Sample ImageVystihnúť niekoľkými slovami určujúci trend v interiérovom dizajne sa jednoducho nedá. Vládne ich hneď niekoľko, pričom každý zdôrazňuje inú časť mnohovrstevnej osobnosti moderného človeka. Niečo však majú spoločné: kvalitné, ušľachtilé materiály v spojení s dokonalou realizáciou a dôraz na každý detail.  A ako vidí tieto často protirečivé trendy bytová dizajnérka Zuzana Brunner? 

 

 

Hlavnými trendmi na tento rok sú individualita, protikladne pôsobiace dekory a štruktúry v spojení s vlastnosťami moderných materiálov a technicky dokonalou realizáciou. Samozrejme, vznik nových vzorov, štruktúr a farieb umožňujú aj nové technológie. Kto chce byť dnes „in“, musí sledovať nielen módne trendy, ale aj technické novinky a inovácie. Ak má totiž človek vedomosti aj o nových technológiách, vie si lepšie vybrať podľa svojho vkusu, lebo má viac možností. Vďaka najnovším technológiám si môžete navrhnúť vzor tapety aj sami a dať si ho vytlačiť na hladkú tapetu.Sample Image
Sample ImageSample ImageBytový textil sa do interiéru komponuje komplexne. Len tak sa dá vytvoriť alebo vyzdvihnúť jeho harmónia či špecifická atmosféra. Trendy sa menia približne každé dva roky, čo reflektujú lacnejšie kolekcie, s ktorými človek môže meniť vzhľad svojho bytu častejšie. Kolekcie z drahších materiálov a náročným technologickým spracovaním sú drahšie. Tomu zodpovedá aj ich farebnosť a dizajn. Bývajú určené na päť rokov.
Slováci sú konzervatívnejší ako obyvatelia západoeurópskych štátov. Súvisí to aj s tým, že do roku 1989 sme mali dvere na západ zavreté, veľa ľudí zo strednej generácie neovláda cudzie reči a nie sú scestovaní. Dnes teda u nás „letia“ veľké kvetinové vzory v kontraste s hladkým podkladom, kým vo svete vládnu drobné vzory – kolieska, štvorce, kocky, vlnovky a drobné kvetinové vzory na celej ploche. „In“ sú aj kovové efekty a vysoký lesk v spojení s krásou a leskom krištáľov Swarowski, často v kontrastnej kombinácii s orientálnymi ornamentmi a damaškovými vzormi.   
Vliesové tapety sa vyrábajú z vysoko kvalitného vliesu, netkanej textílie z viskózových vlákien. Sú recyklovateľné, priepustné a veľmi príjemné na dotyk. Vlies je odolný aj voči vlhku a zachováva si pôvodné rozmery. Tapeta sa lepí nasucho priamo na lepidlom natretú stenu a aj po rokoch sa dá vďaka svojej pevnosti nasucho strhnúť. Niekdajšie tapetovanie so zložitým postupom sa vďaka nim môže onedlho stať minulosťou.
Ku kvalitným tapetám patria aj farebne a dizajnovo zladené kvalitné látky. Dominuje prírodný hodváb, jednofarebný alebo vzorovaný, kvalitná bavlna, vysoko odolné poťahové látky a technologicky náročné a dizajnovo zaujímavé voály, koberce z kombinácie vlny a viskózy zhotovované na individuálnu objednávku, dekoračné vankúše a prehozy z dokonalých imitácií kožušín
Pre tohtoročnú sezónu boli rozšírené štyri štýly z vlaňajška: vizionársky, magický, originálny a vibrujúci na šesť rôznych trendov, ktoré umožňujú dekorovať interiér podľa súčasných módnych smerov s celkovým názvom Očakávajte nečakané.
Iluzionista – tvarovo rozmanité materiály
Cestovateľ časom – luxus dávnych čias, výšivky, štras, perá, perleť, hodváb, zamat, čipky, štylizované kvetinové motívy
Vykladač osudu – etnické a folklórne prvky z celého sveta
Alchymista –  materiály v čiernej, bielej a metalických tónoch sivej farby
Čarovanie – znovuobjavené mystické aspekty prírody, perie, kôra stromov, kožušiny
Okúzlenie – fantastický svet plastických materiálov s jasnou žiarivou farebnosťou

www.dobretapety.sk

TEXT Barbara Turčíková
FOTO Ambiente dizajn

 

 

Pin It