Pin It

 12. 12. 2017

Slovenské domácnosti investujú do zariadenia, vybavenia a údržby bytov viac ako priemerná európska domácnosť. V minulom roku dali Slováci do svojich príbytkov až šesť percent zo svojich prostriedkov vyčlenených na spotrebné výdavky.

mach

Spomedzi dvadsiatich ôsmich krajín Európskej únie investujú na zariadenie domácnosti viac už iba v šiestich krajinách. Najviac výdavkov na nábytok, či vybavenie dávajú na Malte a v Nemecku (7 percent), v Rakúsku (6,8 %) a v Litve (6,5 %). Najmenej spotrebných zdrojov investujú do domácnosti 
Gréci (2,8 %), Lotyši (4,0 %), Španieli (4,2 %), Íri a Cyperčania (zhodne po 4,3 %). Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

V minulom roku obyvatelia Európskej únie minuli 5,5 percenta svojich celkových spotrebných výdavkov na zariadenie, vybavenie a bežnú údržbu domácnosti. Spolu je to viac ako 443 miliárd eur, čo zodpovedá trom percentám hrubého domáceho produktu Európskej únie. Každý obyvateľ únie tak investoval v roku 2016 približne 900 eur.

Eurostat si však všíma, že v priebehu posledných desiatich rokov majú Európania menšiu ochotu investovať do vybavenia a zariadenia svojich domácností. Najväčšie poklesy zaznamenalo Grécko, Írsko, Bulharsko, Maďarsko a Cyprus.

Slovensko patrí spolu s Poľskom, Litvou a Belgickom do skupiny krajín, kde výdavky do domácností narástli najviac.

bratislava

text: bk
foto: Interiér roka

Pin It