easter-decor 03Veľkonočné sviatky sa spájajú s prichádzajúcou jarou, ktorá je oslavou života a znovuzrodenia po chladnej zime. Zatiaľčo v minulosti určovali veľkonočnú dekoráciu pravidlá, trendom dnešných dní je hlavne voľnosť a jednoduchosť spojená s citom pre krásu.

 

Veľkosť dekorácie, jej farebnosť a použité materiály sa musia prispôsobiť interiéru, do ktorého sa váza či črepník umiestnia. Moderné interiéry v minimalistickom štýle si žiadajú extravagantné dekorácie. Do vázy môžete umiestniť viac druhov kvetov, ktoré upútajú pozornosť. Naopak, v klasickom interiéri s množstvom doplnkov, navodíte veľkonočnú náladu jednoduchou dekoráciou s použitím maximálne dvoch alebo troch druhov rastlín. Umelé kvety rôznych farieb naaranžované do nevkusných košíčkov sú, našťastie, minulosťou a nahrádzajú ich rezané živé kvety.

easter-decor 01Trend určujú Holanďania
„S uplatňovaním farebných trendov sme na Slovensku stále o niečo pozadu. Túto sezónu u nás  jednoznačne víťazia odtiene ružovej a fialovej, ktoré boli v zahraničí novinkou minulého roka. Farby pre nastávajúcu sezónu určujú Holanďania, ktorí na svojich výstavách inšpirujú aj slovenských floristov,“ tvrdí Erika Čeryová, maloobchodná manažérka Kvetinového štúdia Bébel. „Kedysi obľúbené aranžovanie s kontrastnými farbami, červenou a modrou, alebo modrou a žltou, je na ústupe. Najradšej pracujem s dvoma farbami, hladkými líniami a sklom, v ladení tón v tóne. Týchto zásad by sa mali držať aj tí, ktorí si veľkonočné dekorácie vyrábajú sami.“

Home made

Ak ste sa aj vy rozhodli vytvoriť si veľkonočnú výzdobu sami, vaše prvé kroky by mali viesť do kvetinárstva. Kúpte si moderné materiály, do ktorých vložíte kvety. Napríklad aranžovacie želé, ktoré pripomína kuchynské želé, s výnimkou jeho konzumovania. Na dne sklenenej nádoby pôsobí ako dekorácia a zároveň udržuje vodu. Obľúbený je aj piesok, ktorý vodu nezafarbí a drží tvar dekorácií, ktoré do neho zapichnete. Ak máte odvahu na niečo zložitejšie, zadovážte si farebný florex – hmotu, do ktorej sa aranžuje. „Ak vás prekvapí nečakaná návšteva, vytvorte rýchlu dekoráciu z pohárov na šampanské alebo z moderných pohárikov na kávu. Na ich dno položte korálky, zalejte vodou a nakoniec vložte kvetinu. Nebojte sa použiť aj iné doplnky, piesky či kamienky. Jednoducho ale štýlovo budú pôsobiť kvety zastrihnuté do jednej roviny, ktoré vypichnete v jednom smere do florexu. Spodnú časť kvetín omotajte stuhou,“ radí Erika Čeryová.

easter-decor 04Tulipány víťazia
Aranžmány črepníkových kvetín kúpite v cene od 6,60 Eur aj s nádobou, aranžmány z rezaných kvetín sú o niečo drahšie, v cene od 10 Eur. Trendom sú amarylisy, ktoré sú cenovo dostupné a dobre sa s nimi pracuje. Ku kvetom, ktoré floristi obľubujú patria aj helikónie, protey, ananásy a kvety z exotických stromov. Príjemnú jarnú atmosféru vytvoria rozkvitajúce frézie a dlhotrvácne chryzantémy, ktoré mnohí spájajú len s jesenným obdobím. Takýto kvietok v črepníku stačí dekorovať pierkami alebo vaječnými škrupinkami a nenáročný veľkonočný aranžmán je hotový. „Absolútnym číslom jeden v jarnom období sú tulipány všetkých farieb, ktoré vyniknú v každom interiéri. Ľudia dnes vedia, čo chcú a inšpirácie hľadajú aj v časopisoch. Ak si chcete aranžmán spraviť doma, musíte predovšetkým dodržiavať určitú líniu,“ dodáva Erika Čelyová.

 

 

 


Pri vytváraní dekorácie sa snažte riadiť nasledujúcimi zásadami:
- Myslite na priestor, do ktorého dekoráciu umiestníte.  
- Ak aranžujete viac druhov kvetov, voľte neutrálnu nádobu.
- Do extravagantnej nádoby umiestňujte kvety tón v tóne.
- Kratší kvet dlhšie vydrží. Dlhá stopka a lístky odoberajú vodu a samotný kvet nie je dostatočne vyživovaný.

TEXT: Sláva Štefancová
FOTO: archív redakcie

 

 

 

Pin It