Sample ImageMať vlastný karavan a vydať sa nim naprieč Európou je snom mnohých cestovateľov. Predstavuje voľnosť, pohodlie a nezávislosť od hotelov, ktoré sú najmä v lete preplnené.

 

Ráno sa zobudiť, pocítiť chuť cestovať, zvoliť si na mape cieľ a vydať sa na cestu. Počas putovania sa môžete zdržať kdekoľvek a akokoľvek dlho, no pritom máte všetko potrebné so sebou a batožinu nemusíte baliť ani v každom hoteli vybaľovať.


Príves je vhodnejší pre tých, ktorí sa vyberú na výlet a na jednom mieste vydržia niekoľko dní. Karavan po príjazde odpoja, upevnia na nožičky, vyrovnajú a v prípade potreby pripoja k elektrine. Tí, ktorým viac vyhovuje častejšie premiestňovanie sa, by sa mali pri kúpe orientovať skôr na obytné auto. Má vlastnú elektrocentrálu, klimatizáciu, sprchu i toaletu, čo znamená, že len čo zastanete, už „bývate“. Rozdiel medzi týmito dvomi typmi je aj v potrebe typu vodičského oprávnenia. Najčastejšie sa momentálne dovážajú na Slovensko prívesy a obytné autá z Nemecka a Holandska, ktoré sú stále zárukou kvality.


Sample ImageAko sa pripraviť na cestu
Na rozdiel od bežného auta, treba karavan alebo príves na prázdninové dobrodružstvo pripraviť dôslednejšie. Dôkladná pripravenosť po technickej stránke znamená všetky predmety vo vnútri upevniť, alebo uložiť do zatvorených skriniek. Bicykle musia byť ukotvené v nosičoch, okná a dvere treba zaistiť, alebo zamknúť. Ťažné vozidlo musí mať špeciálne spätné zrkadlá a zariadenie na pripojenie prívesu k vozidlu. Spoj musí byť zamknutý a zabezpečený aj bezpečnostným lanom. Hoci je váš karavan v perfektnom stave, denne by ste nemali prejsť viac ako 500 km. Zastávky a nocľah si treba vyberať na bezpečných veľkých parkoviskách a kempingoch a ak predsa len potrebujete prestávku  na opustených odpočívadlách, svoju súpravu radšej nenechávajte bez dozoru. Úroveň kempov sa tiež určuje počtom hviezdičiek a pripojenie na elektrinu, voda, toalety sú už samozrejmosťou.

Kúpa či prenájom?

Ak zatiaľ po karavane či obytnom automobile len poškuľujete a neviete sa definitívne odhodlať, skúste si ho vypožičať. Podľa internetových portálov je minimálna cena za každý deň prenájmu obytného prívesu tisíc korún a viac, za obytný automobil dve tisíc korún a viac. Treba rátať aj so zložením kaucie, ktorá začína nad hranicou desaťtisíc korún, no v prípade vrátenia načas a bez poškodenia, sa vracia v plnej výške. Okrem toho nájomca počas prenájmu ručí za ním spôsobené právne, finančné a ďalšie škody. Prenajímateľ môže od nájomcu žiadať aj poplatok na nevrátenie vozidla načas, prípadne ak nie je vyčistené, nie sú doplnené zásoby alebo nádrž.
Ceny nových karavanov sa na Slovensku začínajú zhruba na sume tristotisíc korún. Cena jednoduchších obytných automobilov štartuje na milióne, luxusnejšie stoja viac ako dva milióny. Karavany majú štandardné vybavenie viac-menej rovnaké, rozdielny môže byť dizajn a vnútorné usporiadanie. Výsledná cena teda závisí od hmotnosti. Platí, že čím je karavan ľahší, tým sa zmenšuje spotreba ťažného automobilu a samozrejme, ľahšie sa s ním manipuluje. Už prvý pohľad do vnútra presvedčí, že moderné karavany nie sú také, aké pred 10 až 20 rokmi. Sprchový kút, toaleta, kuchynská linka a postele podľa počtu osôb, koľkým je určený, poskytne taký komfort, aký nemá niekedy ani chatka. Cena second-hand prívesu, ktorý ešte spĺňa cestovateľské túžby, začína za hranicou 100-tisíc korún, v bazároch v Nemecku či Holandsku na 200-tisícoch.

Cestné pravidlá sa rôznia
Keďže s karavanom a obytným autom sa cestuje ťažšie, nižšia je aj priemerná rýchlosť – najviac sto kilometrov za hodinu. Rýchlejšia jazda už predstavuje nebezpečenstvo. Tým je však aj nárazový vietor a silný dážď, ktoré môžu zariadenie rozkolísať, zošmykovať a súprava sa stane neovládateľnou. Obytný voz je náchylný najmä na bočný vietor. Hazardom je aj predbiehať kamióny a iné nadrozmerné automobily. Nech sa už rozhodnete vydať sa so svojim pojazdným domovom kdekoľvek, nezabudnite si preštudovať cestné zákony a vyhlášky tranzitných aj pobytových krajín. Pravidlá sa môžu líšiť. Vo väčšine krajín Európy platí jednotná povolená rýchlosť v obci 50 km/h. Povolená rýchlosť mimo obce sa rôzni - od 80km/h v Dánsku a Holandsku až po najvyššiu, 110 km/h v Grécku. Najvyššia povolená rýchlosť na európskych diaľniciach tiež nie je jednotná, napríklad v Dánsku a Poľsku je len 110 km/h, v Česku, Francúzsku či Chorvátsku je 130 km/h. Nájdu sa aj také krajiny, kde platí iná maximálna rýchlosť povolená pre autá a iná pre obytné automobily. V niektorých oblastiach Škandinávie je podmienkou vstupu do kempingov karta CCI karta (tzv. karnet). Je to identifikačná karta pre mototuristov a ľudí, ktorým sa kempovanie stalo záľubou, často krát ju ponechávajú na recepcii kempu miesto pasu. CCI karta pomáha rôznymi zľavami znižovať pobytové a iné cestovné náklady a využívať osobitné služby, prednostný výber služieb i účasť na podujatiach.

 

TEXT Katarína Mažáriová
FOTO archív Carado

 

 

Pin It