Spanielske krivky

Keď sa rozhodne Talianka pracujúca v oblasti módy zakotviť v historickej časti Barcelony a na pomoc si pozve profesionálov, vznikne z toho interiér ako stvorený na titulky magazínov o bývaní. Tejto rekonštrukcii dominovali prepojenie historického s modernou, všadeprítomný oblúk a jemné pastelové farby.

 

V najstaršej časti Barcelony, v štvrti známej ako Born, sa v starobylej budove nachádza zaujímavý apartmán. Bohémska štvrť El Born v Barcelone bola kedysi prímorským sídlom pre stredovekú aristokraciu, dnes je známa ako susedstvo tvorivej komunity s desiatkami malých múzeí a galérií. Vznik budovy, v ktorej sa byt nachádza, sa pritom datuje až do 13. storočia. Jej atmosféra učarovala mladej žene z Talianska natoľko, že sa rozhodla vytvoriť si tu nový domov. A pretože sa profesionálne venuje móde, na rekonštrukciu nového bývania oslovila profesionálov – architektov z Colombo and Serboli Architecture, ktorý mali za úlohu vdýchnuť tomuto priestoru nový život.

 

Spanielske krivky

 

História prepojená s modernou

Členité pôvodné usporiadanie zahŕňalo tri izby, dve orientované smerom do ulice a tretiu v blízkosti vstupných priestorov. Obývačka s kuchyňou boli smerované do tienistej časti pozemku. Toto nepraktické usporiadanie architekti úplne zmenili, pričom však ponechali prednosti historických priestorov – štyri metre vysoké klenbové stropy, obrovské okná a hrubé steny. Všetky pôvodné priečky sa rozhodli odstrániť a na svojom mieste zostala len hrubá nosná stena pri novo vytvorenej spálni. Kľúčovým prvkom priestoru sa stala hrubá, na mieru vyhotovená skriňa, ktorá tvorí vstup do obývacej izby a mení vstupnú halu na elegantný šatník. Tento vstavaný úložný priestor svojou hmotou zvýraznil proporcie novo adaptovaného bytu.

 

Spanielske krivky

Genius loci tohto bytu tvoria štyri metre vysoké klenbové stropy a obrovské okná.

 

Tmavomodrý svet

Tmavomodré skrine imitujúce obklady kazetových stien a stropov boli navrhnuté tak, aby spĺňali požiadavku klientky na uloženie oblečenia, športového vybavenia, ako aj iných predmetov z domácnosti. Lakované panely skrývajú aj priamy vstup do spálne od hlavného vchodu. Tento „tajný vstup“ zachováva nezávislosť spálne. Okrem neho je táto miestnosť prístupná aj cez dvojkrídlové dvere z kuchyne, ktoré majú výšku 2,5 metra. Svojou farbou a výškou zodpovedajú dverám, ktoré spájajú obývačku so vstupnou zónou. Vstavaná skriňa vedľa vchodu má vo svojej hmote umiestnený 1,2 m vysoký výklenok, ktorý ponúka pohľad z haly do obývacej izby. Nachádza sa presne oproti oknu v obývačke, ktoré bolo pôvodne zakryté, ale neskôr opravené a dnes je znova funkčné. Vykurovanie pod ním architekti prekryli ozdobným krytom vyrobeným na mieru. 

Ak hľadáte štýlové doplnky a nábytok, skúste napríklad Bonami. Spolu s použitím kupónov a akcií viete aj čo to ušetriť. 

Spanielske krivky

Kľúčovým prvkom priestoru je na mieru vyhotovená skriňa, ktorá tvorí vstup do obývacej izby a mení vstupnú halu na elegantný šatník.

 

Dedičstvo Katalánska

Vzdušný obytný priestor tvorený obývačkou prepojenou s kuchyňou a jedálňou využíva svetlo z dvoch veľkých balkónových okien, ktoré zdobia zrenovované okenice. Pôvodné falošne stropy boli z tejto časti bytu odstránené. Odkryli sa tak staré katalánske drevené trámové stropy s klenbami. Všetky boli premaľované nabielo kvôli optickému rozjasneniu priestoru. Kuchyňu otvorenú do priestoru oddeľuje zaoblený kuchynský polostrov s umývadlom a umývačkou riadu. Zároveň slúži aj na neformálne posedenie a stravovanie mimo jedálenskej časti. Visia nad ním tri lampy s mosadznými detailmi a vínovo červenými šnúrami. Rovnakou farbou je natretá aj rúra od digestora. Na kuchynskú linku majiteľka vybrala teplú sivú farbu a mosadzné úchytky.

 

Spanielske krivky

Vzdušný obytný priestor tvorený obývačkou prepojenou s kuchyňou a jedálňou využíva svetlo z dvoch veľkých balkónových okien, ktoré zdobia zrenovované okenice.

Spanielske krivky

Okno v obývačke je dnes znova funkčné. Vykurovanie pod ním architekti prekryl iozdobným krytom vyrobeným na mieru.

Spanielske krivky

V každej časti bytu siahli autori projektu po minimalistom osvetlení guľovitého alebo oblého tvaru, ktoré má retro šmrnc.

  

Oblúk ako kľúčový prvok

Dominantou kuchynskej časti je oblúkovitá hmota koralovej farby, ktorá ukrýva vstup do kúpeľne pre hostí. Jedna z požiadaviek majiteľky totiž znela, mať druhú kúpeľňu pre návštevy aj mimo hlavnej spálne. „Ako jediné možné riešenie sa ukázalo jej umiestnenie do samostatnej hmoty v kuchyni, v dostatočnej nadväznosti na všetky siete. Vložený kváder v plnej výške miestnosti by však príliš uzatvoril priestor a opticky znížil výšku miestnosti. Oblúk, ktorý sa takmer dotýka stropu, zachováva svetlosť miestnosti a navyše ju aj odľahčuje,“ vysvetlili architekti. Motív oblúka sa znova objavuje na doske kuchynského ostrova a je ním ukončená aj kuchynská zástena. Na oba povrchy bolo použité ružové terazzo. Medzi dvoma veľkými oknami v jedálenskej časti visí na stene osvetlenie v tvare zlatého kotúča. Špeciálne pre tento projekt ho vyrobila barcelonská značka Metalware. Pod ním sa nachádza široký jedálenský stôl, nalakovaný naružovo, ku ktorému vybrali stoličky Ypperlig navrhnuté značkou HAY pre spoločnosť IKEA.

 

Spanielske krivky

Dominantnou kuchynskej časti je oblúkovitá hmota koralovej farby, ktorá skrýva vstup dokúpeľne pre hostí.

 

Pastely pre jemný vzhľad

V každej časti bytu siahli autori projektu po minimalistom osvetlení guľovitého alebo oblého tvaru, ktoré má retro šmrnc. Rovnako starostlivo vyberali aj nábytok do obývacieho priestoru – spoznáte tu pohovku Mags od HAY, Roll Club Chair od Kettalu a postranné stolíky Cala a Vieques tej istej značky. V obývačke sa ďalej nachádza svietidlo Constanza od Luceplan a drevená skulptúra od OWL. Vitrínu dekoruje betónová lampa od JWDA, sviečka Fornasetti a presýpacie hodiny od HAY. Zaujímavé je aj farebné ladenie bytu; základom sú pastelové farby v obývacej časti. Biela s ružovou, petrolejová a sivá, dodávajú priestoru jemný vzhľad. Vstavaný nábytkový blok je odlíšený výraznou tmavo modrou. V kuchyni pridali architekti k pastelovým odtieňom aj kombináciu sýtejšej sivej a koralovej farby.

 

Spanielske krivky

Kúpeľňa pri spálni je ladená do ružových tónov.

 

 

Pin It