Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

Keď vstúpite do domova tejto rodiny, návštevy sa neusádzajú v obývačke, ale v priestore s približne 60 m2, ktorý je určený na oddych.

 

Ľudia sú dnes takí zaneprázdnení, že čas strávený s rodinnými príslušníkmi sa stal vzácnejším ako kedykoľvek predtým. Rodina Stoneovcov z druhého najväčšieho taiwanského mesta Kao-siung preto chcela vytvoriť interiér, ktorý by podporoval tvorivé aktivity detí a zároveň zbližoval členov rodiny. Vznikol tak byt, ktorý je vlastne ihriskom pre celú rodinu.

 

Vzhľadom na to, že rozvrhnutie väčšiny domácností dáva veľký priestor práve obývacej izbe, rozhodli sa majitelia spolu s interiérovým dizajnérom Ivanom pre alternatívne riešenie. V počiatočných štádiách návrhu sa manželia dohodli, že chcú poskytnúť dostatočný priestor aktivitám detí. Tie boli pri návrhu interiéru určujúce. Chceli, aby sa ich dcéra mohla hrať a učiť v uvoľnenom prostredí a tiež, aby jej boli nablízku každú chvíľu, keď nie sú pracovne vyťažení. Po rozsiahlych diskusiách začala naberať reálne kontúry myšlienka vytvorenia „čitateľskej a hernej zóny“. Tu treba spomenúť, že Stoneovci sú veľmi otvorení, liberálni a environmentálne orientovaní. Obaja rodičia sú nadšení záhradkári a Waldorfská materská škola, ktorú ich dcéra navštevuje, povzbudzuje deti, aby zbierali rôzne vetvičky, listy a semená. Tie potom používajú na výrobu rôznych predmetov, alebo z nich vyrábajú sezónne dekorácie používané pri prestieraní stola.

 

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

Najzaujímavejšou časťou bytu je nepochybne hracia zóna. Nie každé dieťa sa totiž môže pochváliť, že má doma v interiéri vlastnú šmykľavku či hojdačku.

 

VCHOD DO BYTU NIE JE RIEŠENÝ KLASICKY CEZ PREDSIEŇ, ALE PRI VSTUPE SA HNEĎ OCITNETE V SPOLOČENSKOM PRIESTORE. V ŇOM RODINA, POCHOPITEĽNE, TRÁVI NAJVIAC ČASU.

 

Spoločná zóna pre spoločné aktivity

Keď vstúpite do domova tejto rodiny, návštevy sa neusádzajú v obývačke, ale v priestore s rozlohou približne 60 m2, ktorý je určený na oddych. Tvorí ho spoločná zóna, ktorej súčasťou je kuchyňa, jedáleň, obývačka a hracia časť malej dcérky. Zaberá takmer polovicu bytu s rozlohou 138 m2. Veľký drevený stôl v jedálni je kreatívnym priestorom, kde manželia trávia množstvo času a robia veci spoločne so svojou dcérou. Nad stolom visia závesné lampy Favourite Things od ENO Studio, ktoré nemajú len funkciu osvetlenia. Deti si do ich priehľadných krytov môžu umiestniť obľúbené predmety či vlastné výtvory, pre ktoré sa tienidlo stane akými „výkladom“. Dizajnéri v tejto časti využili mnoho originálnych prvkov. Jedným z nich je aj tmavozelená tabuľa na stene v jedálenskej časti, ktorá slúži ako nástenka pre celú rodinu a deťom poskytuje miesto na kreslenie. Domáca pani ju využíva aj na zapisovanie receptov.

 

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

 

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

 

Odvážne riešenie

Celý koncept je navrhnutý tak, aby bol priestor prispôsobený potrebám rodiny a čo najviac interaktívny. Centrom spoločenského priestoru je kuchyňa, ktorá je prechodnou zónou medzi verejnou časťou pre návštevy a súkromnou časťou len pre domácich. Jej dizajn je zladený s poličkami v obývacej relaxačnej časti. Súčasťou kuchyne je aj ostrovček, nad ktorým sú umiestnené čierne oceľové police v industriálnom štýle. Kúsok prírody sem vnášajú zavesené rastliny, ktoré zmierňujú tento industriálny nádych. Byt má aj dve priestranné spálne, jednu pre rodičov a jednu pre dcéru, kúpeľne, komoru a menší balkón prístupný z hlavného spoločenského priestoru. Vchod do bytu nie je riešený klasicky cez predsieň, ale po vstupe sa hneď ocitnete v spoločenskom priestore. V ňom rodina, pochopiteľne, trávi najviac času.

 

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

 

DIZAJNÉROM Z HAO DESIGN SA PODARILO VYTVORIŤ PROSTREDIE, KTORÉ ZBLIŽUJE RODINU. A TO JE V DNEŠNEJ DOBE, KEĎ POSTUPNE MIZNE KLASICKÝ MODEL RODINY, VIAC AKO INŠPIRATÍVNE.

  

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

 

 

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

 

 

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu 11

 

Detský sen

Najzaujímavejšou časťou bytu je nepochybne hracia zóna pre dcérku Stoneovcov. Nie každé dieťa sa totiž môže pochváliť tým, že má doma v interiéri vlastnú šmykľavku či hojdačku. Pozor, tá nemusí slúžiť len deťom – po príchode domov z práce pán Stone sedáva na hojdačke a sleduje manželku s dcéru, ako spolu hrajú na klavíri. Rohová šmykľavka vyúsťuje na verandu s rastlinami, ktorých je v tomto byte neúrekom. Vedú k nej biele schody, ktoré sa dajú zasunúť do steny, aby neprekážali, a zväčšiť tak verandu. Priestor nad šmykľavkou je akýmsi malým hradom na hranie, pod ním sa nachádza detská oddychová časť. Najdecentnejšou časťou je obývačka alebo, inak, relaxačná miestnosť. Namiesto klasickej pohovky tu nájdeme sedacie vaky, na ktorých si domáci čítajú, alebo len tak odpočívajú a vychutnávajú si svoju víziu ideálneho rodinného života. Dizajnérom z HAO Design sa podarilo vytvoriť prostredie, ktoré zbližuje rodinu. A to je v dnešnej dobe, keď postupne mizne klasický model rodiny, viac ako inšpiratívne.

 

Ked je domov ihriskom pre celu rodinu

 

Pin It