Sample ImageLen málokto nepozná japonské prísne minimalistické priestory, kde by sme zbytočne hľadali väčšinu nášho európskeho nábytku a kde dvere nahrádzajú nenápadné posuvné prvky bez viditeľných kovaní. Dodnes si japonské interiéry zachovávajú svoj ráz, kde sú výrazným prvkom práve posuvné dvere. Japonci využívali výhody posuvných dverí medzi prvými.


Klasické jednokrídlové otváravé dvere totiž zaberajú až 1 m² priestoru, ktorý nie je možné využiť inak. Dnes už aj my vieme, že klasické dvere sú drahé, lebo uberajú zo životného priestoru, zaplateného vysookými sumami. A prečo by sme mali platiť za plochu, ktorú nevyužívame? Ak máte byte napríklad pätoro klasických dverí, strácate 5 m², vlastne jednu komfortnú komoru.
Nezanedbateľná je aj estetická stránka posuvných dverí. Vďaka svojim hladkým jednoduchým plochám sa hodia do minimalistických i komplikovanejších interiérov. Zasklené posuvné dvere môžu mať na rozdiel od klasických jednotný vzhľad a tenšie rámy, takže pôsobia kompaktnejšie a jednoduchšie.

Zloženie posuvných dverí

Základné prvky posuvných dverí tvoria dverové krídlo (alebo viac krídel), vodiaci systém a stabilizácia. Vodiaci systém sa zvykne umiestňovať do nadpražia dverí. Stabilizačný prvok zabraňuje vybočeniu krídla a tvorí ho koľajnička, po ktorej sa pohybuje tŕň alebo koliesko. Ľahšie typy posuvných dverí netreba stabilizovať, exteriérové posuvné dvere musia byť vybavené stabilizačným prvkom.
Z hľadiska prevádzky sú rovnako dôležité i kovania, ktoré pri úplnom otvorení krídla neprekážajú, kefky, ktoré zabraňujú vniknutiu prachu do puzdra a dorazy, vďaka ktorým dverné krídlo nenaráža na okraj puzdra a je v otvorenej polohe aretované. Okrem toho umožňuje pohodlné zatvorenie úplne otvoreného krídla v stene, a to nie ťahom, ale tlakom, čo je praktickejšie. Dvojkrídlové posuvné dvere sa môžu otvárať simultánne, vďaka súprave na simultánne otváranie.

 

Sample Image


Posuvné steny
Interiéry sú čoraz častejšie koncipované ako multifunkčné priestory, ktorých jednotlivé časti prepájajú široké stavebné otvory. Tak možno deliť a spájať obývačku s kuchyňou či halou alebo izbu so šatníkom a kúpeľňou. Uzavretie priestoru posuvnou stenou je vhodným riešením pre každého, kto preferuje otvorené priestory a zároveň vie, že hoci sú krásne, nie vždy sú účelné.

Roldor nie je produkt, je to myšlienka,
povedal nám v rozhovore Ján Madleňák, riaditeľ spoločnosti Oradata, ktorá v roku 1992 ako prvá priniesla na  Slovensko filozofiu vstavaných šatníkov na mieru. Značka, ktorú vtedy spoločnosť vytvorila, odvtedy zľudovela a názov Roldor sa stal synonymom pre všetky podobné systémy. To však nie vždy len výhodou. Dosť často sa stáva, že zákazník si v domnienke, že ide o Roldor, kúpi iný systém a keď prídu problémy a chýba mu servis, s reklamáciou sa obráti na spoločnosť Oradata ako tvorcu značky. A hoci je dnes na trhu aspoň dvadsať podobných systémov, J. Madleňák ich ako priamych konkurentov nevníma. „V zásade ich činnosť vychádza z myšlienky, že sú to isté ako Roldor, ibaže lacnejšie... Vieme, že mnohí kopírujú časti nášho výrobného programu či služieb. U nás je však najdôležitejším kritériom úroveň služieb. A tá je v ľuďoch a kopírovať sa nedá.“

Sample ImageAj šatníky podliehajú módnym trendom
Nie síce tak výrazne ako sedačky či solitéry, ale nové trendy sa objavujú každý rok. Dizajnové riešenia ovplyvňujú svetové, najmä európske  nábytkové výstavy, kde určujú trend Taliani. Tento rok „letia“ zemité odtiene a kombinácie s prírodnými materiálmi. Hliník ako konštrukčný prvok si medzi materiálmi drží prvenstvo už dlhší čas. Aj farebné plexisklá uspokojujú čoraz viac zákazníkov.
Značka Roldor ako prvá na slovenský trh priniesla profily na posuvné dvere v polovici deväťdesiatych rokov. Ich uvedenie značne rozšírilo možnosti použitia systému posuvných dverí Roldor. Hliníkové profily s vyspelejšími technickými prvkami umožňovali systém použiť i na deliace posuvné priečky a neskôr i na pevné priečky. Tvarové a konštrukčné prvky hliníkových rámov rozšírili výber materiálov výplní dverí – začalo sa používať sklo, farebné lakované sklo a potom i PERSPEX TM. Tak sa systém posuvných dverí z prevažne praktického prvku interiéru zmenil na kreatívny a dizajnový prvok zariaďovania obytných priestorov, kancelárií i verejných objektov. Podstatou filozofie značky Roldor je individuálne pristupovať k interiéru, prakticky ho usporiadať a vniesť doňho pocit slobody.

Výplne
Novinka medzi výplňami – PERSPEX Perspex má polovičnú hmotnosť ako sklo. Je odolný voči rozbitiu, poškrabaniu pri bežnej manipulácii, poveternostným podmienkam a mnohým bežným chemikáliám používaným v domácnosti. Perspex Frost s matným povrchom a jedinečnými farbami (arktická modrá, ružová, mandarínka, ľadovo zelená, chilli červená) vytvára nové možnosti pre tvorbu dizajnu posuvných systémov. Jednoducho sa opracováva pomocou bežného strojového vybavenia.
Stále obľúbené výplne z drevotriesky Egger majú garantovanú rovnomernú hustotu zloženia, ktorá zaručuje hladký povrch a mechanickú stálosť materiálu. Výrobca garantuje farebnú stálosť povrchovej laminátovej fólie. Roldor používa 18 mm hrubý materiál (konkurencia 16 mm). Pri výrobe nepoužíva formaldehyd a drevotriesky, tak ako ostatné materiály používané  na výplne dverí sú 100-percentne.
Na sklá a zrkadlá sa v duchu módnych trendov používa mechanicky pevná, odolná a bezpečná mliečna fólia, ktorá sa ani pri rozbití skla neroztrhne a udrží úlomky skla pohromade. Mliečna fólia sa udržiava bežnými čistiacimi prostriedkami.

 

TEXT Barbara Turčíková
FOTO archív Oradata

 

 

Pin It