Active ImageModerný človek sa pri zariaďovaní svojho príbytku inšpiruje rôznymi zdrojmi, nebojí sa experimentov a odvážnych kombinácií farieb. Bez ohľadu na to, či ide o  farbu stien, bytových textílií alebo čalúnenia sedacej súpravy.

 

Základným delením farieb je na teplé a studené. Červená, oranžová, žltá teplé, modrá a zelená studené. Teplé farby stimulujú zmysly, pôsobia osviežujúco, sú zdrojom energie. Hodia sa do obývačky a kuchyne. Studené farby pôsobia chladno a upokojujúco, sú vhodné do pracovne, kde napomáhajú koncentrácii. Svetlé farby priestor opticky zväčšujú a tmavé ho zmenšujú. Preto treba v malých miestnostiach uprednostniť svetlé odtiene – vanilkovú, žltú, bledomodrú. Hoci tmavé farby pôsobia útulne, sú vhodné len do veľkých priestorov.

Ako je to s módnymi trendmi
Tak, ako v oblečení, aj v interiéri sa farebné ladenie riadi módnymi trendmi. Jeden rok vládnu bielo-čierne farebné kombinácie, v druhom sa dostane do popredia fialová, zlatá, červená či zelená. Módne trendy sú dočasné, prichádzajú a odchádzajú. Máme sa im podriaďovať, alebo ich ignorovať? Odborníci na farby varujú pred slepým podliehaním farbám, ktoré diktuje móda. Mohli by sa dostať do sporu s vaším vlastným „naturelom“ a cítiť sa doma nepríjemne.

Dajme sa viesť intuíciou

Vplyv farieb na psychiku a na zdravotný stav človeka poználi už v starom Grécku, Egypte, v Indii a Číne, kde sa farby využívali na liečbu rôznych ochorení. Dnes sa k týmto poznatkom vraciame a k alternatívnym liečebným metódam patrí aj chromoterapia, teda liečenie farbami.
Kým sa rozhodnete pre niektorú z farieb, prejdite sa po priestoroch svojho domu či bytu, precíťte jednotlivé farby a ich vplyv na vašu náladu. Pri voľbe farieb je dôležité aj to, na aký účel sa miestnosť využíva a kto sa v nej prevažne zdržiava. Pri farebnej úprave treba akceptovať všetkých členov rodiny.

Active ImageActive ImageVlastnosti a vplyv farieb
Biela – je farbou čistoty a nevinnosti. Obsahuje všetky farby, symbolizuje dokonalosť. V našej kultúre sa často používa ako náter na steny, vytvára neutrálne pozadie pre nábytok, podlahové krytiny a iné doplnky. Je však monotónna, môže spôsobiť únavu a smutnú náladu.
Krémová – je neutrálna a mnohostranne využiteľná, no jej prevaha môže vyvolať pocit nudy, pôsobí nepriaznivo na proces učenia.
Červená – príliš silný vplyv červenej vedie k agresivite, môže uvoľniť dlho potláčané pocity. Má však aj pozitívny účinok – podporuje imunitný systém a tvorbu hemoglobínu. Vyhýbajte sa jej, ak trpíte nespavosťou, ak ste vy či váš partner náchylný na podráždenosť, alebo ak je vaše dieťa hyperaktívne. Niekoľko červených bodov v pracovni môže povzbudiť výkon a organizačné schopnosti.
Modrá – evokuje pokoj a ticho, uspáva, spomaľuje, upokojuje psychiku. Ako základný odtieň do spálne sa odporúča bledomodrá. Tmavomodrá znižuje krvný tlak, spomaľuje myšlienky, navodzuje spánok. Svetlomodrá pomáha urovnávať spory. Ako farba relaxu je vhodná do kúpeľne, jedálne i detskej izby. Prevaha tmavomodrej môže vyvolať letargiu, zníženú výkonnosť, depresiu.
Zelená – harmonizuje myšlienky, upokojuje zmysly. Posilňuje sebavedomie, vytvára vnútornú rovnováhu. Vhodné je zariadiť si obývacie priestory dostatkom zelenej. Nemusí to byť náter na stenách, postačia zelené rastliny či tmavozelená sedacia súprava.
Oranžová – má povzbudzujúci účinok, vnáša do života teplo a radosť. Ako náter na steny ju treba používať opatrne. Tak, ako červená, aj oranžová je vhodnejšia na doplnky, s výnimkou kuchyne. Tí, čo trpia nechutenstvom, môžu mať v kuchyni oranžové steny, resp. obkladačky, taniere a šálky.
Marhuľovooranžová uvoľňuje, vedie k pocitu pohody a ochrany, je ideálna do miestností, kde majú ľudia strach.
Žltá – posilňuje životaschopnosť, znamená otvorenosť svetu, praktickosť. Má pozitívny vplyv na deti. V detskej izbe rozjasní atmosféru a podporuje aktivitu, učenie, najmä počítanie a záujem o okolie.
Active ImageHnedá – navodzuje pocit istoty a bezpečia. Hnedé podlahové krytiny, koberce či sedacia súprava vyvolávajú dojem pohodlia. Priveľa hnedej však môže brzdiť tvorivosť a podporuje podriadenosť, submisívnosť. Interiér treba doplniť aj živšími farbami.
Ružová – je vhodná na steny v detskej izbe. Pôsobí príjemne aj v miestnostiach, kde vládne hluk a ruch. Používa sa v terapii mladistvých a v rodinnej terapii. Spomaľuje činnosť srdca, zmierňuje agresivitu.
Tyrkysová – potláča elektromagnetický smog, odporúča sa na stenu za televízor. Podporuje rečové vyjadrovanie preto sa odporúča tam, kde treba písomne a ústne formulovať (na písací stôl, k telefónu). Zmierňuje škodlivé žiarenie v pozadí počítača.
Sivá – tlmí telesnú energiu a výkonnosť, preto sa má používať opatrne. Posilňuje schopnosť kritiky a hodnotenia, takže sa hodí ako farba nábytku v kanceláriách a pri obchodných rokovaniach.

TEXT Barbara Turčíková
FOTO Fritz Hansen, Siematic, Eijjfinger, Schonbuch

 

 

Pin It