Ak máte radi modernu, neznamená to, že sa musíte automaticky vzdať tradičných materiálov. Drevo, sklo, tehla či hliník bez problémov zapadnú do futuristických fasád a nezvyčajných architektonických riešení. Dokonca i tradičný kozub môže mať oveľa atraktívnejší vzhľad či úplne novátorské funkčné prvky. Stačí sa inšpirovať.

 

tehla 1

tehla 2

 

TEHLA

Tento materiál patrí k osvedčeným stáliciam stavebníctva. Vedeli ste však, že jeho životnosť do veľkej miery závisí od samotného spôsobu výroby? Ozaj kvalitné tehly sa vyrábajú bez prímesi umelých farbív. Pri ich výbere dbajte aj na mieru nasiakavosti. Do hodnoty dvoch percent ide o najodolnejšie keramické tehly, do šiestich percent majú nasiakavosť tehly prezývané „klinker“, do 18 percent ide o lícové tehly a nad 18 percent o stavebné tehly. Najkvalitnejšie výrobky sa vypaľujú zo špeciálnej hliny pri vysokých teplotách. To im zabezpečí, že nemajú takmer žiadne póry, zato farebnú stálosť, mrazuvzdornosť aj odolnosť voči mechanickej záťaži.

Tehla ponúka nespočetné možnosti stvárnenia fasády, od stoviek farebných možností a melírovaných prvkov, cez kombinácie s klasickou omietkou, až po 3D efekty od výmyslu svetu, ktoré docielite atypickým uložením jednotlivých tehál. Tehla si dobre rozumie aj s inými prírodnými materiálmi, napríklad s dreveným obkladom. Výsledok pritom môže byť maximálne netradičný a príjemne moderný.

 

drevo

 

DREVO

Drevo je jedným z najstarších stavebných materiálov – mnohé drevenice stoja na Slovensku viac ako 100 rokov a ešte stále slúžia svojim majiteľom. Výhodou je, že ide o ekologický, prírodný a zdraviu neškodný materiál. V súčasnej dobe má drevo, ale aj materiály na jeho báze, napríklad drevovláknité dosky, svoje pevné miesto v novostavbách či rekonštrukciách.

Pri obnove striech a vytváraní obytných podkroví v súčasnosti nachádzajú veľké uplatnenie drevovláknité dosky, ktoré účinne zabraňujú prehrievaniu takýchto priestorov a v zime zasa bránia prenikaniu chladu.

 

hlinik 1 hlinik 2

 

HLINÍK

Fasádne a strešné systémy z hliníka sú trvácne a hodia sa nielen pre novostavby, ale vďaka nízkej hmotnosti sa uplatnia aj pri renováciách. Výhodou je, že ide o extrémne ohybný materiál, takže ho možno použiť na klenutých strechách aj zvislých fasádach. Navyše, hliník je 100-percentne recyklovateľný, takže keď materiál doslúži, môže sa zužitkovať na výrobu niečoho iného.

 

sklo

 

SKLO

Sklo skrýva dosiaľ neobjavené možnosti a potenciál. Tento úchvatný materiál slúži nielen na prestup denného svetla do interiéru budovy, môže byť zároveň funkčným aj dekoratívnym prvkom akéhokoľvek objektu. Britský architekt Ross Lovegroove využil jeho tvárnosť a v spolupráci s českou firmou Lasvit vyvinul produkt Lasvit Liquidkristal (LLK), ktorý kombinuje technológiu s dizajnom. Výsledkom sú impozantné premenlivé sklené „steny“, inšpirované organickou povahou prírody. Zvlnené kryštálové panely dávajú priestoru i samotným budovám dynamický charakter a na veľkej ploche vytvárajú výnimočné optické efekty, aké môžete vidieť napríklad vo vode. Finálny produkt sa dá prispôsobiť konkrétnemu architektonickému návrhu – uplatní sa ako deliaci prvok v interiéri či ako nezvyčajná exteriérová fasáda.

 

ohen 1 ohen 3 ohen 2

 

OHEŇ AKO DIZAJNOVÝ PRVOK

Keď sa nám podarí dostať teplo do domu, sme konečne spokojní. Lenže niekedy máme chuť zohriať sa aj vizuálne – pohľadom na otvorené ohnisko. Aj preto si zaobstarávame kozuby a pece, ktoré majú svoje nezameniteľné čaro. Vyberajte ich s rovnakým citom ako ktorýkoľvek kus nábytku. 

 

 

Pin It