Príjemný korok aj tam, kde by ste ho nečakali: v kuchyni či na svietidlách 

 

Je teplý, príjemný na dotyk a najmä... je to prírodný materiál. Korok sa v interiéroch znova dostáva na výslnie. Ukážeme vám, že sa ho nemusíte báť nielen na podlahách, ale že vďaka nemu môžete napríklad zrekonštruovať aj starší, zničený nábytok.

 

Každý z nás ho pozná, ale čím presne je tvorený korok? Technicky ide o kôru z duba korkového. Tento materiál je tvorený mŕtvymi bunkami, ktoré sú impregnované nepriepustnou látkou suberín (ten dokáže pôsobiť ako prírodný repelent). Toľko teória, ale poďme k praxi, pretože korok sa v posledných rokoch teší veľkému záujmu v interiérovom dizajne a má svoje obrovské kvality aj pre nadšencov zdravého bývania. 

Podlahy príjemné na dotyk

Korok je výbornou voľbou aj na veľké plochy, takže sa ho nemusíte ani pri podlahách. Práve naopak. „Každý kubický centimeter obsahuje okolo 30 miliónov buniek, ktoré vypĺňa vzduch. Ten tvorí asi polovicu objemu, a preto má výborné tepelnoizolačné vlastnosti,“ vysvetľuje v publikácii Útulný & zdravý domov autorka Zuzana Matúšová Girgošková. Ak máte malé deti, určite oceníte túto jeho vlastnosť, keďže práve deti trávia lezením či hrou veľkú časť dňa na zemi. V porovnaní s chladnou dlažbou je rozdiel obrovský. Autorka knihy zároveň dodáva, že podobne ako hlina má aj korok schopnosť regulovať vlhkosť v miestnosti.
Samozrejme, ani pri korkových podlahách sa nemusíte vzdávať podlahového vykurovania.  

Netradičný prvok v kuchyni

V stavebníctve sa vďaka svojim výnimočným vlastnostiam používa aj ako izolant. „Či už ako sypaná drť, alebo izolačná doska. Môže sa pridávať priamo do omietok, farieb alebo ako výplň v dutinách stien, a to aj exteriérových. Vydrží veľké namáhanie poveternostnými podmienkami. Neprekáža mu voda. Jeho životnosť je okolo 70 rokov bez straty vlastností. Ak ho použijeme na izoláciu v priečke, zostane nám bezo zmeny, dá sa povedať, že navždy,“ píše v spomínanej knihe Zuzana Matúšová Gorgošková.
Hoci sa to na prvý pohľad nezdá byť bežné, z korku si môžete nechať vyrobiť aj kuchynskú zástenu. Tu ale skúste siahnuť po povrchovej úprave – buď ho ošetrite svojpomocne, alebo ho kúpte už priamo s ňou.  

 

Príjemný korok aj tam, kde by ste ho nečakali: v kuchyni či na svietidlách

Príklad toho, ako sa dá korok využiť nielen na podlahy, ale aj ako kuchynská zástena. Foto: Lifereset/Helena Kurusová

 

Eko doplnky do domácnosti

Obrovské využitie má korok aj pri doplnkoch. Na trhu nájdete vázy, svietidlá, ale aj celé kusy nábytku ako napríklad kreslá či „leňošky“. Tie sú v porovnaní s klasickými drevenými omnoho ľahšie, takže ich ľahko prenesiete z jednej časti domu do inej. Daniel Michalik, dizajnér firmy Cortiça, hovorí, že má rád korok, pretože je recyklovateľný, opakovane použiteľný, antibakteriálny a nehnije, píše portál ratedpeople.com. Takéto výrobky sa dajú vytvoriť aj z použitých vínových zátok, takže ekologický aspekt korku sa tým ešte znásobuje. 
Všeobecne môžete po korku siahnuť pri doplnkoch, s ktorými počas dňa často prichádzate do kontaktu. Keďže je veľmi príjemný na dotyk a zároveň odolný, urobí výbornú službu kdekoľvek v domácnosti.

 

Príjemný korok aj tam, kde by ste ho nečakali: v kuchyni či na svietidlách

Nábytok z korku z dielne dizajnéra Daniela Michalika. Foto: Cortica

 

Tip, ako zrekonštruovať starší nábytok

Zuzana Matúšová Girgošková zároveň v knihe Útulný & zdravý domov s malým rozpočtom a veľkým efektom odporúča jeden praktický tip. Ak máte starší a časom už poškodený ku nábytku, nemusíte ho hneď vyhadzovať. Napríklad na poškriabaný laminátový stolček stačí položiť plát korku a ten bude vyzerať ako nový. Tento prírodný materiál je zároveň veľmi estetický.

 

Vlastnosti korku:

  • Ľahkosť a nízka hustota - vďaka bunkovej štruktúre je korok veľmi ľahký
  • Nepriepustnosť - je nepriepustný pre kvapaliny aj plyny, vďaka čomu má vynikajúce izolačné schopnosti
  • Pružnosť - je poddajný a dobre sa vracia do pôvodnej veľkosti a tvaru
  • Nízka vodivosť - korok má jednu z najlepších izolačných vlastností spomedzi prírodných materiálov s veľmi nízkou vodivosťou tepla, zvuku alebo vibrácií
  • Odolnosť - vysoký koeficient trenia znamená, že korok dlho vydržíPožiarna odolnosť - preukázal veľmi vysokú toleranciu voči teplu

Zdroj: corkinstitute.com

 

 

Pin It