Uplynulý ročník veľtrhu Nábytok a Bývanie môžeme uzavrieť konštatovaním, že slovenskí výrobcovia nezostávajú za svetovými trendmi. Naopak, prispievajú do európskeho kontextu svojimi vlastnými inováciami a ich najnovšie kolekcie sú dôkazom skúseností a odvahy prinášať produkty podľa vlastných predstáv a pravidiel.

 

To isté sa dá povedať o dovozovom tovare. To, čo bolo pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľnou možnosťou uvedenia na domácom trhu, sa stáva voľbou číslo jeden. Samozrejme, predajcovia ešte stále vnímajú rozdiely medzi zahraničným trhom a tým našim. S optimizmom však pripomínajú, že aj tunajší zákazník začína uvažovať ako jednotlivec a prestáva brať na zreteľ to, čo si o jeho vkuse bude myslieť okolie. Z hľadiska predaja to znamená, že obchody sa zapĺňajú farebným spektrom, vzorkovníky sa rozširujú a dizajnéri zažívajú renesanciu, aká tu v posledných rokoch chýbala. 

 

azzardo svietidlá a byvanie stavebnictvo byvanie

 

 

LED svietidlá sú už samozrejmosťou a všetky značky nimi nahrádzajú ostatné svetelné zdroje vo všetkých modeloch. V expozícii spoločnosti AZzardo však nechýbali ani extravagantné modely značky. Pozornosť na seba upútavala najmä výrazná prstencová závesná lampa AZzardo Wheel v atraktívnom chrómovanom prevedení. 

 

azzardo svietidlá a byvanie stavebnictvo byvanie

 

 

Dizajnéri zo spoločnosti Decodom tentokrát prekvapili reakciou na seversko-japonský dekor. Kombinácia svetlého dreva, prírodných materiálov a ich imitácie, či rozšírenie pracovnej dosky na šírku 900 mm boli indikátorom toho, že aj kuchynské prostredie sa začína prispôsobovať novým nárokom na komunitný život a ponúka dostatok priestoru pre každého člena domácnosti. 

 

 

azzardo svietidlá a byvanie stavebnictvo byvanie

 

Niektoré trendy vydržia viac, ako len jednu sezónu. Dokazovala to aj veľkolepá expozícia spoločnosti MSJ Nábytok, pozostávajúca z individuálne riešených zón, navrhnutých do posledného detailu. Na našu redakciu zapôsobila predovšetkým ukážka kombinácie talianskej pohostinnosti a francúzskeho chicu. Stret bledoružovej so šedou a vzorom kohútej stopy dodával expozícii aspekt elegancie a módnosti. 

 

 

ekonomicke stavby m pavla.10a casopis sab stavebnictvo byvanie

 

 

 

 

azzardo svietidlá a byvanie stavebnictvo byvanie

 

Stretli sme sa aj s víťazom minuloročnej ceny časopisu Stavebníctvo a Bývanie za za Inovatívny výrobok, spoločnosťou Julius Blum GmbH. Spolu s jej zástupkyňou pre Slovenskú republiku, Blankou Benkovou a ďalšími predstaviteľmi sa za naše vydavateľstvo pozhovárala mediálna manažérka Eva Kuzmová a riaditeľka vydavateľstva Media/ST, inžinierka Antónia Franeková. 

 

azzardo svietidlá a byvanie stavebnictvo byvanie

 

 

Zeno predstavilo víziu interiéru prepojeného elegantnými prechodmi akcentov. V porovnaní s minulými sezónami je tentokrát pozornosť upriamená primárne na kvalitnú pohovku a jediným spestrením sú osviežujúce doplnky v podobe metalických váz s olejovým efektom, výrazných nádob z fúkaného skla či vankúše z nepravidelnou štruktúrou. Trend mid-century sa síce ešte zachoval v niektorých z kolekcií talianskych značiek, no postupne do popredia vstupuje trend laid-back, symbolizovaný neformálnosťou formy, upúšťaním od vysokých bočníc sedačiek a preferenciou v lounge kreslách. Zmenilo sa však neičo aj v rámci poťahov a čalúnenia? Áno, aj nie. Trendu nastolenému z minulého roka, zamatu, konkurovali vysokokvalitné brúsené ekokože. 

 

azzardo svietidlá a byvanie stavebnictvo byvanie

 

 

Napriek tomu, že sa začínajú na scéne striedať generácie, ich stret je harmonický a plný vzájomných výmen štýlov a názorov, ktoré dodávajú každému z návrhov potrebnú dynamiku. Niektorých z dizajnérov, výrobcov či zástupcov spoločností sme mali tú česť privítať na našom stánku. Jednou z nich bola aj návšteva tímu stojaceho za značkou Arteston. Obzvlášť vzácna bola prítomnosť dizajnéra Michala Riabiča, zodpovedného za návrh doterajších troch modelov form_it, fold_it a join_it. Práve model join_it si, vzhľadom na svoje formálne a materiálne poňatie, vyslúžil počas veľtrhu aj cenu Slovenského centra dizajnu.  

 

zajasenská riabič a zvyšok z artestonu

 

Súčasťou prvého dňa bola aj malá recepcia, venovaná našim dlhoročným obchodným partnerom. Čas na návštevu si našiel aj Aleš Urbánek, zástupca spoločnosti Ekonomické stavby pre Slovenskú republiku. V sprievode riaditeľky vydavateľstva Media/ST, inžinierky Antónie Franekovej, nám prezradil, čo nové pripravuje spoločnosť pre tento rok. 

 

nabytok a byvanie ekonomicke stavba ales urbanek mediast stavebnictvo byvanie

 

 

 

Ešte viac noviniek a postrehov z veľtrhu Nábytok a Bývanie Vám prinesieme už čoskoro v najnovšom vydaní magazínu Stavebníctvo a Bývanie.