frida ramstedt dizajnerka

Foto: trendenser.se

 

Jej kniha o interiérovom dizajne sa stala bestsellerom a vydali ju v 25 krajinách sveta. Ponúka totiž úplne iný pohľad. „Som ohromená, koľko prešľapov a chýb sme si znormalizovali v interiéroch. Veci, ktoré by predchádzajúce generácie nikdy neprijali,“ otvorene pre SaB hovorí Frida Ramstedt, interiérová dizajnérka a autorka popredného blogu o interiérovom dizajne v Škandinávii.

 

Na trhu je mnoho kníh o interiérovom dizajne, tá vaša sa však stala bestsellerom. A pritom vôbec neobsahuje fotky. Prečo?

Rada porovnávam interiérový dizajn s varením. Dnešné interiérové ​​časopisy a knihy sú plné obrázkov hotových jedál – neexistujú však recepty. Dozviete sa len to, kde si môžete kúpiť rovnaké prísady, ale nikto vám nepovie, ako pripraviť jedlo.

Vynechaním fotografií a zameraním sa na „surové“ ilustrácie chcem povzbudiť čitateľov, aby videli svoje vlastné domovy a prichádzali s osobnými riešeniami – namiesto toho, aby kopírovali (zlé) nápady iných ľudí.

 

frida ramsted nacrt ilustracia

Frida Ramstedt namiesto kopírovania interiérov iných v knihách prináša len náčrty, aby si ľudia interiér ušili priamo pre seba na mieru. Foto: trendenser.se

 

Vylúčenie fotiek je teda jedna z vecí, čím ďalším je vaša kniha iná?

Je to vlastne dosť rozhodujúce pri mnohom z toho, čo dnes v tomto priemysle vidíme. To, čo dobre vyzerá a to, v čom sa človek dobre cíti, nie je vždy to isté. Ale dnes sa médiá tak sústredili na to, ako interiéry vyzerajú, že sme úplne oslepli, či sú aj skutočne funkčné.

Je to odvetvie veľmi sústredené na obrázky – s takmer žiadnym textom. Ale keď sa pozriete na dnešné obrázky interiérov v časopisoch a na sociálnych sieťach – myslím to, keď sa na ne skutočne pozriete – sú plné riešení, ktoré síce vyzerajú pekne na obrázku, ale v skutočnom živote nefungujú. Takže si myslím, že by sme si mali položiť otázku: skutočne konzumujeme inšpiráciu, alebo konzumujeme frustráciu?

V akom zmysle?

To, čo je príjemné pre oči a to, čo príjemné pre telo, nemusí byť nevyhnutne to isté.

Ale nikto nám nepomáha, ako spoznať rozdiel. Toto chcem zmeniť. Som presvedčená, že to je kľúč, ak chceme pre svoje domácnosti robiť dlhodobejšie a udržateľnejšie rozhodnutia.

Keď hovoríme o udržateľnosti a o tom, ako robiť „lepšie voľby“ v priemysle interiérového dizajnu, diskusia sa vždy zameriava na to, z čoho sa veci vyrábajú. Ako sa vyrábajú veci, ktoré kupujeme a ako dlho sa prepravujú. Veľmi sa zameriavame na emisie uhlíka každej položky.

Čo však s emisiou uhlíka pri všetkých chybách, ktoré v našich domovoch stále opakujeme, pretože takéto inšpiratívne obrázky nás zavádzajú? Som ohromená tým, koľko prešľapov a chýb sme si znormalizovali, keď zariaďujeme interiéry. Veci, ktoré by predchádzajúce generácie nikdy neprijali. Zlé osvetlenie. Nepríjemný nábytok. Nefunkčné kuchyne.

Ako som už povedala – začali sme sa tak sústrediť na to, ako by mali interiéry vyzerať, že sme úplne oslepli, či vôbec fungujú.

 

Frida Ramstedt kniha

Foto: trendenser.se

Aké je riešenie?

Ak si osvojíme základy interiérového dizajnu, bude oveľa jednoduchšie rozlíšiť to a urobiť ďalšie rozhodnutia. Moja kniha nie je tradičnou knihou o interiérovom dizajne, ktorú si položíte na konferenčný stolík. Je to komplexný sprievodca základnými princípmi interiérového dizajnu, ktorý vysvetľuje základné pravidlá a odporúčané merania založené na antropometrii a ergonómii, ktoré interiéroví dizajnéri a stylisti používajú pri svojej každodennej práci. Nie je to naozaj nič nové, ale nikto to nedal dokopy a nevysvetlil to tak, ako ja – pre ľudí, ktorí predtým neboli vyškolení odborníci. Aspoň pokiaľ viem.

S vašou knihou si teda môže zariadiť pekný interiér naozaj každý?

Áno. Nie každý má super talent, ale väčšina ľudí sa dokáže naučiť variť, ak dostanú recept. Myslím, že je čas začať rozprávať o tom, ako, nie iba čím dopĺňame naše domovy.

Ako by ste opísali váš vlastný dizajnérsky rukopis?

Nie som si istá, či to môžem nazvať rukopisom alebo štýlom, ale pevne verím v skutočné, prírodné materiály. Svojim zákazníkom vždy hovorím, že plasty a drevotrieskové dosky sú „nezdravé jedlá“ interiérov. Je pre mňa ťažké pochopiť, že ten istý človek, ktorý je prieberčivý voči tomu, čo jedáva, ktorý uprednostňuje miestne pestované a biopotraviny, sa môže cítiť pohodlne pri zariadení svojho domova nábytkom z MDF, plastom, akrylom a polyesterom. Spracované materiály sú pre nás rovnako „zlé“ v interiéroch ako pri varení, napriek tomu sme často prekvapení, že v interiéroch z nečestných materiálov, ktoré sa vydávajú za niečo, čím nie sú, nemôžeme dosiahnuť skutočnú domácu pohodu. Cítite z nich toxicitu, nie sú príjemné na dotyk alebo na pomaznanie. Takýto dizajn by mohol potešiť naše oči, ale nemôžeme oklamať svoje telá. Niet divu, že náš mozog je zmätený.

 

trendenser instagram

Instagramový profil Fridy Ramstedt – trendenser.se.

 

Ako môže správny, dobre zariadený interiér ovplyvniť pocity alebo možno aj zdravie človeka?
Dobre naplánovaný interiér môže pomôcť zlepšiť kvalitu života, podnecovať ľudí k udržateľnejším voľbám a návykom, a pomôže vyhnúť sa veciam, ako sú bolesti chrbta, napätie hlavy, zlý zrak alebo dokonca zlá nálada kvôli tomu, že veci nefungujú tak, ako by sme chceli. Interiérový dizajn teda nemusí zachraňovať životy, ale určite môže zabrániť mnohým zdravotným problémom.


Kde podľa vás ľudí robia pri zariaďovaní interiérov najčastejšie chyby?

Zdá sa, že sa veľmi bojíme nesprávneho výberu. Najmä novinári sa veľmi zameriavajú na chyby. A to je veľmi zradné. Nenapísala som túto knihu, aby som ukazovala prstom na domy iných ľudí a hovorila, že niektorí sa mýlia a iní majú pravdu. Ale ak máte pocit, že vám doma nie je dobre, je to pravdepodobne preto, lebo ste do toho nezapočítali samého seba.

Opäť môžeme porovnať interiérový dizajn s inými oblasťami, aby to bolo zrozumiteľnejšie. Vezmite si napríklad oblečenie a módu. Keď kupujete topánky alebo spodnú bielizeň, viete, akú veľkosť máte, alebo budete potrebovať, aby ste sa cítili dobre. Na druhej strane veľa ľudí nemá potuchy, ako si zariadiť príbytok a nechať si dostatok priestoru na vytvorenie rovnakého pocitu.

Takže proporcie a použiteľnosť sa nám zdajú byť veľmi zložité, pravdepodobne preto, že nie sme školení na to, aby sme na to mysleli.

 

frida ramstedt trendenser

Foto: trendenser.se

 

Plánujete napísať aj pokračovanie knihy alebo možno úplne nový titul?

Áno, musím k tomu povedať ešte oveľa viac :)

Frida Ramstedt

  • švédska interiérová dizajnérka
  • Autorka popredného blogu v Škandinávii trendenser.se
  • Autorka bestselleru Príručka interiérového dizajnu

 

Knihu Príručka interiérového dizajnu teraz môžete od nás získať ako darček! Stačí si do 18. decembra predplatiť Stavebníctvo a bývanie a prvých 40 z vás ju dostane úplne zadarmo.

Banner Kniha Prirucka dizajnu Portal

Pin It