Pin It

 

 

Projekt domu Amusement Casa v  Taiwane sa zakladá na dvoch princípoch: hravosti a prirodzenosti. No aj napriek tomu, že dizajnéri podriadili jeho vzhľad prítomnosti dieťaťa, interiéry pôsobia elegantne a atmosféra v nich je upokojujúca.

 

Hoci by mohlo pomenovanie Amusement Casa evokovať výjavy ako z lunaparku, jeho atmosféra je prekvapivo meditatívna. Akokoľvek je farebnejší ako väčšina domov a mnohé z jeho priestorov pôsobia ako ihrisko. Rodinný dom, navrhnutý architektmi zo štúdia HAO Design, sa odlišuje od väčšiny domov už samotným vstupom. Namiesto predsiene sa tu totiž vchádza priamo do kuchynskej zóny, voľne prepojenej z lounge kútikom a jedálňou.

 

amusement casa jedalen so smyklavkou hao design

 

 

Je to zároveň miesto, kde trávia všetci členovia rodiny najviac času. Pretože ich predstavou bol domov s otvoreným pôdorysom a voľnosťou v prechode medzi jednotlivými funkčnými zónami, dizajnéri pomocou farebných plôch a výrazných improvizovaných konštrukcií, vyrobených na mieru, rozčlenili úžitkovú plochu s rozlohou 60 metrov štvorcových.

 

 

amusement casa smyklavka a hojdacka v jedalni stavebnictvo byvanie

 

 

Pozornosť bola venovaná každému detailu. Dvierka na šatníkovej skrini v predsieni sú kamuflované zeleným náterom, ktorý slúži ako tabuľa. O tom, že hravosť naozaj zohráva výraznú úlohu v návrhu, vypovedá pohľad na prítomnú nástennú lampu v tvare vtáčej búdky. Závesné svietidlá v jedálni slúžia ako vitrína na prezentáciu výtvorov najmenšieho dieťaťa v dome. Dcéry, ktorá navštevuje prvý stupeň základnej školy. Vzhľadom na to, že obidvaja rodičia počas dňa pracujú, jednou z požiadavok bolo, aby dom ponúkal príležitosti pre zábavu v každej voľnej chvíli.

 

 

amusement casa hao design byvanie s dietatom stavebnictvo byvanie

 

 

Výsledkom je tak závesná hojdačka pri piane, sústredenom k oknu a predovšetkým domček so šmykľavkou, pristavený k rodinnej knižnici. S vedomím možného zranenia navrhli architekti schodisko tak, aby ho bolo možné vysúvať do hĺbky jedálne. Vďaka tomu sa rodičia nemusia báť, že ich dieťa spadne z okraja schodiska.

 

 

amusement casa obyvacia zona taiwansky dizajn hao design stavebnictvo byvanie

 

 

S vedomím, že dom v budúcnosti meniť svoje nároky na životný priestor, boli rovnako ako schodisko, tak aj hojdačka navrhnuté tak, aby sa dali v prípade potreby zasunúť, prípadne úplne premiestniť. Hravé prvky však nezostali len v spoločnej zóne.

 

 

amusement casa spalna hao design stavebnictvo byvanie

 

Esenciu hravosti preniesli dizajnéri zo štúdia HAO Design aj do ostatných priestorov, vrátane rodičovskej spálne. Svetlomodrý náter steny za priečelím postele diktuje celému interiéru charakter. V kombinácii so všadeprítomným svetlým drevom je energia vnútri spálne pokojná a doplnená o malú zónu, určenú na ranné cvičenie, meditáciu či príležitostnú hru s malou dcérou, ktorej tu boli venované aj úložné priestory na stene.

 

 

amusement casa detska izba pre dievca hao design stavebnictvo byvanie

 

Amusement Casa je samozrejme vybavený aj samostatnou detskou izbou. Jej funkcia sa však rozkladá do ostatných častí domu, čím sa znásobuje jej dôležitosť. Dizajnéri v plnom rozsahu vyhoveli predstavám svojich klientov a nevrhli domov, ktorý vyjadruje zrelosť aj neustále potrebu hrať sa a tvoriť. A aj čitateľský kútik pod okennou parapetou svedčí o tom, že s trochou detskej fantázie možno vytvoriť zázraky.

 

 

Foto: HAO Design

Pin It