Sample ImageOpustiť rodné hniezdo znamená nielen získať vytúženú voľnosť, ale prináša i nové povinnosti a zodpovednosť za svoju vlastnú domácnosť. Vari aj preto mladí ľudia odkladajú tento krok a radšej svoj čas venujú záľubám či budovaniu kariéry.

 

Podľa prieskumov ostáva na Slovensku a v Čechách bývať s rodičmi oveľa viac dospelých detí ako vo vyspelých krajinách Európy a v USA. Psychológovia však tvrdia, že každý mladý človek by si mal vyskúšať samostatný život skôr, ako vstúpi do manželstva alebo dlhodobého vzťahu.

Podnájom iba na skúšku
Zaujímavé zamestnanie často býva podnetom na to, aby si mladý človek zariadil vlastné bývanie v primeranej vzdialenosti od pracoviska. Podnájom je na začiatok najvhodnejším riešením, lebo nevyžaduje veľké počiatočné investície a zmluvy nebývajú viazané dlhou výpovednou lehotou. To je dôležité pre tých, ktorí sa ocitli v novom prostredí a v novom zamestnaní, pričom ešte netušia, či im bude nový spôsob života a nová práca vyhovovať. Z dlhodobého hľadiska je však podnájom finančne nevýhodný. Mesačné výdavky za prenájom garsónky či jednoizbového bytu možno využiť oveľa efektívnejšie – použiť tieto financie na splácanie hypotéky, resp. stavebného sporenia za vlastný byt. Obavy „čo s bytom, keď budem chcieť neskôr väčší, alebo ho už nebudem potrebovať“ nie sú namieste. Finanční a hypotekárni poradcovia vždy poradia, ako vyriešiť aj tieto problémy.

Sample ImagePrvoradé je kvalitné lôžko
Domov je prístav, do ktorého sa vraciame, aby sme tu našli pokoj, pohodu a súkromie, ale je to i priestor, kam môžeme pozvať priateľov.
Bez ohľadu na to, či bývame v prenajatom alebo vo svojom byte, kvalitné lôžko je prvoradé. Jeho výberu venujme dostatok pozornosti a priveľmi nešetrime pri jeho nákupe. Veď nám bude slúžiť niekoľko rokov a bude sa s nami sťahovať aj do ďalšieho bytu. Posteľ by mala byť asi o 25 centimetrov dlhšia, ako je výška postavy „spáča“. Dnes si môžeme objednať posteľ dlhú viac ako 200 cm. Túto možnosť však ponúka len niekoľko značkových výrobcov.
 
V malom byte treba najviac uvažovať o tom, ako nenápadne a prakticky vyriešiť úložné priestory. Posteľ so zvýšenou plochou na spanie má niekoľko výhod. Lepšie sa na ňu sadá, a s množstvom dekoračných vankúšikov poslúži aj ako sedačka. Jednoducho sa udržuje a má dvakrát väčší odkladací priestor pod matracom. Niektorým typom však chýba polohovateľný lamelový rošt. Ktorý typ lôžka uprednostníte, závisí len na vás a na priestore, ktorý máte k dispozícii.

Rozdeľte si priestor na zóny
Do prenajatého bytu sa neoplatí kupovať drahý nábytok. Po istom čase sa budete chcieť sťahovať do svojho či väčšieho bytu a každá preprava nábytku na ňom zanechá stopy. Je nepísaným pravidlom, že váš obľúbený nábytok nezapasuje do dispozičného riešenia nového bytu. Kúpte si preto len najnutnejšie kusy a zvoľte systém variabilného riešenia úložných priestorov. Neponáhľajte sa zariadiť bývanie za pár dní. Bývanie single má totiž výhodu, že vás pri zariaďovaní nič neobmedzuje a fantázii sa medze nekladú. Farby a materiály si vyberáte podľa vlastného vkusu a predstáv. Do dateilu si premyslite činnosti, ktoré budete v garsónke alebo v byte vykonávať.
Rozdeľte si priestor na zóny: spanie a oddych, posedenie a zábava, stolovanie a príprava jedla, pracovný kútik, úložné priestory. Vynikajúce inšpirácie a množstvo praktických kusov nábytku a doplnkov na zariadenie malých priestorov nájdete v sortimente spoločnosti Ikea.

Kuchynský kútik
Na prípravu jedla pre jedného netreba veľa. Ak garsónka nemá kuchynský kút s linkou a miestom na stôl so stoličkami, postačí vám skrinka s dresom, dvojplatničkou, malou chladničkou a policami. V tomto priestore raz za čas zvládnete aj prípravu občerstvenia pre priateľov či romantickej večere pri sviečkach.
Jedálenský stôl je zbytočne veľký kus nábytku. Malý pult s nohou v kuchynskom kútiku či skladací stolík v izbe tiež splnia účel. Stačia vám dve stoličky. Pre priateľov môžete mať nachystané sedenie v podobe skladacích stoličiek zavesených na stene.

Spoločenský priestor
Spoločenskú zónu môže predstavovať rozkladacia pohovka s taburetkami a stolíkom. Od pracovnej, kuchynskej a oddychovej časti ju opticky oddelíme jemným závesom. Ak rozloha izby nestačí na dva veľké kusy nábytku, akými sú posteľ a pohovka, snažte sa vec vyriešiť tak, aby posteľ plnila aj úlohu pohovky. Vtedy je dobré, ak má lôžkobočné „steny“.
Ak však túžite po veľkom a pohodlnom kresle, doprajte si ho. Veď bude len vaše. Tvarom a farbami by však malo ladiť s celkovým štýlom interiéru. Rozkladacie kreslo poslúži na príležitostné prenocovanie návštevy a zaberie menej priestoru ako pohovka.

Pracovný kútik
Ak patríte k ľuďom, ktorí musia časť práce vykonať doma, vytvorte si v byte priestor, ktorý bude slúžiť len ako pracovisko. Výrobcovia nábytku dnes ponúkajú elegantné a praktické riešenia. Svoj počítač so stolíkom jednoducho zavriete do skrine – a je upratané. Ak žijete v prenajatom byte, skúste lacnejšie riešenie. Pracovná doska so skrinkou na kolieskach, pár políc a systém vešiakov na stene vytvoria pracovisko, ktoré bez námahy hocikedy presťahujete, alebo vymeníte za niečo lepšie a potrebnejšie.
Nezabudnite ani na vhodné osvetlenie. Pracovisko si vyžaduje intenzívnejšie svetlo, ku kreslu alebo pohovke si kúpte stolnú alebo stojatú lampu.

Sample ImageVlastný byt – malý, ale náš
Do vlastného bytu sa mladí ľudia väčšinou sťahujú až vtedy, keď už žijú vo dvojici. Trend single života však patrí k dnešnej dobe a veľa firiem vo svete tomu prispôsobuje ponuku svojich služieb a produktov. Ak patríte k šťastlivcom, ktorí už stískajú v ruke kľúče od vlastného bytu, gratulujeme. Pri zariaďovaní už nemusíte improvizovať a hľadať dočasné riešenia. Sústrediť sa môžete na to, aby byt spĺňal vaše predstavy o pohodlnom a estetickom bývaní. Pri dispozičnom riešení treba uvažovať nad tým, či v budúcnosti plánujete žiť v byte s partnerom. Rátajte s tým, že partner bude chcieť spoločné bývanie upraviť aj podľa svojich predstáv. Ženám treba prenechať kuchynský priestor, mužom zase technické vybavenie a spoločenskú zónu bytu.

 

TEXT Marta Svítková
FOTO IKEA Foto Dominantná
 

 

Pin It