detska izba Photographer Riley Snelling Architect Reflect Architecture Walker Residence 1

Originálne riešenie v detskej izbe Walker Residence, Reflect Architecture. Foto: Riley Snelling 

 

Deti sú na prvom mieste – a to by malo platiť aj pri zariaďovaní interiéru. Stáva sa, že deťom patria najmenšie izby, sú to predsa tí najmenší ľudia. Je však veľmi dôležité dbať na dizajn a funkčnosť detských izieb – prispôsobiť ich potrebám detí tak, aby podporili ich zdravý vývoj a rozvíjanie kreatívneho sveta. 

 

Vytvorenie bezpečného, príjemného a pohodlného priestoru, kde sa deti môžu cítiť pokojne, byť milované, chránené a zároveň si užívať svoju nezávislosť, individualitu a rastúce sebavedomie, je nevyhnutné pre šťastné a zdravé detstvo. Ako pri myšlienke na detstvo povedal renomovaný švajčiarsky architekt Peter Zumthor: „Takéto spomienky obsahujú najhlbšie architektonické zážitky, aké poznám. Zbierky architektonických obrázkov z prostredia detských izieb skúmam vo svojej práci ako architekt.“ Tieto slová odkazujú na základnú koncepciu dizajnu prispôsobenému deťom: všetko, s čím sa stretneme v prvých rokoch nášho života vrátane architektúry a dizajnu, môže mať veľký vplyv na našu budúcu perspektívu sveta.

Podľa štúdií existuje termín popisujúci podnety, ktoré mozog dostáva z okolitého prostredia – neuroarchitektúra. Inými slovami, zaoberá sa teda skúmaním, ako ľudský mozog odpovedá na rozličné priestory. Jej výsledkom je navrhovanie efektívnych prostredí nielen na základe technických parametrov či ergonómie, ale do úvahy berie aj subjektívne ukazovatele ako emócie, šťastie, pohoda. A kde by sa všetky tieto parametre mali uplatniť viac ako v prípade izieb určených pre tých najmenších? 

 

detska izba BVMINI

Hrejivé doplnky z kolekcie Bloomingville Mini. Foto: Bloomingville

 

Lekárka a učiteľka Maria Montessori považuje prvé roky života jednotlivca za najdôležitejšie pre jeho výchovu, určujúcu konštitúciu osobnosti, sebaúctu a charakter. Porovnáva dospelého, ktorý nadobúda vedomosti racionálne, s dieťaťom, ktoré absorbuje informácie svojimi zmyslami. To znamená, že všetky dojmy nielen prenikajú do ich mysle, ale sa tam aj formujú. Dieťa si tak vytvára svoje vlastné „rozumové telo“ pomocou vecí, ktoré sa nachádzajú v jeho prostredí. „Ak doma pripravíme prostredie primerané rozmerom dieťaťa, jeho silným stránkam, psychickým schopnostiam a necháme ho žiť v slobode, urobíme obrovský krok k riešeniu výchovného problému vo všeobecnosti, pretože umiestnime dieťa do jeho vlastného prostredia,“ objasňuje Maria Montessori.

 

 

detska izba fermLIVING AW22 ArkKidsChair detska izba FH Night owl lamp monocohrome midnight blue series 7 childrens chair lavender blue happy hook rug Ba

 

Izy pre najmenších zariadené nábytkom popredných škandinávskych značiek Ferm Living (vľavo) a Fritz Hansen (vpravo). Foto: Ferm Living, Fritz Hansen

 

Dôležité správne vybavenie

Ak sú priestory navrhnuté podľa špecifických potrieb detí, stimulujú ich fyzickú a duševnú pohodu, ako aj posilňujú samostatnosť, sebaúctu a socializačné schopnosti. Ako objasňuje interiérová dizajnérka Simona Šándorová: „Praktické je aj vnútorné vybavenie nábytkov, napríklad v skrini rozložiť police a vešanie tak, aby sa dieťa dokázalo obslúžiť a obliecť samo, naučiť sa svoje veci si aj uložiť – ako oblečenie, tak aj hračky. Čím viac deťom sprístupníte ich vlastný priestor, tým viac si ho budú s radosťou užívať.“ Simona Šándorová ďalej poukazuje na fakt, že by sme izbu mali zariadiť neutrálne a podľa jednotlivých záujmov dieťaťa pomaly dotvoriť. „Každé dieťa má svoje sny a záľuby, väčšinou sú to však krátkodobé nadšenia, na čo treba pri tvorbe ich detského sveta myslieť,“ dodáva. 

V modernom dome v Toronte prepojilo architektonické štúdio Reflect Architecture dve poschodia s prízemím cez schodisko a detskú šmýkačku. Vstup do bledomodrej šmykľavky sa nachádza vedľa hornej časti schodiska, zatiaľ čo spodná časť šmykľavky vedie do spodnej úrovne domu, kde sa nachádza herný priestor, spálne troch dievčat a hosťovská izba.

 

detska izba TrueHome BogdanovaBureau photoEvheniiAvramenko detska izba TrueHome BogdanovaBureau photoEvheniiAvramenko

 

Vizuálnu stránku detskej izby dotvárajú úložné priestory, ktoré sa postarajú o ukrytie všetkých potrebných maličkostí. V dome True Home sú umiestnené pod oknami. Foto: Evhenii Avramenko

 

Organizované upratovanie

S hromadami kníh, oblečenia, hračiek a vybavenia, ktoré si vyžaduje skladovanie a organizáciu v detských izbách, je ťažké udržiavať poriadok. Priestorová organizácia je jedným z dôležitých pilierov, ktoré napomáhajú pri zlepšovaní vizuálnej stránky prostredia. Veronika Uhríková zo spoločnosti Cilek room, ktorá sa zaoberá výrobou detského dizajnového nábytku, vysvetľuje, že detský nábytok by mal byť jednoducho organizovaný, využívať otvorené police alebo zásuvky, aby deti mali nenáročný prístup k veciam a riešenie na podporu ich samostatného fungovania. „Napríklad písacie stoly s možnosťou políc na bokoch, ktoré slúžia ako odkladací priestor pre papier alebo maľovanky. Z hľadiska bezpečnosti detí majú mať nábytky zaoblené rohy a možnosť ukotvenia do steny, aby sa predišlo prípadným nehodám,“ dodáva. 

Minimálne, ale funkčné úložné riešenia sú aplikované v True Home v Kyjeve navrhnutom Bogdanova Bureau, kde sú úložné boxy umiestnené pod oknami a tvoria niekoľko pohodlných priestorov na čítanie v jednej miestnosti. V inej detskej izbe je pracovný priestor navrhnutý v jemnej ružovej farbe, naplnený prirodzeným svetlom a zároveň oddelený od upokojujúcej šedej zóny určenej na spanie. Minimum nábytku a funkčnejší dizajn – to je prevládajúca myšlienka celého priestoru. Systémy, ktoré kombinujú otvorené a uzavreté skladovanie v truhliciach, skriniach a poličkách, spolu s posuvnými zásuvkami a kontajnermi rôznych veľkostí, umožňujú deťom ukryť svoje súkromné predmety, usporiadať rozhádzané veci a vystaviť svoje najcennejšie výtvory všetkým na oči.

 

detska izba zarinababy

Foto: Zarina baby

 

Ergonomický nábytok

V súvislosti s návrhom priestorov vhodných pre deti existuje mnoho prístupov: od široko zameraného urbanizmu až po priemyselný dizajn. Pokiaľ ide však o samotnú miestnosť, kde deti trávia čo najviac času, je podstatné nakombinovať nábytok s najvhodnejšími parametrami. To zahŕňa kusy špeciálne navrhnuté a vyrobené podľa ergonomických smerníc a anatomických rozmerov, ktoré musia deti podporovať v hre, fyzickej aktivite, kreativite a lepšej kognitívnej funkcii, ako aj spĺňať prísne zdravotné a bezpečnostné normy. V podstate existujú dva typy detského nábytku: ten, ktorý sa adaptuje na ergonomické potreby detí, a ten, ktorý dieťaťu umožňuje používať ho samostatne, reagujúc na jeho výšku a aktivity, ktoré vykonáva. 

 

detska izba cilek2

Foto: Cilek room

 

Ikonické kreslo s názvom Zarina baby z kolekcie Adele – C, ktorý prvýkrát vlastnoručne vyrobil dizajnér Cesare Cassina ešte v roku 1944, aby vyjadril svoju lásku k dcére Adele, odzrkadľuje filozofiu celej spoločnosti. Pohovka charakteristická svojou úžitkovosťou a pohodlím, v kombinácii s jej tvarom odráža realitu každodenného života a je silným vizuálnym prvkom. 

detska izba cilek1

Foto: Cilek room

 

Na materiáli záleží

Pri výbere materiálov na zariadenie detskej izby je dôležité nielen zohľadniť bezpečnosť, trvanlivosť a ekologické hľadisko, ale aj vybrať taký, ktorý je príjemný na dotyk a jednoduchý na údržbu. Odporúča sa tiež použiť mäkké a poddajné materiály, ktoré sa dajú ohnúť, aby sa predišlo styku s ostrými hranami. „Plastové povrchy sú ľahko čistiteľné a odolné voči škvrnám a poškriabaniu. Nábytok s takýmto povrchom sa ľahko umýva vlhkou handričkou a je odolný voči bežným čistiacim prostriedkom,“ objasňuje Veronika Uhríková. Ďalšou alternatívou, ktorá je odolná voči poškriabaniu, sú MDF dosky. MDF dosky sú taktiež menej náchylné na odliepanie, než drevotrieska. Sú vyrobené z drevných vlákien a lepidla, ktoré sú lisované do dosiek. Dôležité je vybrať MDF dosky bez formaldehydu, ktorý môže byť škodlivý.

 

 

detska izba magis me too designove detske zidle little big chair detska izba magis me too designove detske zidle little big chair vyska sedaku 31 cm

 

Dizajnové detské stoličky Little big chair. Foto: Magis

 

Príjemná podlaha

Okrem funkčných kvalít je kľúčové dosiahnuť aj príťažlivú estetiku. To vysvetľuje, prečo má detský nábytok geometrické tvary alebo zvieracie motívy – a často sa dodáva vo výrazných, živých farbách. 

Svetlé a pastelové tóny navodzujú pokojnejšiu atmosféru, zatiaľ čo teplé, výrazné farby môžu povzbudiť deti, aby mali viac energie, než zvyčajne. Pri výbere posteľnej bielizne, závesov, kobercov a ďalších textílií pre detskú izbu je dôležité dbať na ich kvalitu a hypoalergénne vlastnosti. Mäkké a priedušné tkaniny, ako bavlna alebo bambusové vlákno, sú častým výberom na zariadenie detskej izby.

Ďalšou možnosťou sú gumené podlahy, ktoré okrem ochrany pred chladom podporujú aj stabilitu a bezpečnosť pri pohybe dieťaťa v miestnosti, keďže bežný koberec môže veľmi ľahko kĺzať. Okrem toho sú mäkkou a ľahko sa čistiacou možnosťou. Rovnako ako koberce, aj gumové podlahy sú dostupné v rôznych farbách, vzoroch a textúrach. „Pri výbere podláh je vždy nutný kompromis – koberec je síce to najmäkšie a najteplejšie riešenie, avšak na údržbu to najmenej praktické. Keramickú dlažbu, prípadne kameň, by som v detských izbách a v našich končinách rozhodne vynechala,“ vysvetľuje Simona Šándorová. 

Kvalitný spánok

Deti dokážu vyrásť veľmi rýchlo, takže nábytok, ktorý zostáva funkčný aj keď dieťa vyrastie, je nevyhnutnosťou. Keď bábätká dorastajú na predškolákov a neskôr na tínedžerov, dôležité sú i prispôsobiteľné postele, ako je aj Casa e Crib od štúdia GAEAforms. V ráme postele, ktorý pripomína domček, sa nachádza kočík alebo detská postieľka a prebaľovací pult, ktorý je vhodný od 0 do 3 rokov, pokým sa z tohto kusa nábytku nestane regulárna posteľ.

„Určite by posteľ mala mať ergonomický dizajn, čo znamená, že zohľadňuje pohodlie a podporu správnej polohy tela dieťaťa. Správna poloha tela je dôležitá pre správny rast kostí a svalov, ako aj pre kvalitný spánok,“ objasňuje Veronika Uhríková. Kvalitu spánku odráža aj výber matraca. Veronika Uhríková hovorí o tom, že by nemal byť len dostatočne tvrdý, ale aj pohodlný do takej miery, aby správne rozložil váhu aj tlak. „Matrace sú vyrobené z kvalitných a neškodných materiálov – sú hypoalergénne a antibakteriálne, takže sú vhodné aj pre deti s alergiami alebo s citlivou pokožkou. Dôležitým bodom je taktiež ich priedušnosť, ktorá pomáha udržiavať prirodzenú teplotu tela dieťaťa,“ radí Veronika Uhríková. 

 

detska izba zarinababy

Foto: Zarina baby

 

Rastúci nábytok

Udržanie správnej polohy sedenia je dôležitým aspektom nielen zdravia ľudí na pracovisku, ale najmä detí, ktoré väčšinu dňa sedia za stolom a vyvíjajú sa. Na tento aspekt sa pozrelo dizajnové štúdio Magis a vytvorilo kolekciu Little big table s výškovo nastaviteľnými písacími stolmi a stoličkami pre malých, ale aj veľkých školákov.

„Trh prináša veľký výber tzv. rastúceho nábytku, ktorý umožní prispôsobovať jeho funkčnosť podľa veku dieťaťa a zároveň šetrí priestor a náklady,“ dodáva Simona Šándorová. Jeden dôležitý prvok, a často podceňovaný prvok detskej izby, je zrkadlo. Stimuluje dieťa rozpoznávať vlastné telo a tvár, identifikovať výrazy tváre a následne pocity a emócie. Zrkadlo im, navyše, pomáha uvedomiť si, že oni a ich rodičia sú rozdielne ľudské bytosti, a taktiež im pomáha objavovať nové pohyby. Výška inštalácie zrkadla a opornej tyče závisí od vývojového stupňa dieťaťa. Oporná tyč pomôže dieťaťu získať stabilitu, kým sa postaví, a pri chôdzi s tyčou urýchli proces vytvorenia rovnováhy. 

Zahrnutie všetkých zmyslov

Čo sa týka zmyslového rozvoja detí, je nevyhnutné venovať pozornosť dvom parametrom, ktoré si zdanlivo protirečia, ale v skutočnosti sa v detskom prostredí dopĺňajú: hudba a ticho. Existuje niekoľko štúdií, ktoré dokazujú prínos klasickej hudby vo vývoji plodu a tiež v ranom detstve. Na druhej strane je ticho nevyhnutné na to, aby sa u detí zaručila väčšia koncentrácia. Ideálne je nájsť rovnováhu medzi zvukom a jeho neprítomnosťou. Veľa sa hovorí o čuchovej pamäti, ktorá je najsilnejším typom pamäte v ľudskom mozgu. Preto by sme mali brať do úvahy pachy prostredia, ktoré by sa v budúcnosti mohli stať súčasťou čuchovej pamäte detí. Dobrou stratégiou na zlepšenie vône môže byť zahrnutie izbových rastlín do interiéru. Na toto všetko mysleli architekti zo štúdia Wowowa vo svojom projekte Pony house v Austrálii, keď rozdelili časť domu výhradne pre deti. Tento priestor poskytuje rovnaké vybavenie pre každé dieťa, každá izba má rovnaké rozdelenie úložného a študijného priestoru s oknami a s výhľadom na záhradu.

Dôležité je, aby všetky spomínané prvky vytvorili príjemný a harmonický balans a v konečnom dôsledku rešpektovali individuálnu osobnosť dieťaťa. 

 

Ďalšie témy, reportáže a inšpirácie nájdete v magazíne Stavebníctvo a bývanie júl-august 2023, ktoré kúpite u každého dobrého predajcu alebo online.

 

Slideshow SAB eshop

Pin It