne dopĺňa.

Čím viac detí, tým viac úložného priestoru

TEXT Sláva Štefancová
FOTO Zalf


Tento článok bol uverejnený v SaB marec 2010.

Pin It