umenie na kazdy den 01

Jednoduché línie, puto s rodiskom a zmysel pre harmóniu – práca šperkárky Heleny Rohner sa neobmedzuje len na oblasť módy, ale svoje remeslo vie pretaviť aj do oblasti interiérového dizajnu. Najnovšie tak vznikla kolekcia nadčasových a elegantných bytových doplnkov so sochárskym akcentom.

 

Tvorba Heleny Rohner bola vždy silne spojená s prírodou. Narodila sa do španielsko-švajčiarskej rodiny, vyrastala na Kanárskych ostrovoch a dnes žije v Madride. Práve ostrovy so svojou výraznou, doslova sochársky členenou krajinou a mäkkým svetlom ešte aj dodnes ovplyvňujú jej návrhy. S láskou spomína na detstvo plné pletenia a výroby bábok – jej matka sa venovala tkáčstvu. Šperkárstvo si za svoje povolanie definitívne vybrala na večerných kurzoch výroby šperkov, ktoré prebiehali paralelne s jej akademickým vzdelaním v Londýne, Ženeve aj vo Florencii. Ako dcéra Švajčiara žijúceho v španielsky hovoriacej krajine, študovala v anglickom jazyku. Aj vďaka tomu boli pre ňu hranice vždy trochu rozmazané a jej diela môžu rozprávať príbehy, ktorým rozumejú po celom svete. Počas viac ako 20 rokov svojej tvorby si našla vlastný rukopis, ktorý odráža poctivosť remeselného spracovania a obhajuje slow dizajn, spájajúci dokonalú harmóniu s funkčnosťou.

 

umenie na kazdy den 02

 

Jej výtvory, malé umelecké diela s jednoduchými líniami, prekonávajú módne trendy a definuje ich nadčasovosť. Okrem vplyvu Kanárskych ostrovov v nich možno badať čaro Florencie, vitalitu Londýna a vyžarovanie Madridu. Uhladený a elegantný dizajn predviedla aj v rámci spolupráce so značkou ferm LIVING, ktorej dlho očakávaným výsledkom bola kolekcia nadčasových a elegantných bytových doplnkov so sochárskym akcentom, predstavených ako Séria Heleny Rohner. „Chcem vytvárať umenie na každodenné použitie, ktoré pozdvihne zážitok z dizajnu. To umožní interakciu spotrebiteľa priamo s produktom,“ hovorí Helena počas návštevy jej domova v centre Madridu. Vzdušný apartmán s vysokými stropmi slúži zároveň ako štúdio a stal sa načas miestom mnohých kreatívnych stretnutí Heleny so zástupcami spoločnosti ferm LIVING. Keďže ide o rohový byt, má až neuveriteľných 11 balkónov! Šperkárka ich využíva v závislosti od polohy slnka.

 

Séria doplnkov inšpirovaná divokou severskou prírodou, s nadčasovými a ženskými tvarmi, sa skladá z troch elegantných vešiačikov a dekorácií v podobe skulpturálnych objektov. „Chcela som, aby tieto produkty pôsobili ako veľké šperky, preto sme sa rozhodli odlievať ich z kovu,“ vysvetľuje Helena. Dostupné sú vo vyhotovení z leštenej mosadze a nehrdzavejúcej ocele. Pre dokonalú ergonómiu a dosiahnutie organického tvaru boli jednotlivé kúsky ručne tvarované. Sochársky objekt sa stáva ústredným bodom každej miestnosti, či už ho použijete ako ťažidlo na papiere v kancelárii, alebo ho len tak vystavíte na poličke ako umelecké dielo. Háčiky na stenu majú tvary zodpovedajúce ich názvom: Hríb, Citrón a Kuriatko. Sú rovnako sochárskym dielom, ako aj funkčným kúskom. Dajú sa použiť ako háčiky na stenu na zavesenie oblečenia a doplnkov, ale tiež ako kľučky na dverách či úchytky na skriniach a zásuvkách.

 

Interiérový dizajn je jej blízky, nezameriava sa len na šperky a svoju kreativitu pretavila aj do produktového dizajnu. Okrem striebra a zlata má skúsenosti s materiálmi ako porcelán, kameň, textil aj drevo. Svedčia o tom starostlivo vybrané spolupráce s madridskou značkou DAC Rugs, pre ktorú vytvorila sériu piatich kobercov z vlny a juty; svietniky navrhnuté pre značku Cerabella; kolekcia puffov Pebbles pre Gancedo; alebo originálny riad, lampy, vázy a čajové súpravy pre firmy ako Georg Jense,Kahler, Bodum a Munio. Spolupráca s katalánskou textilnou značkou Teixidors, z ktorej vzišli ručne pletené kašmírové plédy, má aj sociálny rozmer – remeselníci, ktorí na nich pracovali, sú podporovaní nadáciou FUPAR – jej cieľom je sociálne začlenenie ľudí s mentálnym postihnutím. O „inakosti“ vie pritom Helena svoje. Jej dnes už dospelý syn Lucas trpí achondropláziou, genetickým ochorením, ktoré spôsobuje dwarfizmus (trpasličí vzhľad). Táto skúsenosť, ako sama hovorí, z nej spravila „levicu“ a zároveň sa stala citlivou na otázky rozdielnosti a práva byť iný. V poslednej kolekcii šperkov je dokonca zaradený jeho debutanský kúsok. Španielska šperkárka získala v roku 2015 prestížnu Zlatú medailu za zásluhy v oblasti výtvarného umenia – ocenenie, ktoré udeľuje španielsky kráľovský pár za prínos v oblasti dizajnu. Dnes vedie vlastnú klenotnícku značku s obchodmi v Madride a Barcelone a jej kúsky nájdeme aj u medzinárodných maloobchodníkov až v ďalekom Japonsku či Austrálii.

 

 

Pin It