Sample ImageRýchle životné tempo, vysoké pracovné nasadenie, zhon a stres. To všetko na nás denne útočí a odčerpáva nám sily. Základom zachovania psychického i fyzického zdravia je vyváženie práce a aktivity odpočinkom. Obývacia izba zariadená v retroštýle šesťdesiatych rokov nám pomôže svojou veselosťou a bezprostrednosťou znovu načerpať stratenú energiu.


Zariadenie obývacej izby v štýle šesťdesiatych rokov je veľmi veselá a príjemná záležitosť. Vyžaduje si azda len trošku viac odvahy. Výsledkom by mal byť interiér plný tvarov, farebnej hravosti, rôznorodosti a  najmä príjemnej pohody domova.

Hravosť

Oblé tvary nábytku čistých hladkých línií a maximálna funkčnosť. To sú charakteristické znaky  retroštýlu. Jednotlivé kusy, stoly či stoličky, umiestnili dizajnéri na štíhly podstavec v tvare lievika. Nábytok sa vyznačuje hravosťou, ktorá sa prejavuje originálnym tvarom mušle alebo vajca. Čisté formy sa kombinujú s futuristickými až kozmickými prvkami. Tie robia tento štýl expresívnym a  zároveň dramatickým.

Originálne solitéry
Neodmysliteľné súčasti obývacej izby v štýle retro tvoria originálne dobové solitéry a nadčasový dizajn. Veľakrát sa stáva, že jediné zaujímavé kreslo dodá celej miestnosti požadovaný charakter. Dobrým dôvodom pre ich kúpu je okrem zvučných mien dizajnérov i kvalita.

Sample ImageVýber farieb
Dominantným prvkom, ktorý by ste pri zariaďovaní miestnosti nemali obísť, je farba. Výber farieb pri tvorbe retrointeriéru si vyžaduje starostlivú stratégiu. Aktuálne sú sýte odtiene červenej, tmavohnedej, oranžovej, kráľovskej modrej, žltej či pastelovo ružovej. Vo farebnej škále retra sú zastúpené aj farby krikľavé a neónové. Popri tejto farebnej dominante nesmieme zabudnúť na elegantnú kombináciu čiernej a bielej. Určite nepochybíme, ak si zvolíme dva odtiene. Vždy to však musí byť kombináciu buď teplých alebo studených farieb. Vybrané odtiene kombinujeme s čiernou a bielou, čím vytvoríme kontrast medzi vybranými farbami a vzormi, ktoré sa musia navzájom dopĺňať a vyzdvihovať.

To pravé retro
Geometrické, abstraktné i kvetinové vzory a ornamenty sú prvkami, ktoré vrátia miestnosť do rokov šesťdesiatych. Odvážne vzorovanie zútulní a zároveň zvýrazní priestor obývačky. Pri výbere správneho dekóru treba prihliadať na farebné ladenie celej dispozície. Ak si vyberieme napríklad sýtočervený jednoliaty farebný náter na stenu, vhodnou kombináciou bude čiernobiela tapeta s kvetinovým alebo abstraktným vzorom.

Sample ImageVzory a ornamenty
Ideálnou kombináciou je opakovanie rovnakých vzorov či farieb v rôznych častiach interiéru. Vzory rôznych rozmerov do seba zasahujú alebo sa opakujú. Kruhy, trojuholníky, štvorce, pruhy rôznych šírok, osemuholníky a rastlinné motívy monumentálnych rozmerov, ktoré akoby prechádzali zo stien do výrazných doplnkov, textílií, kobercov či nábytku. To všetko je na výber.

Módne tapety
Na trhu dostaneme textilné, vinylové či klasické papierové tapety s rôznymi motívmi. Umožňujú nám netradičné úpravy stien s kombináciou rôznych vzorov. Tento luxusný prvok dodá interiéru charakteristický výraz, osobitosť, modernosť a najmä originalitu. Aby sme sa vyhli vizuálnej  katastrofe, držme sa zvolenej farebnosti a štýlu. To znamená, že hoci nám retro štýl ponúka viaceré farebné odtiene, nepoužime všetky naraz. Vyberme si ten, ktorý na nás hneď od začiatku pôsobí dobrým dojmom.

Textilné doplnky
Konečný výraz a prívetivosť retro obývačky vyzdvihneme pomocou kobercov, záclon, textilných doplnkov či posuvných panelových závesov v odtieňoch a vzoroch použitých v interiéri. Farebná škála kobercov je v súčasnosti taká pestrá, že ten pravý odtieň si nájde každý. Kto má rád časté zmeny, vyberie si obojstranný koberec s rôznymi farbami na oboch stranách. Závesy neslúžia len na prekrývanie okien a otvorov. Ich hlavnou funkciou je dekoratívne dotvárať interiér.

Sample ImageInšpirujú dodnes
Produkty, od nábytku až k potrebám pre domácnosť, v štýle 60. rokov charakterizujú dokonalé detaily návrhov, elegantne tvarované línie a kvalita konečného vyhotovenia. Štýlový dizajn vtedy vytvorených kresiel, lámp, spotrebičov a ďalších interiérových prvkov je nadčasový a inšpiratívny.
Funkcionalizmus, príznačný pre 50. roky, mal v škandinávskych krajinách formu, zdôrazňujúcu prepojenie diela s prírodou, pričom  neporušovala ideu jednoduchosti. Dizajnéri hľadali inšpiráciu v zvieracej i rastlinnej ríši rovnako ako dnešní autori, ktorí sa neboja pokračovať v ich šľapajách. V súčasnosti obľúbený minimalizmus sa inšpiruje nielen funkcionalizmom 50. rokov, ale aj štýlmi ako pop-art a land-art, ktoré vládli rokom šesťdesiatym.

Kreslá s popiskami
The Teddy Bear Chair
Dizajn Hans Jørgen Wegner

Medzi predstaviteľov škandinávskeho funkcionalizmu patrí aj dnes už nežijúci dánsky dizajnér Hans J. Wegner, tvoriaci pod hlavičkou firmy PP Møble. Autor kresla „Medvedík“ vnášal do každého zo svojich diel humor. Biela pohodlná fotelka odkazuje svojím názvom do zvieracej ríše, rovnako ako veľa jeho ďalších kresiel. Svoj zvláštny názov dostala podľa opierok na ruky,  pripomínajúce medvedie laby, ktoré zozadu objímajú sediaceho človeka. Netradičné kreslo sa nakoniec stalo jedným z najpopulárnejších Wegnerových dizajnérskych kúskov.

F978 Swivel Lounge Chair
Dizajn Geoffrey Harcourt

Toto kreslo s príjemne futuristickým a zároveň nostalgickým dizajnom navrhol Geoffrey Harcourt v roku 1968. Firma Artifort ho vrátila na trh v roku 2007. Pôvodne bolo určené do verejných a kancelárskych priestorov, ale vďaka pohodliu, ktoré ponúka, si našlo miesto i v domácnostiach ľudí so zmyslom pre štýl.

Egg Chair
Dizajn Arne Jacobsen

V roku 1958 vytvoril Arne Jacobsen pre foyer a recepciu hotela Royal v Kodani „Vajce“. Toto zvláštne tvarované kreslo je odvtedy synonymom dánskeho nábytku. Svojím jedinečným tvarom poskytuje kus súkromia vo verejných priestranstvách a zároveň je ideálne pre domáce leňošenie. Dnes sa vyrába vo variáciách s použitím viacerých povrchových materiálov, od farebných textílií po rôzne druhy kože.

Jetson
Dizajn Guglielmo Berchicci

Milánsky dizajnér sa v sérii kresiel Jetson pre spoločnosť Giovanetti vrátil do čias svojho detstva a zaspomínal si na kreslený sci-fi seriál zo 60. rokov. Otáčacie kreslo je vyplnené penovou vložkou a telo z lakovaného sklolaminátu stojí na oceľovom podstavci. Futuristický kúsok je moderným doplnkom interiéru so skrytým odkazom na doby minulé.

Flower
Dizajn Sandro Santantonio

Diela dánskych dizajnérov z 50. a 60. rokov pripomína kolekcia Sandra Santantonia „Kvet“. Trio kvetov sa inšpiruje konkrétnymi tvarmi z prírody. Oválny oceľový podstavec je v bielej, čiernej a striebornej farbe. Pevný polyuretán konštrukcie kresla pokrýva ochranné čalúnenie rôznych farieb. Môžete si vybrať aj variant z kože. Poťah vymeníte podľa toho, na akú farbu máte práve náladu.

 

TEXT Mgr. art. Zuzana Škriečková, Sláva Štefancová, Jana Zajasenská
FOTO Aliplan, Artifort, Fritz Hansen, Giovanetti, Jens Mourits Sørensen, Knoll, Eijffinger,
VIZUALIZÁCIE Zuzana Škriečková

 

 

Pin It