Active ImageKnižnica mala kedysi v našich domácnostiach výsostné postavenie. A hoci knihy čelia čoraz väčšej konkurencii televízie a internetu, tak skoro z našich nočných stolíkov a poličiek nevymiznú.

 

Knižnica nemusí byť len poličkou na stene, na ktorú umiestnime knihy a dekoratívne predmety, ale  plní aj úlohu deliacej priečky v podobe otvorenej zostavy. Knižnicu by sme v interiéri najčastejšie našli v obývačke, v spálni či pracovni. Veľkoryso riešené rodinné domy majú dostatok priestoru aj na vyhradenie samostatnej miestnosti pre knižnicu. Spolu s pohovkou a kreslami sa takáto miestnosť môže stať centrom oddychu.

 

 

 

Active Image Najčastejšie v obývačke
Knižnicu väčšinou umiestňujeme do obývačky, aby k nej mali prístup všetci členovia rodiny. Moderne pôsobí, ak ju umiestnite do vstupných priestorov či veľkých chodieb s policami na mieru a knihy zaplnia stenu od podlahy až ku stropu. Hĺbka políc závisí od rozmerov kníh, ktoré prevažujú vo vašej domácnosti, najčastejšie sa však používajú police s hĺbkou 25 až 40 centimetrov. Šírka a výška závisia od rozmerov bytu či domu.
Active Image Tetris
V malom priestore sa obklopujeme multifunkčným nábytkom, ktorý sa usporiada podľa potreby. Variabilné stavebnicové programy na to poskytujú ideálny priestor. Jednotlivé prvky môžete usporiadať tak, že okrem kníh sa vám do poličiek zmestia aj CD a DVD nosiče, kazety a dekoratívne predmety. Systém políc Tetris navrhli a ručne vyrobili vo švajčiarskom dizajnérskom štúdiu Fries & Zumbühl. Ak vás omrzí, môžete ho rozobrať a jednotlivé skrinky použiť samostatne v rôznych miestnostiach.
Active Image Knihy všetkých veľkostí
Už na prvý pohľad je policový systém WK 469 nemeckej firmy WK Wohnen odlišný od klasickej knižnice. Jeho dizajn sa vyhýba regálom v celej šírke police, naopak, krátke regále sú pripevnené navzájom o seba či k bočnej stene. Výsledkom je inovatívny a prekvapivý tvar. Knižnica automaticky poskytuje priestor na knihy všetkých veľkostí a netreba upravovať výšku regálov pre veľké encyklopédie.
Active Image Moderná klasika
Súčasná dizajnérska vlna praje moderným riešeniam, a pritom nezabúda ani na klasiku. Vďaka tomu si svoj interiér môžete zariadiť skrinkami na police s dvierkami aj bez nich, či luxusnými kombinovanými zostavami so sklenenými prvkami. Zaujímavé riešenie ponúkajú policové steny s posuvnými dvierkami, ktoré sa pohybujú po koľajničkách. Ak vás neosloví nábytok v predajniach, môžete si ho dať vyrobiť na mieru. V tomto prípade je výhodou maximálne využitie priestoru. Pri väčšom počte kníh je ideálne zariadiť rohovú alebo vstavanú knižnicu.


TEXT Sláva Štefancová
FOTO HORM. Interlubke, reddot design awards

 

 

Pin It