Pin It

Ostrov kde sa plnia sny

Ak zamierite na sever od Prahy, len štyridsať kilometrov za mestom sa ocitnete v Kokořínsku, v malebnom kraji plnom pieskovcových skál, lúk, jazierok a osamotených dediniek. V jednej z nich, v Hornom Vidime, našli manželia Pešičkovci opustenú chalupu, ktorej hneď vedeli, že sa v nej skrýva ich budúci domov.

 

Ako to vyzerá, keď sa krajinná architektka a majiteľ záhradnej firmy rozhodnú „ujsť“ zo štyroch stien nájomného bytu na vidiek, kde by mohli ich deti vyrastať v prírode, na čerstvom vzduchu, v harmónii s okolitou krajinou? Tak, ako v záhrade, ktorá dostala poetické pomenovanie U pálkující kočky. Majiteľku a zároveň autorku tohto projektu priviedlo k netradičnému názvu rovnomenné dielko Honorého de Balzaca, ktoré objavila medzi starými arabskoruskými slovníkmi a ďalšími prachom zapadnutými knihami tohto vysnívaného domu. „Medzi podobnými pokladmi bola útla knižočka doslova perlou. Zaujala ma a chcela som si ju aj prečítať, no zabrzdil ma nezáživný popisný text,“ smeje sa Markéta Pešičková. Dôvod na radosť mala aj v minulom roku, keď jej milovanej záhrade udelil český Zväz zakladania a údržby zelene zlatú medailu.

 

Ostrov kde sa plnia sny

Aj medzi vysokými múrmi možno vytvoriť príjemné zákutia a priehľady, ktoré lákajú objavovať každý meter štvorcový záhrady.

Ostrov kde sa plnia sny

Majitelia dali meno viacerými stromom, rastlinám či miestam v záhrade. Malé kruhové jazierko s leknom a rybičkami prezývajú Brčálník.

Ostrov kde sa plnia sny

Záhradu namiesto pôvodnej buriny skrášľujú celé záhony farebných kvetov.

 

Sama sebe klientkou

Dom s veľkou záhradou zaujal manželov Pešičkovcov na prvý pohľad. „Toto miesto nás chytilo za srdce. Malebná obec obklopená nádhernou krajinou i samotný dvor s kúzelným sadom. Samozrejme, dokonalé to bolo iba v našich očiach, začiatky také ružové neboli,“ priznáva architektka. Ako ďalej hovorí, do dediny ju ťahali aj spomienky z detstva, počas ktorého jej rodičia skultivovali až dve chalupy. Už ako malá si na každej „zabrala kus zeme“, ktorý potom pretvárala na svoj obraz. „Otec ma pozoroval a dospel k názoru, že by som sa mala pokúsiť o šťastie v tomto odbore. Celkom sa trafil – práca ma baví, len je to fuška,“ pokračuje autorka. Čo vlastne znamenalo byť sama sebe klientkou? „Priznám sa, bolo to dosť ťažké. Náročnejšie než byť klientom niekoho iného. Jednak vás stále prenasledujú nové nápady, jednak chcete vyskúšať aj novinky z rastlinnej ríše. Všeobecne som skôr obeťou svojej prebujnenej fantázie. Každý návrh dosť prežívam, niekedy až príliš... A hoci ma všeobecne láka najmä verejný priestor, pri každej realizácii sa usilujem dosiahnuť, aby bol výsledok adekvátny – vnímať celok a dané prostredie, ušiť projekt na mieru klientovi aj miestu. Keď mi lokalita ani klient nesedia, radšej sa do projektu ani nepúšťam.“

 

Ostrov kde sa plnia sny

Pohľad z domu smerom k plávaciemu jazierku zastierajú bohato rozkošatené koruny stromov.

 

Poctivý základ

Vidiecka stavba so záhradou rozprestierajúcou sa na ploche 3 000 m2 patrila k nehnuteľnostiam, aké sa nevidia každý deň. A to napriek tomu, že v chalupe sa nebývalo už niekoľko rokov. Bola síce neudržiavaná, takže všetko pôsobilo chladno, surovo a mnoho vecí si vyžadovalo rekonštrukciu, na druhej strane však išlo o poctivú stavbu, ktorej pôvab, našťastie, predchádzajúce zásahy vôbec nezničili. Záhrada disponovala dobrou kostrou pôvodných stromov, ktoré sa stali základom celého riešenia. Hoci pôvodné jablone zväčša nahradili nové jablonky, slivky, hrušky a ringloty, pri stodole majitelia zachovali jabloň s odrodou plodov Matkino. Milosť dali aj čerešniam či urasteným tisom, ktoré bránia zvedavým pohľadom zo susedstva. Najväčšiu pozornosť však púta staručká a pokrútená čerešňa, ktorá je v rozkvete taká pôvabná, že o nej domáci familiárne hovoria ako o neveste. Samozrejme, v pôvodnej záhrade sa našli aj rôzne „vychytávky“ pred-chádzajúcich vlastníkov, medzi nimi niekoľko umelo vybudovaných „průhonických“ zákutí, ako ich žartovne nazvala architektka. Na vidiecky dvor sa vôbec nehodili, takže nakoniec ustúpili novým prvkom. Ihličnany manželia postupne spotrebovali vo forme vianočných stromčekov, ostatné použiteľné kríky presadili na rozumnejšie miesta, niečo dokonca rozdali. „Bolo zábavné počas prvého roku sledovať, čo zasa vypučí z trávnika a nachádzať bršlice v zarastených záhonoch – občas to boli poklady!“ spomína Markéta Pešičková.

 

Ostrov kde sa plnia sny

Súčasťou jazierka je aj príjemne zurčiaci vodopád.

Ostrov kde sa plnia sny

Súčasťou jazierka je aj príjemne zurčiaci vodopád.

Ostrov kde sa plnia sny

Pri jazierku si možno posedieť i zdriemnuť. Okrem záhradného nábytku tu našla miesto aj posteľ.

 

Nová výsadba

Záhrada si, naopak, vyžiadala príchod nových „obyvateľov“. Domáci napríklad zakúpili košatú lipu s početnými kmeňmi, zabezpečujúcu potrebné súkromie pred pohľadmi zo susedného domu, v ktorom sa medzitým začalo budovať nové bývanie. Dokonca aj dcéry dostali svoje stromy – rodičia im zaobstarali dvojkmeň ginka, ktoré pomenovali Sara a Fína – jedným slovom Sarafína. Záhrada pomaly prešla zásadnou premenou. Okrem stromov a kríkov zakvitla množstvom farebných kvetov, napríklad hortenzií rôznych druhov a trvaliek v bielej, modrej či tmavo-červenej farbe ktoré architektka miluje. Uchvátia vás tu ruže, vidiecke snežienky, krókusy, tulipány, narcisy, kosatce, čemerice, tavolín zimný, korunovky, mliečniky, nezábudky či buxusy (krušpán). Cieľom bolo vy-tvoriť nový duch miesta – zachytiť náladu, ktorá by odzrkadľovala cíte-nie majiteľov a zároveň by dokonale „sadla“ prostrediu medzi pieskov-covými stenami a skalami.

 

Ostrov kde sa plnia sny

 

Recyklácia materiálu

Okolie domu sa člení na niekoľko funkčných zón, ktoré sa navzájom plynulo prelínajú, takže váš pohľad zakaždým zaujme niečo iné – prvú časť tvorí predzáhradka, samotný dom s obytnou terasou pod plátenou plachtou s dubovým stolom, kde si môžu domáci počas teplých dní vychutná-vať raňajky, obedy aj večere, ale aj posedenie pod starou čerešňou či jazierko na kúpanie s odpočinkovým mólom. Detský kútik pod tismi, ktorého súčasťou bolo kedysi pieskovisko, dnes zdobia levandule. Prejazd je dláždený starými cestnými kamennými kockami, takzvanými „mačacími hlavami“, obytnú terasu zasa pokrývajú krivolaké dubové fošne. Pochôdzne partie pred ňou vyriešili majitelia tehlovou dlažbou uloženou nasucho. Tehly vlastne zrecyklovali, keďže ich našli uskladnené vo vrstvách pod podlahou stodoly. Architektka však dbala aj na to, aby bol exteriér domu prepojený s jeho interiérom. Medzi spoločenskou časťou domu (kuchyňa s obývačkou) a obytnou terasou sú preto umiestnené francúzske okná.

 

Ostrov kde sa plnia sny

 

Oáza odpočinku

Ostrov s altánovou pergolou pôsobí, akoby bol vystrihnutý z časopisov o mediteránnych záhradách. Na relax tu priam vyzývajú kreslá s bohémskou posteľou. Hoci domácich stálo nemálo úsilia vybudovať dominantný prvok tejto scény – kúpacie jazierko. „Dve dodávateľské firmy nás tak otrávili, že sme sa rozhodli rozšíriť si špecializáciu a vrhli sme sa na budovanie biotopov sami,“ hovorí o svojich skúsenostiach architektka. Paluba okolo jazierka je vybudovaná z neupraveného smrekovca. Podlahu altánu, ktorým sčasti prerastá popínavý trúbkovec a sčasti ho zastrešuje priehľadná polykarbonátová krytina, tvoria pieskovcové dosky a dlažba z drobných, mozaikovito rozmiestnených kociek, ktoré majitelia tiež zužitkovali z pôvodných materiálov v dome. Vyvýšená časť je opäť tvorená dubovými fošňami, na ktorých možno odpočívať, opaľovať sa, alebo len tak vylihovať na slnku či večer pod hviezdami.

 

Ostrov kde sa plnia sny

 

Nový začiatok

Za stodolou sa sústreďujú úžitková kuchynská záhrada s pizza pecou a ovocný sad. K príjemným zákutiam však patrí aj lavička pod lieskami pri „brčálníku“, ako domáci nazvali malé kruhové jazierko s leknom a rybičkami. Za stodolou sú aj ohnisko s posedením, sieťová hojdačka medzi stromami, závesné hojdačky či voľne sa „potulujúce“ drevené sochy koní, ktoré patria deťom. „Myslím si, že záhrada dopadla veľmi dobre a je veľmi podobná prvým obrazom, ktoré sa mi rojili v hlave,“ uzatvára šikovná architektka. Možno by sme na záver mohli napísať – a žili tu šťastne až naveky, realita je však iná. Majitelia si tu síce vytvorili šťastný domov, ale medzičasom objavili nové vysnívané miesto až v pohraničnej oblasti Čiech. A hoci neradi opúšťali chalupu, s ktorou ich spájajú tisíce spomienok, predsa len sa rozhodli presťahovať. Zostáva veriť, že noví vlastníci zaplnia rozprávkovú záhradu ďalšími peknými príbehmi.

 

Ostrov kde sa plnia sny

Namodro zafarbené okenice dávajú domu južanský šmrnc. 

Ostrov kde sa plnia sny

Obytná terasa nemá klasické zastrešenie, pred slnkom v letev šak domácich chráni plátenná pergola.

Ostrov kde sa plnia sny

Posedenie pod starou pokrútenou čerešňou pôsobí príjemne romanticky.

 

Pin It