Active ImageTak, ako všetko vo svete dizajnu, aj poťahové a dekoračné látky podliehajú módnym trendom, neustále sa menia a vyvíjajú. Zmenami prechádzajú nielen farby a vzory, ale i vlastná štruktúra textílií, ich materiálové zloženie a technológia výroby.

 

 

 

 

Výrobcovia čalúneného nábytku a odborníci na textílie raz za dva roky v Bruseli definujú prognózy na ďalšie obdobie. Nové trendy 2009/2010 vypracoval medzinárodný tím zo šiestich spoločností z Talianska, Nemecka, Francúzska, Holandska, Japonska a Veľkej Británie. Aktuálne prúdy z módy, dizajnu a architektúry spojili v prognózach bytového textilu a nábytkových látok. Výsledkom je šesť módnych trendov:

Iluzionista
Trend charakterizuje vatovanie, organické pletené formy, vrstvenie a skladanie materiálov technikou, vytvárajúcou ilúziu objemu. Farebnosť je minimalizovaná, prevláda biela, smotanová a zmyselné telové farby, ktoré sa v jemných ornamentoch kombinujú s mentolovou a chladnou purpurovou.  

Čarovná sila prírody
Nespútanosť prírody vynikne v náročných vzoroch divej kože. Svoje uplatnenie tu našli aj recyklované a hybridné látky s dôrazom na remeselné spracovanie materiálov. Prevládajú motívy srsti, kožušín, peria a štruktúry inšpirované machovým kobercom, kôrou stromov a listami. Objavujú sa povrchy, ktoré pôsobia ako zvetrané, hrdzavé či zamrznuté.

Alchymista
Dominujú ostré tvary a strohá elegancia kovov a kameňov. Z farieb prevládajú chladné odtiene od svetlosivej cez tmavý antracit, až k tmavej námorníckej modrej a čiernej s metalickým nádychom. Textílie imitujú brúsenú oceľ a patinu. Vážnu náladu podčiarkujú ťažké a odolné tkaniny. Zjemňujúco pôsobia zmyselné štruktúry – hrubá čipka, ušľachtilý tvíd a filc, rastlinné a geometrické vzory.
Active Image
Očarený
Fantastický svet plastu, vzduchových bublín a popu nepozná žiadne pravidlá. Do popredia sa dostávajú supersyntetické látky pokryté excentrickými grafikami. Modrú a lososovoružovú strieda žltá a sýto lilavá. Nechýbajú ani kovové odlesky, fosforeskujúce efekty a umelé hmoty. Trend sa neprejavuje len pestrým čalúnením, ale aj futuristickým dizajnom nových materiálov.

Vykladač osudu
Vychádza z folklóru a etnoštýlov celého sveta. Pôsobí bizarne a nekonvenčne. Extravagantná zmes kultúr sa premieta do pestrých tkaných foriem s etnopotlačou, pestrých pletenín a do štruktúrovaných biomateriálov s novo definovanými vzormi. Z farieb víťazia odtiene ružovej, výrazná červená, purpurová a sýto oranžová.
Active Image
Cestujúci v čase
V nových formách nacháva vyniknúť to najjagavejšie, čo sa zrodilo v minulých storočiach. Priestor dýcha dekoratívnym umením od Art deco po Art nouveau. Vládne tu elegancia a luxus – jemný hodváb zdobený grafickými vzormi, luxusné čipky, výšivky, perly a flitre. Smaragdová, tmavý zafír, purpurová, kráľovská modrá a zlatá sa spolu s trblietavými výšivkami, jemnými tkaninami a ušľachtilými materiálmi postarajú o nádych historického prepychu.

TEXT Ing. arch. Anna Palfiová
FOTO Domark a archív autorky

 

 

 

Pin It