Pin It

 

 shutterstock 1315328237

Racionálne využitie času a vynaloženého úsilia v kuchyni je veľmi dôležité. Preto by ste pri zariadení svojej kuchyne mali myslieť na spôsoby, ktoré vám pomôžu minimalizovať fyzické zaťaženie, aktivitu a zrýchliť proces varenia na maximum.

Dobrou správou je, že k tomu nepotrebujete žiadne veľké triky ani kúzla, stačí dbať na správne usporiadanie pracovného trojuholníka. Ak vám to ale veľa nehovorí, alebo presne neviete, čo všetko pod tento systém spadá, máme pre vás zopár dobrých informácií.

Základ kuchynského trojuholníka

Ak vám chýba pohodlná a multifunkčná kuchyňa, mali by ste sa poobzerať po dostupných novinkách. Nezabudnite však pri jej zariadení myslieť aj na pracovný trojuholník.

Podstata pracovného trojuholníka je pomerne jednoduchá. Ide o vizuálne spojenie základných prvkov kuchyne, ako je sporák, drez a chladnička. Varná zóna, umývacia zóna a skladovacia zóna sú v tomto smere hlavnými prvkami, na ktorých je založený kompetentný prístup k celému organizovaniu priestoru v kuchyni. Správny dizajn a rozloženie pracovného trojuholníka vám tak ušetrí čas a úsilie pri varení.

Štandardná vzdialenosť

Aby nebola kuchyňa nadmieru preplnená, vzdialenosť medzi pracovnými plochami by nemala byť príliš malá ani veľká. Ide predsa o to, aby ste mohli pohodlne a postupne prechádzať jednotlivými procesmi prípravy jedla a varenia. Ako nájsť v tomto prípade kompromis?

Optimálna vzdialenosť medzi pracovnými oblasťami by mala byť najmenej 1,2 metra a nie viac ako 2,7 metra. Samozrejme stojí za zmienku, že vzdialenosť v trojuholníku závisí aj od tvaru kuchyne, ktorá vás v obchode zaujme.

Pri organizovaní funkčných oblastí tohto systému sa však nikdy neodporúča inštalovať sporák vedľa chladničky.

Funkčný trojuholník v rôznych usporiadaniach kuchyne

Ako sme už spomínali, pracovný trojuholník sa môže líšiť a jeho presný tvar bude závisieť nielen od štýlu, ale aj od usporiadania kuchyne. Najčastejšie ide o nasledujúce typy rozmiestnenia:

  • Pri lineárnom rozmiestnení kuchyne v jednom riadku je vhodnejšie umiestniť drez medzi sporák a chladničku. Tým sa zabezpečí dobrý prístup k výrobkom z každej strany.
  • Pri usporiadaní kuchyne v dvoch radoch je lepšie vytvoriť pracovný trojuholník z oboch strán. To je napríklad miesto drezu a chladničky na jednej strane a varnej dosky alebo sporáka oproti nim.
  • Pri usporiadaní v tvare písmena L sa odporúča inštalovať sporák a chladničku do rôznych rohov kuchyne a umiestniť medzi ne drez.
  • Pri usporiadaní kuchyne v tvare písmena U sa predpokladajú tri rady nábytku, takže bude vhodnejšie umiestniť drez do strednej rady a usporiadať jeho ďalšie funkčné oblasti do protiľahlých častí.
  • Ak máte v strede kuchyne ostrovček, inštalujte do jeho systému varnú zónu a na druhej strane umývadlo a úložný chladiaci priestor.

Pri plánovaní kuchynského priestoru okrem dodržania požadovanej vzdialenosti pracovného trojuholníka nezabudnite ani na to, že pod nohami by vám nič nemalo brániť v pohybe. Akákoľvek prekážka môže pôsobiť chaos a nepokoj, čo sa vie veľmi rýchlo odzrkadliť na tom čo robíte. Správnym výberom kuchyne a usporiadaním pracovného trojuholníka sa však mnohým chybám určite vyhnete.

 

 

Zdroj obrázku: Fotoluminate LLC / Shutterstock.com

 

Pin It