Kosicky mezonet pretkany ikonamiVýborná poloha v blízkosti centra Košíc, tri podlažia, ktoré vytvárajú dojem bývania v rodinnom dome, množstvo prirodzeného svetla a interiér plný dizajnových kúskov od firiem ako Vitra, Rolf Benz, Tom Dixon, Nomon, Novamobili, Nobilia, Rom či Freistil. Taká je stručná charakteristika zaujímavého bytu, na ktorého zariadení sa podieľala spoločnosť ZENO.

 

Mezonetový trojpodlažný byt je situovaný v širšom centre mesta Košice v časti nazývanej Malá Praha, v blízkosti Technickej univerzity. Nachádza sa na druhom poschodí v zrekonštruovanom tehlovom bytovom dome z roku 1927. Počas posledného roka prešiel kompletnou prestavbou a rekonštrukciou aj tento byt. Zámerom autora dispozičného riešenia bolo vytvoriť funkčný priestor s logickými nadväznosťami jednotlivých častí bytu a zároveň maximálne efektívne využiť vysoké podkrovie a zvýšiť úžitkovú hodnotu nehnuteľnosti vytvorením vonkajšej strešnej terasy. Preto v byte vznikli tri podlahové úrovne.


Kosicky mezonet pretkany ikonami 2

Všetok nábytok do tejto dennej časti dodalo prizvané interiérové štúdio ZENO po tom, čo sa investor a spoluautor v jednej osobe rozhodol zariadiť byt nadštandardne vzhľadom na jeho polohu, výmeru a zaujímavé dispozičné riešenie.

 

Byt s komfortom rodinného domu

Východiskové podmienky pre prestavbu bytu boli výborná poloha v blízkosti centra mesta v kombinácii s orientáciou bytu do uzatvoreného tichého dvora, čo pocítite hneď pri vstupe do bytu. Pokoj a ticho vo vnútri vytvoria pocit, že ste v tichu prírody, a nie v rušnom meste. Ideálna južná orientácia väčšej časti bytu zasa presvetlí interiér počas celého dňa a tepelné zisky zo slnka sú zároveň nezanedbateľnou výhodou v prechodných obdobiach a v zime. K spodnej murovanej tehlovej časti bytu je pripojená podkrovná časť, vďaka čomu je byt priestranný a nerušený zvukmi z iných bytov. Pocitovo navodzuje komfort rodinného domu. Byt má celkovo 141 m2 úžitkovej plochy. Vstupné, najnižšie podlažie je tvorené veľkým vstupným zádverím, z ktorého je prístup do menšieho WC. Zo zádveria sa vchádza priamo do najväčšieho priestoru v byte, ktorý tvoria schodiskový priestor, kuchyňa s komorou, jedáleň a obývacia izba. Orientácia všetkých okien na juh dáva tejto časti veľké množstvo denného teplého svetla. To umožnilo autorom používať aj veľmi tmavé farby na podklade prírodnej farby dubovej podlahy, ako je napríklad čierna kuchynská linka alebo nábytok v obývacej časti kombinovaný s čiernou farbou.

 

Kosicky mezonet pretkany ikonami 3

Orientácia okien na juh a množstvo denného svetla dovolili autorom používať aj veľmi tmavé farby ,napríklad čiernu kuchynskú linku.

 

Dizajnový nábytok a zvučné mená

Všetok nábytok do tejto dennej časti dodalo prizvané interiérové štúdio ZENO, keď sa investor a spoluautor v jednej osobe rozhodol zariadiť byt nadštandardne vzhľadom na jeho polohu, výmeru a zaujímavé dispozičné riešenie. Budúci majiteľ bytu si tak v tejto časti nájde vysoko kvalitný dizajnový nábytok a zariadenie od renomovaných zahraničných výrobcov z portfólia interiérového štúdia ZENO ako sú Vitra, Rolf Benz, Tom Dixon, Nomon, Novamobili, Nobilia, Rom či Freistil. Niektoré vybrané kúsky patria k ikonám dizajnu 20. storočia. Otvorená dispozícia umožňuje vnímanie celého priestoru, či už ste v kuchyni alebo v obývacej časti. Samotné prvky zariadenia sú preto zámerné situované tak, aby to podporili. Túto ideu zachováva aj stienka z drevených lamiel, ktorá slúži na pocitové vymedzenie obývacej časti od schodiskového a vstupného priestoru, no zároveň vďaka priehľadom ponecháva priestor prepojený.

 

Kosicky mezonet pretkany ikonami 4

Otvorená dispozícia umožňuje vnímanie celého priestoru, či už ste v kuchyni alebo v obývacej časti.

 

Tehla v drsnej prirodzenej podobe

Do druhého nadzemného podlažia vedie schodisko popri dominantnej tehlovej nosnej stene, ktorá zároveň ideovo prepája prvé dve podlažia. Túto stenu sa autori rozhodli ponechať v jej hrubej, prirodzenej podobe. Stará plná pálená tehla s hrubými pozostatkami malty zámerne kontrastuje s čistými líniami a jednoduchou farebnosťou podlahy, stropu, nábytku či ostatných stien a okolitých prvkov. Výstupom po schodisku sa dostaneme do nemenej zaujímavého priestoru. Uvíta nás priestranná hala s veľkým francúzskym oknom, vedúcim na strešnú terasu. Tu vznikol oddychový denný priestor, v ktorom si vďaka vstavanému minibaru kombinovanému s knižnicou budúci noví majitelia bytu vychutnajú svoju prvú rannú kávu bez nutnosti prenášania z dolnej kuchyne, obľúbenú knihu alebo večerný drink.

 

Kosicky mezonet pretkany ikonami 5

Zo stredného podlažia je prístup cez veľké francúzske okno na novovybudovanú strešnú terasu s výmerou 5,3 m2.

 

Priestor pre nového majiteľa

Zo stredného podlažia je cez veľké francúzske okno prístup na novovybudovanú strešnú terasu s výmerou 5,3 m2. Tá je orientovaná na juh do tichého vnútrobloku tejto tehlovej bytovky. Z haly je prístupné aj ďalšie WC s umývadlom a priestorom na práčku. Nachádzajú sa tu viaceré zaujímavé prvky vyrobené na mieru podľa návrhov Petra Libu. Solitérne vretenovité schodisko do tretieho podlažia je naozaj unikátne, nielen dizajnom, ale aj technickým riešením. Ďalším solitérom v tomto priestore je zábradlie, ktoré svojím materiálom a farebnosťou odkazuje na industriálne prvky v byte, akými sú surová tehla, betón, hrdza i priznané drevené konštrukcie. Na druhom podlaží sa nachádza útulná kúpeľňa s dvojmiestnou vírivkou, izba a väčšia spálňa s mimoúrovňovým úložným priestorom. V týchto izbách autori ponechali priznané drevené nosné prvky krovu, ktoré ostali v prirodzenej farebnosti dreva. Na treťom podlaží vznikla i jedna samostatná väčšia izba, orientovaná do vnútorného dvora bytového domu. Nakoľko je tento byt určený na predaj, investor sa rozhodol tieto priestory nechať nezariadené a vytvoril tak možnosť pre budúceho majiteľa, aby si svoje bývanie dotvoril podľa vlastných predstáv. 

 

Kosicky mezonet pretkany ikonami 6

Na druhom podlaží sa nachádza aj útulná kúpeľňa s priznanými drevenými trámami a dvojmiestnou vírivkou.

Kosicky mezonet pretkany ikonami 7

Do druhého nadzemného podlažia vedie schodisko popri dominantnej tehlovej nosnej stene, ktorá zároveň ideovo prepája prvé dve podlažia.

 

Kosicky mezonet pretkany ikonami 8

 

 

 

Pin It