viki creative interier provence1

„Našťastie som nestihla všetko natrieť nabielo,“ hovorí s úsmevom blogerka Viktória Holečko. Jej „osudový“ provensálsky dom v Maďarsku má aj trojmetrový kovaný digestor, miesto pre zážitkovú kuchyňu či vínnu pivnicu popod celú stavbu.

 

Na akých základných prvkoch bolo postavené vaše provensálske bývanie tak, aby bolo originálne a neopozerané?

Myslím, že náš dom je originálny tým, že je spojením starého s novým, ale veľmi citlivým spôsobom tak, aby bol zachovaný jednotný vizuálny štýl. Bývalý majiteľ čerpal inšpiráciu pri rekonštrukcii v Provence, takže urobil základy naozajstného provensálskeho sídla.

Kamennú časť domu tvoria pôvodne viac ako sto rokov staré steny, ktoré sú priznané z vonkajšej aj vnútornej strany. Pri búracích prácach sa zachovalo maximum pôvodných materiálov, ktoré sa využili pri rekonštrukcii. Napríklad staré trámy poslúžili ako preklady nad oknami a na strechu altánku. Dosky z povaly sa použili na obloženie krbu. V kuchyni sú osadené pôvodné, ručne vyrobené obkladačky. Podlaha je ďalší originálny prvok – je totiž zhotovená zo starých tehál. Poschodie domu je úplne nový drevodom.​

 

viki creative interier provence

 Obec, v ktorej sa dom Viktórie Holečko s manželom nachádza, dbá na zachovanie svojho pôvodného vizuálu.

 

Čím vás tento štýl juhovýchodného Francúzska najviac očaril?

S manželom sme obaja milovníci prírody a tento štýl je založený na kombinácií prírodných prvkov a je aj o istej zámernej nedokonalosti. Dokonalosť prírody spočíva v jej krásnej nedokonalosti a taký je aj náš domov. A taktiež ma baví zachraňovať staré veci pred vyhodením a dávať im druhú šancu. :) 

Levandule, biely nábytok, ľan, pletené košíky...Tento štýl v uplynulých rokoch nabral na veľkej popularite. Čomu je však lepšie sa vyhnúť?

Tento štýl je typický tým, že každý kúsok v interiéri má svoj charakter. Väčšinou  je to nábytok a doplnky, ktoré majú svoj vek a ten je zaznamenaný rôznymi škrabancami, prasklinami alebo ošúchaným vzhľadom. Ja osobne sa vyhýbam kúpe nových kusov nábytku, obzvlášť tých drevotrieskových a radšej kúpim kvalitné drevené kúsky „z druhej ruky“. 

Keď som začínala s týmto štýlom u nás doma, tak som mala asi dva roky potrebu všetko maľovať na bielo. Moje šťastie je, že som to nestihla a časom som si uvedomila, že krása tohto štýlu je aj v tej „nedokonalosti“. Môžete kombinovať biely, drevený či moderný nábytok a môže to vyzerať skvele. Takže ak máte potrebu všetko premaľovať, určite si to najprv dobre rozmyslite. :-D  

 

viki creative dom provence viki creative dom provence

 
Poschodie domu tvorí úplne nový drevodom.

 

 Ste Slovenka, ktorá v maďarskej dedinke žije v dome inšpirovanom Francúzskom. Nájdeme vo vašom interiéri aj maďarské alebo slovenské prvky? 

Oblasť, v ktorej žijeme, je špecifická tým, že sa dbá na zachovanie pôvodného vizuálu obce. Dedina má vytvorené pravidlá, ktoré musíte pri rekonštrukcii nehnuteľnosti dodržať. Aj vďaka týmto pravidlám má náš dom svoju súčasnú podobu.

Ďalším tradičným prvkom pre túto oblasť sú vínne pivnice, ktoré mal kedysi takmer každý dom. Tá naša vedie takmer pod celým domom a končí až pod záhradou približne v päťmetrovej hĺbke. Slovenským prvkom sme my a naše tradičné slovenské zvyky, ktoré zachovávame.  

 

viki creative interier provence kuchyna

Kuchyňu s obývačkou prepája veľký kovaný digestor.

viki creative dom provence detail 

Čo vo vašom interiéri či bývaní považujete za najkreatívnejšie riešenie?

Najkreatívnejším riešením je určite varný pult v kuchyni s trojmetrovým kovaným digestorom, ktorý prepája kuchyňu s obývačkou. Z jednej strany je v ňom zabudovaná elektrická varná doska a na strane druhej je miesto pre zážitkovú kuchyňu, kde môžeme robiť otvorený oheň v interiéri. Tento pult vznikol z toho dôvodu, že pod ním sa nachádza vstup do pivnice, ten je ale z vonkajšej strany domu.   

 

viki creative interier provence doplnky

 

V jednom rozhovore ste uviedli, že v podstate svoje bývanie stále dolaďujete a zrejme stále aj budete. Na čom pracujete práve teraz?

Interiér stále dolaďujeme a obmieňame, čo sa týka detailov a doplnkov. Máme radi zmenu a zároveň nás to veľmi baví. Práve preto píšem blog o bývaní www.vikicreative.eu, kde všetky tieto premeny a projekty zaznamenávam. Avšak nejaké zásadne zmeny v interiéri už nerobíme. Najviac úsilia počas letných mesiacov dávame do záhrady za domom, kde chceme vybudovať oázu pokoja s jazierkom a množstvom kvetín, stromov a kríkov. To je taký dlhodobý projekt na najbližšie roky :).   

 

viki creative dom provence altanok

Záhradný domček je tiež prepracovný do detailov.

viki creative interier provence

 

Ako u vás z hľadiska dizajnu a bývania budú vyzerať Vianoce?

Milujem Vianoce a všetko, čo k nim patrí. Pre mňa ako tvorivú osobu je to čas, kedy sa môžem naozaj vyblázniť pri dekorovaní. Vianoce sú u nás vždy v tradičných farbách – bielej, červenej a zelenej. Všade je veľa svetielok, sviečok, ručne vyrobených ozdôb, voňavých, prírodných materiálov a dekorácií. Inak to nebude ani tento rok. :)   

 

viki creative interier provence vianoce

 

Zaujíma vás viac zo sveta Stavebníctva a bývania? Predplaťte si náš titul do 18. decembra a prvých 40 z vás k nemu získate aj hodnotný darček.

Pin It