Z rozpadnutej kaplnky nadherny vikendovy domcekRoky driny a odriekania spravili z rozpadnutej kaplnky nádherný víkendový domček uprostred anglického vidieka, kde vašimi jedinými susedmi budú pasúce sa ovce a prírodné živly. Architektom sa podarilo vdýchnuť sakrálnej budove nový život a navrhnúť interiér, ktorý komunikuje dvoma jazykmi.

 

Kaplnka na kopci a dnešné víkendové sídlo sa nachádza v Nord Pennines, v jednej z najkrajších oblastí anglického vidieka, tvorenej vresoviskami a rašeliniskami. Oblasť je dokonca súčasťou UNESCO Global Geopark, ktorý vznikol s cieľom ochraňovať geologické dedičstvo planéty a zahŕňa 120 geoparkov v 33 krajinách. Premena historickej sakrálnej stavby na moderné sídlo je skutočným klenotom oblasti. Kaplnka kedysi slúžila aj ako nedeľná škola, dnes je z nej víkendový dom pre sedem ľudí. Má plne vybavenú kuchyňu, útulnú obývaciu izbu, štyri komfortné spálne, dve menšie kúpeľne a jednu hlavnú. Rekonštrukciu navrhli oceňovaní švajčiarski architekti Evolution Design. Dokončili ju v máji 2015. Kaplnka na svoju príležitosť čakala od 70. rokov minulého storočia. Tá prišla v roku 2005.

 

Z rozpadnutej kaplnky nadherny vikendovy domcek

 

Láska na prvý pohľad

„Kaplnka bola na kopci postavená z nejakého dôvodu – ľudia chceli byť sami s prírodou, ale nie byť ňou ovládaní. Táto myšlienka sa stala základom všetkého, čo sme sa snažili vytvoriť,“ povedal architekt Stefan Camenzind. Dom kúpil pred viac ako 10 rokmi spoločne so svojím švagrom, producentom a novinárom Robom Broombym. Učaroval im na prvý pohľad. Prestavba však neprebiehala tak hladko, ako si predstavovali. Počiatočné súkromné zdroje sa rýchlo minuli, práce ustali a majitelia istý čas chodili kaplnku len kontrolovať dva razy do roka. Častejšie návštevy im neumožnila vzdialenosť. Stefan žijev Zurichu, Rob zase v Brightone, ktorý je vzdialený približne 500 km od víkendového domčeka. Rekonštrukcia sa realizovala pod vedením zurišskej kancelárie Evolution Design, ktorá patrí Stefanovi, a vyšla na takmer 300 tisíc eur. Majitelia preto kaplnku celý rok prenajímajú a príjmami splácajú náklady.

 

Z rozpadnutej kaplnky nadherny vikendovy domcek

 

Keď susedia (ne)chýbajú

Pôvodná budova bola doslova v havarijnom stave, pretože bola v posledných rokoch opustená. Vďaka rekonštrukcii chytil objekt druhý dych. Ušľachtilá stavba stojí uprostred krásnej krajiny plnej zelených kopcov, posiatej stádami pasúcich sa oviec.Táto oblasť je však pravidelne vystavovaná silnému vetru a dažďu, ktoré sa podpísali na zlom stave strechy a strešných krokiev, ktoré bolo treba vymeniť. Prvou vecou, ktorú majitelia urobili, bola oprava zničenej strechy, okien a dverí, aby sa zabránilo ďalším škodám. Architekti sa rozhodli ponechať ohromujúcu atmosféru kaplnky, ktorá sa nachádza na vzdialenom mieste bez susedov. Ďalšou úlohou, ako ju oživiť, bolo vyriešenie inžinierskych sietí a inštalácia čističky odpadových vôd.

 

Vzdusny dom na extremne uzkom a dlhom pozemku

Pôvodné originálne okná dostali v rámci reštaurátorských prác vnútorné rámy z červenej farby, rovnako ako dvere. Viditeľne tak kontrastujú s kamennými stenami.

Z rozpadnutej kaplnky nadherny vikendovy domcek

K útulnej atmosfére prispievajú obojstranná americká pec uprostred obývacej miestnosti, priznané trámy, piano aj pôvodný drevený nábytok.

 Z rozpadnutej kaplnky nadherny vikendovy domcek 09

Kombinácia starých a nových prvkov zahŕňa množstvo konštrukčných detailov.

 

Viac miesta vďaka mezanínu

Počiatočnou ideou architektov bolo vytvorenie troch spálni pre hostí, kúpeľne, kuchyne s jedálňou a obývacej izby. Čoskoro však bolo zrejmé, že takáto dispozícia by sa nezmestila do pôvodnej plochy, preto ako riešenie zvolili vybudovanie mezanínu– medziposchodia. Nové medziposchodie umožnilo umiestniť tri spálne na poschodí a navrhnúť kuchyňu s jedálňou, obývaciu izbu, kúpeľňu a štvrtú miestnosť na prízemí. „Naším cieľom bolo poskytnúť riešenie, ktoré zodpovedá zadaniu, ale neovplyvnilo historické detaily či podstatu kaplnky. Hlavná hala je kľúčovým elementom, ktorý dáva priestoru celkový výraz a kde jednoduchosť detailov sa stala srdcom celého návrhu,“ povedal dizajnér Paul King. Renováciou prešli aj pôvodné okná z 19. storočia.Po inštalovaní nového podlažia boli namontované nové drevené okenné rámy a červené okenice, ktoré dodali kaplnke jedinečný štýl. „Jedným z hlavných prvkov kaplnky v gotickom štýle sú klenuté okná, ktoré elegantne orámovali krásne výhľady na okolitú krajinu a zaliali priestor svetlom. Pri návrhu mezanínu sme sa museli ubezpečiť, že nový strop nebude prekážať žiadnemu z okien,“ doplnil Paul.

 

Z rozpadnutej kaplnky nadherny vikendovy domcek

 

Z rozpadnutej kaplnky nadherny vikendovy domcek

 

Interiér, ktorý hovorí dvoma jazykmi

Interiér je navrhnutý v modernom štýle, stále však rešpektuje lokalitu a históriu miesta. „Chceli sme vytvoriť priestor, ktorý hovorí moderným aj tradičným jazykom a dopĺňa historický charakter kaplnky. To sa odrazilo vo voľbe nábytku a povrchov,“ vysvetlil dizajnér Paul King. Všetky materiály a dizajn zohľadňujú charakter budovy a rázovitosť krajiny v oblasti Teesdale. „Vzhľadom na to, že srdcom každej domácnosti je tu kuchyňa a jedáleň, tento priestor bol navrhnutý ako otvorený a presvetlený. Cieľom bolo zachovať tradičnú atmosféru a použiť krokvy s prírodnou povrchovou úpravou,“ doplnil ho Stefan Camenzind. Pôvodné, už nepoužiteľné trámy nahradili tesári novými, rovnako sa dočkali renovácie aj kamenné steny. Veľkú pozornosť dizajnéri venovali výberu dekoratívnych obkladov. Zástenu za kuchynskou linkou v tradičnom vidieckom štýle tvoria obklady z bieleho obkladu známeho ako metro tiles. Zadná stena je zase vďaka veľkorysej výške celá pokrytá čierno-bielym obkladom.

 

Z rozpadnutej kaplnky nadherny vikendovy domcek

 

Z rozpadnutej kaplnky nadherny vikendovy domcek 10

V hlavnej kúpeľni nájdeme samostatne stojacu vaňu značky Victoria Plumb v historizujúcom štýle. Interiér dopĺňajú krištáľové svietidlá.

Z rozpadnutej kaplnky nadherny vikendovy domcek

Toto príjemné útočisko má priestrannú obývaciu časť, kuchyňu a štyri miestnosti na spanie. Je tak vhodné na dovolenku pre rodiny alebo menšie skupiny.

 

Ponorení do krajiny

Moderná a komfortná chata pre sedem osôb v samotnom centre Upper Teesdale je ideálnym miestom na nezabudnuteľnú dovolenku strávenú výletmi, cyklistikou, horolezectvom, rybárčením či len tak relaxáciou s pohárom vína. Vďaka polohe vysoko na kopci ponúka pokoj a ticho. Mesto Middletonin-Teesdale s obchodmi, reštauráciami a krčmami je pritom od kaplnky vzdialené len pár minút cesty autom. „Snažili sme sa vytvoriť útulné miesto na rozjímanie, miesto, kde môžete byť ponorení do krajiny, alebo si ju orámujete gotickými oknami pri pohľade zvnútra. Dúfam, že naši hostia budú milovať toto miesto tak, ako my,“ uzatvoril Stefan.

text Sláva Štefancová foto Chris Humphreys

Pin It