Vila na pobrezi Francuzska 01Projekty, ktorých sa chopí štúdio David Price Design, majú zvláštne čaro. Napriek svojej rôznorodosti všetky oplývajú šarmom, nenúteným luxusom a dokonalým prepojením interiéru s exteriérom. Čo však môže byť lepším dôkazom ako čerstvo zrekonštruovaná letná vila na juhozápadnom pobreží Francúzska, ktorej tradičný mediteránny charakter obohatili marocké a hispánske prvky?

 

Na slnkom zaliatom pobreží pôsobí biela stavba ponorená do zelene veľkej záhrady mimoriadne sviežo. Šťastím bolo, že klientmi architektonického a dizajnérskeho tímu boli rozhľadení manželia – finančníci, ktorí žijú a pracujú v Paríži. Pre seba a svojich dvoch synov hľadali miesto, kde by sa mohli ukryť pred ruchom veľkomesta a užiť si naozajstný víkendový oddych. Časom sa im v rybárskej dedinke Cassis na juhu Francúzska podarilo natrafiť na farmársku usadlosť, ktorá bola v 60. rokoch prebudovaná na prázdninový dom. Hoci rekonštrukcia nebola riešená veľmi šťastne, hlavným argumentom v prospech usadlosti bolo jej umiestnenie na kopci s výhľadom na dedinu i na vzdialenejšie pobrežie, ako aj dramatická skalnatá scenéria, ktorá je súčasťou národného parku Parc National des Calanques v Marseilles.

 

Vila na pobrezi Francuzska 02

Časť pôvodných borovíc z pozemku odstránili, aby sa otvoril výhľad na more a do údolia.

 

Vila na pobrezi Francuzska 05

V jednoduchosti je krása. Bielu fasádu zdobia len svetlomodré okenice.

 

Vila na pobrezi Francuzska 03

Bazén s rozmermi 14 x 6 m lemuje dlažba z bieleho périgorského kameňa.

Vila na pobrezi Francuzska 04

Stupňovité schodisko, ktoré vedie k domu, bolo vybudované dodatočne. Vstupnej časti záhrady však dáva pôsobivý majestátny výraz.

Vila na pobrezi Francuzska 07

Stavba má vymenenú strechu, ako aj celý rad nových okien, ktoré dovnútra vpúšťajú ešte viac denného svetla.

 

Vila na pobrezi Francuzska 06

Krajinný architekt si najprv vytvoril zoznam stromov a rastlín, ktoré obľubujú samotní majitelia. Doplnil ich flórou, ktorej sa v tomto regióne mimoriadne darí.

 

Zložité východisko

„Pôvodná stavba má vek zhruba 150 až 200 rokov,“ hovorí David Price. „V 60. rokoch bola počas veľkého turistického boomu, podobne ako väčšina vidieckych domov v tomto regióne, kompletne prestavaná na víkendové sídlo, pričom dispozícia nadobudla tvar písmena U, zahŕňajúc novú priľahlú budovu pre hostí a bazén v zadnej časti dvora. Kým sa však náš klient dostal k nehnuteľnosti, exteriér výrazne spustol. Interiér v predchádzajúcom riešení tvorila iba skupina menších tmavých miestností – čiže úplný opak presvetleného interiéru, po ktorom túžil klient.“ Prvou úlohou architekta teda bolo preorganizovať dispozíciu domu tak, aby bola praktická a zároveň atraktívna. Napriek tomu, že dom sa rozkladal na ploche až 600 metrov štvorcových a ponúkal obrovský potenciál, pristúpilo sa k jeho ďalšiemu rozšíreniu, aby priestorové riešenie pôsobilo presne takým vzdušným dojmom, ako si priali majitelia. Novú dispozíciu prízemia teda tvoria priestory kuchyne, jedálne, obývačky a terasy, ktoré sú otvorené, vzájomne prepojené a poskytujú výhľad na more, ako aj na novovybudovaný bazén vpredu, ktorý nahradil ten pôvodný v zadnej časti záhrady. Kvôli náležitému a logickému využitiu domu premiestnil architekt aj hlavný vstup. Predtým sa totiž nachádzal vo veľmi nehostinnej časti objektu, pri bočnom vjazde. V dôsledku toho bolo potrebné vybudovať aj nové schodisko – architekt zvolil točitú konštrukciu, ktorá v otvorenom priestore pôsobí naozaj majestátne. Schodisko vedie na druhé podlažie, kde sa nachádzajú kúpeľne, spálňa rodičov, detské izby a televízna miestnosť. Druhá časť stavby tiež našla svoje pôvodné uplatnenie a po rekonštrukcii pojala štyri hosťovské izby s kúpeľňami, kuchynku s jedálňou, práčovňu a prízemie, ktoré však stále čaká na svoje využitie. Majitelia tu predbežne plánujú vybudovať telocvičňu, vínnu pivničku alebo domáce kino.

 

Vila na pobrezi Francuzska 09

Výhľad z niektorých izieb je skutočne osviežujúci.

Vila na pobrezi Francuzska 08

Obývačka je síce zariadená striedmo, zato sa môže pochváliť niekoľkými zaujímavými kúskami, ako sú sedačky na drevených nožičkách či stolíky s mramorovou doskou od značky Porada, alebo unikátne kreslo Aria z prepletanej kože vyrezávanej laserom, ktoré pôsobí ako umelecké dielo.

Vila na pobrezi Francuzska 10

V dome našli majitelia aj niekoľko originálnych drevených dverí, ktorých sa predchádzajúce prestavby, našťastie, nedotkli.

 

Záhrada s vyhľadom na more

Mnohé hodiny projektovania a realizačných prác si vyžiadala aj bujná záhrada s idylickým príjazdom. K usadlosti vedie úzka cestička z dedinky Cassis, míňajúca vysoké skalnaté steny a vinúca sa pomedzi bohaté viniče. Keď pred sebou zbadáte vysokú, ornamentmi zdobenú železnú bránu, viete, že ste na mieste. Cez bránu sa dostanete do záhrady, ktorej dominuje veľká magnólia uprostred kruhového záhonu. Sem z praktických dôvodov situovali aj miesta na parkovanie. O krajinné riešenie sa postaral Benjanin Burzio, ktorého úlohou bolo vytvoriť zo zarasteného zanedbaného bludiska zelene premyslený záhradný koncept. Z pôvodného riešenia sa však zachovalo terasovité vrstvenie terénu. Z pozemku odstránili veľkú časť borovíc, aby sa odkryl výhľad na more a do údolia, na druhej strane tu pribudlo množstvo stromov a rastlín, ktoré majú buď vo zvláštnej obľube samotní klienti, alebo sú jednoducho známe tým, že sa im v tomto regióne mimoriadne darí. Takto môžete v záhrade obdivovať elegantné ruže, pomarančovníky, santolinu cypruštekovú, levandule, šalvie, rozmaríny, granátovníky, valeriánu, agapant africký, kaliny, strelície či voňavé jazmíny. Štúdio Davida Pricea navrhlo aj nový bazén s rozmermi 14 x 6 m. Jeho vnútorné steny pokrýva mozaika a obkolesuje ho dlažba z bieleho périgorského kameňa, ktorý zároveň zmierňuje pocit horúčavy v letnom období. Podstatné je, že v okolí bazéna vzniklo dosť miesta aj pre ležadlá, relaxačné kreslá či jedálenské posedenie. V zadnej časti domu, kde bol predtým situovaný pôvodný bazén, ponechali iba existujúci bar. Vďaka tomu môžu domáci využiť dvor na rozličné hry – navyše, v príjemnom tieni a s občerstvením, ktoré je hneď poruke. Nová prístavba s omietkou v rovnakej žiarivo bielej farbe sa postarala o plynulé napojenie novej časti na zvyšok domu. Stavba má takisto úplne novú strechu a celý rad nových okien, ktoré dovnútra vpúšťajú ešte viac prirodzeného svetla. Okenné otvory dostali nielen nové rámy, ale aj okenice vo sviežej bledomodrej farbe. V časti, kde dostal priestor kuchynský dvorček, vyrástla na rohu akási „veža“, umne zakrývajúca medzistrešné žľaby v mieste, kde sa do jedného bodu zbiehajú viaceré časti strechy. „Bol to síce detail, o ktorom si nebol klient úplne istý, ale nakoniec si ho zamiloval,“ prezrádza David Price. Nová prístavba nahradila pôvodnú okrúhlu konverziu a naznačuje tak návrat k jednoduchším formám výstavby. Tu by ste na prízemí objavili obývaciu miestnosť a na poschodí spálňu rodičov s veľkými oknami.

 

Vila na pobrezi Francuzska 11

Celá dubová kuchynská linka je prácou šikovného stolára. Nad drezom však v stene pribudli ešte dekoratívne oblúkové niky, ktoré takisto odkazujú na marocké tradície.

 

Vila na pobrezi Francuzska 12

Jednoduchá jedáleň má priam kláštornú atmosféru. Rozveseľuje ju však séria nedbalo rozvešaných lámp v pastelových farbách.Úplne nové samonosné schodisko vytesal z kameňa zručný miestny remeselník, zhodou okolností rodinný priateľ. Balustráduz tepaného železa zasa vytvoril na mieru „ferronier“ - umelecký kováč z Fontevieille.

 

Vila na pobrezi Francuzska 13

Bolo podstatné, aby interiér priamo nadväzoval na záhradu, pôsobil moderne... 

Vila na pobrezi Francuzska 15

Vila na pobrezi Francuzska 14

...ale zároveň dobre fungoval s architektúrou viac ako storočného domu.

 

Stretnutie rôznych kultúr

Pri pohľade na dizajn interiéru, ktorý mala pre zmenu v réžii Nina Laty, vám pred očami aj vo vnútri rozkvitá svieža prímorská atmosféra. „Klienti hľadali riešenie, ktoré by domu dalo čistú, jasnú a presvetlenú atmosféru; veľa sme hovorili najmä o bielom interiéri. Sama som však navrhla, aby sme doň zakomponovali aj niekoľko farebných prvkov, pretože celý návrh bolo potrebné emocionálne oživiť. A klienti súhlasili. Najmä majiteľka si priala, aby tu bol citeľný vplyv Španielska, z ktorého pochádzala jej matka, a osobitne Maroka, kde strávila detstvo,“ vysvetľuje interiérová dizajnérka. Podľa jej slov to nebola práve jednoduchá úloha, keďže svetlý charakter domu mal prevýšiť všetko ostatné a zároveň pôsobiť príjemne. Aj preto všetky „farebné“ doplnky pôsobia takmer ako galerijná inštalácia. V prípade bielych plôch sa dôraz kládol na voľbu rôznych odtieňov bielej a rozličné textúry látok. Použitie čipky zasa odkazuje na tradičný mozarabský geometrický ornament. Celý interiér tak dostal nádych, akoby ste snehobielu šperkovnicu vyzdobili rozličnými drahokamami. „Všetko bolo vytvorené v spolupráci s klientom. Pohrávali sme sa s rozličnými nápadmi, aby sme našli dokonalé látky či osvetlenie. Bolo podstatné, aby riešenie púsobilo moderne, nebolo príliš ťažkopádne či, naopak, nepôsobilo príliš krehko. Jednoducho, aby dobre fungovalo aj v súlade s celou architektúrou stavby,“ dodáva Nina Laty.

 

Vila na pobrezi Francuzska 16

Zariadenie spální a detských izieb vyberala dizajnérka skutočne s citom. V rodičovskej spálni je badateľné úsilie "odľahčiť" podlahu, našli si tu preto miesto visiace ratanové kreslo či posteľ s podstavcom bez nožičiek, ktorá vyzerá, akoby sa vznášala.

 

Vila na pobrezi Francuzska 18

V chlapčenskej izbe sa na želanie manželov dizajnérka vyhla stereotypnému mužskému poňatiu interiéru.

Vila na pobrezi Francuzska 17

Zo spálne vedie niekoľko schodov do priestrannej rodičovskej kúpene. Takýto „výstup“ má tak trochu rituálny kúpeľný nádych.

Vila na pobrezi Francuzska 19

Samostatne stojacu bielu vaňu chránia z obidvochstrán elegantné umývadlá.

 

Pin It