Pin It

 

Pozitok z dizajnuCentrálnym bodom jedálne je starý drevený stôl z 50. rokov, po manželových starých rodičoch. So stolom sú zladené stoličky z toho istého obdobia, ktoré Patrycja našla na internete. Umiestnila na ne ozdobné nity v striebornej farbe, vďaka ktorým získali moderný nádych.

 

„Keď si kúpime niečo od umelca, kúpime si viac než predmet. Kúpime si stovky pokusov, omylov, roky sklamania a čistej radosti. Nie je to len vec, ale kúsok srdca, duše a života toho človeka.“ Tento výrok dizajnéra Borisa Klimeka úplne vystihuje filozofiu, s ktorou poľský manželský pár zariaďoval po rekonštrukcii starý dom z 50. rokov. A tak sa vedľa seba na jednom priestore ocitli vintage kúsky nábytku z 50. a 60. rokov, starý československý porcelán, nástenné svietidlá v štýle art déco, váza Jiřího Pelcla aj grafika od slovenského umelca Mariána Čunderlíka. Po troch rokoch snaženia, ktoré sa ešte nekončí, si konečne môžu s pôžitkom vychutnávať plody svojho snaženia.

 

Pôžitok z dizajnu

Do rodiny patria aj kocúr Cici a jazvečík Honzík. Po náročnom dni v práci sa k nim majitelia radi vracajú.

Pôžitok z dizajnu

Celkový šmrnc dodávajú obývačke tehlový obklad a francúzske dvere.

Pôžitok z dizajnu

Útulné bývanie dýcha históriou a umením, rovnako je z neho cítiť nadšenie majiteľov.

 

Ona sa zaujíma o umenie a dizajn, zbiera porcelánové figúrky, miluje Bratislavu, od detstva má rada kone a je fanúšičkou rockovej skupiny Guns N’ Roses. Pracuje ako Senior PR Specialist vo firme, ktorá sa zaoberá predajom dizajnového nábytku aj doplnkov a jej pracovnou náplňou je starať sa o dobrý imidž firmy na Slovensku. On je povolaním IT vývojár, dizajnový grafik a jeho koníčkom je fotografia a hudba. Doteraz sa podieľal na viacerých projektoch známych televíznych show, ako napríklad „Tvoja tvár znie povedome”, „The Voice of Poland“ či „Big Brother” (poľská aj ukrajinská edícia). Momentálne pracuje v odvetví tvorby počítačových hier. Obaja majú spoločné záľuby, medzi ktorými sú aj koncerty rockových kapiel. Spoločnosť im robia kocúr Cici a jazvečík Honzík. „Kocúra niekto vyhodil, tak sme ho zobrali domov a býva spolu s nami už dva roky. Jazvečík má 14 a pol roka, volá sa Honzík podľa československého seriálu „Arabela“, ktorý som si zamilovala ešte ako dieťa. Sľúbila som si, že keď budem dospelá a budem mať psa, určite sa bude volať Honzík.

Obidvaja s manželom zbožňujeme zvieratá a nevieme si predstaviť náš domov bez nich. Sú to naši priatelia a členovia rodiny. Honzík a Cici spolu dobre vychádzajú a asi sa aj trošku kamarátia. Keď sa po náročnom dni v práci vraciame domov a vítajú nás pri dverách, je to úžasný pocit,“ začína svoje rozprávanie sympatická majiteľka domu Patrycja.

 

Manželia sa poznajú roky, dokonca spolu pracovali v jednom z mienkotvorných poľských týždenníkov. Keď z neho odišli, začali úplne nový život. Zosobášili sa v Bratislave. Zatiaľ bývajú v Poľsku, ale ktovie, čo im život prinesie. Možno sa presťahujú na Slovensko, o čom Patrycja už dlhé roky sníva. Pred piatimi rokmi jej manžel zdedil po rodičoch nehnuteľnosť z 50. rokov minulého storočia. Dom má 120 metrov štvorcových a už na prvý pohľad bolo zrejmé, že lacnejšie by bolo postaviť nový ako zrekonštruovať tento. Lenže keď Patrycja prvýkrát vošla dnu, ihneď si všimla jeho obrovský potenciál. Dovtedy žili v podnájme vo Varšave a lákala ich perspektíva vlastného bývania. Po náročnej rekonštrukcii, ktorá trvala tri roky, sa im konečne podarilo premeniť starý zanedbaný 70-ročný dom na útulné bývanie, ktoré dýcha históriou. Rekonštrukčné práce začínali od nuly – z domu zostali len hrubé múry, vybúrali sa niektoré vnútorné steny, spravili nové rozvody, vymenila sa strecha, aj všetky okná za drevené. Zariaďovania sa zhostila Patrycja, jej manžel sa zase staral o vybavovanie formalít, týkajúcich sa rekonštrukcie domu, takže sa výborne dopĺňali.

 

Pozitok z dizajnu
Zdedený porcelán tu nie je len na okrasu, Patrycja si z neho vychutnáva obľúbenú kávu.

 

Pozitok z dizajnu
Štýlová kuchyňa sa nachádza na prízemí zrekonštruovaného domu z 50. rokov.

 

Na prízemí zrekonštruovaného domu sa nachádzajú kuchyňa, jedáleň a obývačka. Jedáleň manželia využívajú na oslavy a posedenia s priateľmi. Centrálnym bodom jedálne je starý drevený stôl z 50. rokov po manželových starých rodičoch. So stolom sú zladené stoličky z toho istého obdobia, ktoré Patrycja našla na internete a objednala si na ne ozdobné nity v striebornej farbe, vďaka ktorým získali moderný nádych. Veľmi dôležitú úlohu hrá obývačka, ktorá predstavuje tzv. chillout zónu, v ktorej obaja radi trávia čas. Keďže dvojica stále nemá televízor (a vôbec im nechýba), často obaja počúvajú rádio, čítajú alebo len tak relaxujú pred krbom. Celkový šmrnc dodáva tejto časti domu tehlový obklad, štuková výzdoba na stenách aj francúzske dvere, ktoré plynule prepájajú jedáleň s obývačkou. V podkroví sa nachádza spálňa, v ktorej hneď po vstupe púta pozornosť tapeta s geometrickým vzorom z kolekcie Cole & Son. Ďalej sa tu nachádza kúpeľňa. V nej hrajú hlavnú úlohu dve krásne nástenné svietidlá v štýle art déco. Patrycja ich dala vyrobiť na objednávku v starej dielni, ktorá pôsobí vo Varšave od roku 1941. Na poschodí nájdeme ešte hosťovskú izbu (ktorá ešte nie je dokončená a Patrycja v nej plánuje zriadiť svoj pracovný kútik) a manželovu pracovňu.

 

« MAJITEĽKA DOMU JE NADŠENCOM VINTAGE ŠTÝLU A RADA NA INTERNETE VYHĽADÁVA SKVOSTY Z 50. ROKOV. STAČÍ JEJ JEDEN POHĽAD A UŽ VIE, ČO V JEJ INTERIÉRI VYNIKNE. »

 

Pozitok z dizajnu

Obývačka predstavuje tzv. chillout zónu, v ktorej manželia radi trávia čas. Televízor u nich nehľadajte.

 

Aby sa zachoval pôvodný ráz domu, majitelia dali vyrobiť repliky starých drevených dvier v predvojnovom štýle podľa tých, ktoré tu boli pôvodne. V dome vás očaria krásne dubové parkety, lampy v štýle 50. rokov, art déco aj Bauhaus. Nájdete tu aj dizajnové doplnky, ktoré celému priestoru dodávajú moderný nádych. Patrycja je nadšencom vintage štýlu a rada na internete vyhľadáva skvosty z 50. rokov. Stačí jeden pohľad a už vie, čo v interiéri krásne vynikne. „Tak to bolo aj s pohovkou, ktorá si ihneď získala moje srdce a presne som vedela, kam ju umiestniť. Podobným spôsobom sa sem dostala aj stojaca lampa zo 60. rokov, ktorá má pekný tvar a v spoločnosti pohovky vyzerá perfektne. Myslím si, že náš domov je zbierkou rôznych inšpirácií a je zariadený v eklektickom štýle, kde sa staré strieda s novým. Dôležité pre mňa bolo vytvoriť útulnú atmosféru, ale aj to, aby každý kus nábytku, ktorý sme zdedili, dostal šancu na nový život,” vraví.

 

Pozitok z dizajnu 07

Veľký dôraz je v celom interiéri kladený na detaily, od retro kľučiek, cez obrazy, až po dekorácie.

 

Podľa Patrycje kvalita života spočíva v tom, akými ľuďmi sa obklopujeme, ale aj, v akom priestore trávime svoj čas, preto sa s manželom obklopili predmetmi, ktoré majú svoju históriu, sú im blízke a nepodliehajú času ani móde. Majiteľka domu je nadšencom slovenského jazyka a Slovenska, preto v celom dome nájdete aj slovenské prvky – knihy, albumy, fotografie, porcelán, sklo aj umelecké diela. Veľký dôraz kládli na detaily – retro kľučky a nábytkové úchytky, stropné a nástenné svietidlá v štýle Bauhaus, okrúhle vypínače a zásuvky zo série 1930, ktoré sú dokonalým stelesnením myšlienok funkcionalizmu, či grafika typická pre Bauhaus. V dome nesmelo chýbať miesto pre sklo a porcelán, ktoré patria jej alebo ich zdedila po manželovej babičke. Porcelánové šálky (sú medzi nimi aj československé), sklo a taniere robia ich domov krajším a vyvolávajú milé spomienky. Nie sú však len na ozdobu – pravidelne ich používajú počas stretnutí s priateľmi a rodinou. Na vytvorenie harmonického aranžovania poslúžili aj dekorácie, rôzne predmety, obrazy, fotografie a grafiky, ktoré vniesli do interiéru osobitú atmosféru.

 

Pozitok z dizajnu
V podkroví domu nájdete spálňu. Hneď po vstupe upúta pozornosť tapeta s geometrickým vzorom z kolekcie Cole & Son.

 

Keďže domáca pani má rada umenie, postupne sa jej podarilo vytvoriť malú kolekciu prác, ktoré momentálne zdobia steny ich nového domova. „Mám rada umenie, chodievam na výstavy a zúčastňujem sa veľtrhov, na ktorých sú prezentované práce mladých i starších uznávaných umelcov. Takéto miesta sú pre mňa zdrojom inšpirácie,“ vysvetľuje, ako sa jej postupne podarilo vytvoriť malú kolekciu diel, ktoré momentálne zdobia steny domu. Sú medzi nimi aj diela slovenských umelcov, napríklad grafika „Dievča pred zrkadlom“ od Mariána Čunderlíka. „Táto grafika sa mi neskutočne zapáčila, keď som bola v Bratislave a navštívila som aukčný dom SOGA. V tom čase som práve mala narodeniny, tak som si z Bratislavy priniesla svoj vysnívaný darček. Každý obraz, grafika, fotografia či kus nábytku boli láskou na prvý pohľad. Preto sa stotožňujem so slovami slovenského dizajnéra Borisa Klimeka, ktorý tvrdí, že – keď si kúpime niečo od umelca, kúpime si viac než predmet. Kúpime si stovky pokusov, omylov, roky sklamania a čistej radosti. Nie je to len vec, ale kúsok srdca, duše a života toho človeka. Súhlasím, pretože aj ja mám podobný postoj k tejto téme.“

 

Pozitok z dizajnu
Kúpelňa s vaňou je obľúbeným miestom na relax. Cez stropné okná z nej môžete sledovať mraky na oblohe.

 

Každá z miestností tohto zrekonštruovaného domu neďaleko Varšavy má svoje čaro, preto majiteľka nepreferuje len jeden obľúbený kútik, ale má ich viac. „Veľmi rada trávim čas v kuchyni, z ktorej je výhľad do záhrady. Na jar je to úžasné, pretože si môžem dať rannú kávičku a cez okno obdivovať, ako každý deň pribúdajú nové kvety, ktoré som na jeseň zasadila. Rada varím a s tým je spojená jedáleň – miestnosť, ktorú využívame na oslavy a posedenia s priateľmi,“ prezrádza majiteľka. Jej obľúbenou je aj kúpeľňa. „Zvyčajne sa sprchujem, ale občas potrebujem úplne vypnúť, a vtedy je mojím obľúbeným miestom na relax vaňa. V kúpeľni sú stropné okná, takže počas dňa môžem sledovať mraky na oblohe a počúvať koncert vtáčikov a večer zapáliť sviečky, pustiť hudbu a nemyslieť už na nič,“ dopĺňa svoje rozprávanie. Pre manželov je táto nehnuteľnosť s citovou väzbou ich prvým vlastným a vysnívaným domovom. Všetko, čo sa v dome nachádza, je výsledkom Patrycjiných predstáv a snov. Ale aj hodín strávených vyhľadávaním tých správnych predmetov, nábytku a doplnkov, ktoré pomohli vytvoriť príjemnú atmosféru, ktorá tu teraz vládne. A aj mnohých pokusov, čo s čím skombinovať, aby to vyniklo. S manželom sa jednoznačne zhodujú na tom, že už to nie je iba dom, v ktorom doteraz trávili víkendy, ale ich útulné útočisko, do ktorého sa denne radi vracajú.

 

text Sláva Štefancová v spolupráci s Patrycjou Grabińskou
foto Radek „Larry“ Grabiński

Pin It