studentsky raj

S pribúdajúcim vekom dieťaťa sa zvyšujú aj jeho nároky na priestor. Ani sa nenadejete a povinnú školskú dochádzku vystrieda stredná škola a tomu je potreba prispôsobiť všetky potreby vašej ratolesti. Ako správne rozvrhnúť priestor detskej izby a na čo nezabudnúť, než sa pustíte do akejkoľvek rekonštrukcie?

 

Plánovanie

Než sa pustíte do nakupovania nábytku, zhodnoťte aktuálny stav detskej izby. Premerajte si miestnosť, vyhodnoťte silné a slabé stránky priestoru a popustite uzdu fantázii. Kde sa bude nachádzať pracovný kút? A čo miesto na spanie alebo hru? Do procesu plánovania určite zapojte aj hlavného obyvateľ izby – vášho študenta – ako parťáka rekonštrukcie. Predsa len je to práve on, kto v izbe bude tráviť najviac času, a tak sa určite rád podelí o svoje nápady a želania. V závere skúste napasovať vaše spoločné predstavy do reálnych možností priestoru.

 

Pracovný kút

Na pohodlnom mieste sa domáce úlohy píšu takmer samé. Preto prispôsobte pracovný kút čo najviac potrebám študenta. Základom zdravého sedenia je kvalitná stolička, v ideálnom prípade ergonomicky tvarovaná s vystuženou sedacou časťou. S pribúdajúcim vekom dieťaťa sa zvyšujú aj jeho nároky na priestor. Pracovný stôl by mal byť dostatočne veľký, aby sa naňho vošli všetky pomôcky a knihy, prípadne tiež výškovo nastaviteľný, aby rástol spolu s dieťaťom. Stôl sa snažte umiestniť čo najbližšie k oknu, teda priamo k zdroju prirodzeného svetla. Ak nemá stôl vstavané zásuvky, môžete k nemu kúpiť skrinku s úložným priestorom na kolieskach, ktorú umiestnite pod stôl alebo vedľa neho. Poličky a knižnica potom dodajú izbe študentský ráz a pekne ho zútulnia. Ideálnym miestom, kde môžete čerpať inšpiráciu pre vybavenie izby je Expedo.sk alebo Expedo.cz.

 

Priestor pre spánok a odpočinok

Detská izba by mala byť dostatočne pohodlná. Pochopiteľne záleží na tom, koľko detí izbu obýva, a ak zápasíte s miestom, poschodová posteľ je viac než dobrou voľbou. S pribúdajúcim vekom dieťaťa je potrebná aj väčšia posteľ. Skúste sa poohliadnuť po posteli 140 × 200 cm. Tá zaistí pokojný spánok aj prípadný odpočinok v priebehu dňa. Ak vám už nezostáva miesto pre ďalší nábytok, ľahko vytvoríte miesto pre relax aj z postele. Stačí použiť farebnú deku a niekoľko vankúšov.

 

Farby a výzdoba

Deti milujú farby, preto s nimi pri prerábaní izby určite nešetrite. Na druhú stranu ich rozvrhnutie zaneste už do plánu rekonštrukcie. Niektoré odtiene totiž môžu izbu opticky zmenšovať. Pri maľovaní stien môžete siahnuť po klasickej bielej alebo vyskúšajte odtiene béžovej či šedej. Ak by ste chceli dať prednosť upokojujúcej farbe, rozhodne zvoľte zelenú. Znamenitou voľbou môže byť aj žltá farba, ktorá symbolizuje šťastie. Nie je však odporúčaná ako farba, ktorá by mala dominovať. Nebojte sa ani kombinácie dvoch a viac farieb spolu so samolepkami na stenu, ktoré sú poslednou dobou čím ďalej tým viac trendové. K ozdobeniu stien môžete použiť aj nástenné obrázky či plagáty.

 

 

Pin It