vianocny stromcek 01Ak patríte medzi vianočných klasikov a chcete, aby vám živý stromček vydržal čo najdlhšie, pripravili sme pre vás niekoľko rád, ktoré predĺžia život vášho vianočného favorita.

 

1. Krajina pôvodu

Neskorá kúpa nezaručuje čerstvosť vianočného stromčeka. Stromček, ktorý kúpite 23. decembra, nemusí byť vyrezaný neskôr ako ten, ktorý kúpite napríklad 3. decembra. Ako pre všetky produkty, ktoré cestujú cez polovicu Európy, platí to aj pre stromčeky. Tie, ktoré pochádzajú z väčšej diaľky, sú zákonite aj skôr vyrezávané. Preto sa oplatí spýtať predávajúceho, odkiaľ stromčeky pochádzajú. Keďže mnoho slovenských dodávateľov prakticky neexistuje (okrem lesných škôlok, kde vám vyrežú vášho favorita), odporúčame dodávateľov z okolitých krajín. Vianočné dreviny je vhodné vyberať začiatkom decembra. Vtedy máte najširší výber živých stromčekov, či už si zvolíte borovicu, smrek alebo jedľu. Medzi najodolnejšie stromčeky patria luxusne pôsobiace jedle. Spomedzi spomínaných stromčekov najlepšie znášajú teplotný šok, keď ich premiestnite do interiéru. Ihličie sa na stromčeku dobre drží aj po uschnutí, čím sa v podstate eliminuje jeho padanie, takže nemusíme siahať po vysávači každý deň.

 

vianocny stromcek 02

 

2. Správne uskladnenie

Vianočný stromček po kúpe uskladnite na chladnejšie miesto, napríklad na balkón, do pivnice alebo zimnej záhrady, kde bude chránený pred priamym slnkom a mrazom. Kmeň zrežte (nesekajte!) aspoň o 5 cm, aby vznikla čerstvá rana a ponorte ho do vedra s vodou. Strom si cez čerstvú ranu nasaje veľké množstvo vody, ktorú treba doplniť. Odporúčame ponechať stromček vo vedre aspoň 2 – 3 dni, aby sa poriadne hydratoval.

 

3. Teplotný šok

Na ďalšie 1 – 2 dni odporúčame stromček rozviazať, aby sa konáre pekne povystierali a premiestniť ho na teplejšie miesto, napríklad do chodby, zimnej záhrady, komory alebo inej časti domu alebo bytu, ktorá je bez kúrenia. Eliminujeme tak teplotný šok.

 

4. Presun do obývačky

Voilá! Stromček je pripravený na presun do vykúreného interiéru. Akokoľvek ho však budeme pripravovať, berme do úvahy, že pre ihličnan je to veľký teplotný šok, ktorý sme sa však snažili maximálne zmierniť. Zbavte sa starých suchých stojanov a vymeňte ich za tie, do ktorých môžete naliať vodu. Za pár investovaných eur získate pomôcku aj na ďalšie roky, ktorá predĺži život vášho stromčeka o niekoľko desiatok dní. Stromček si za 24 hodín dokáže cez čerstvú ranu natiahnuť aj dva litre vody, preto myslite aj na častú zálievku. Ak stojan ešte nemáte, vyberajte si ho podľa toho, aký veľký stromček doň chcete upevniť. Voľte radšej väčší stojan kvôli jednoduchšiemu prístupu k zálievke. Väčší stojan tiež netvorí také veľké rany na kmeni ako napríklad jeho menšie varianty.

 

5. Vzdialenosť od tepelného zdroja

Stromček nikdy neumiestňujte v blízkosti vykurovacích zariadení či krbu. Suché teplo znamená pre vianočné stromčeky rýchly koniec. Životnosť do značnej miery obmedzuje aj podlahové kúrenie; do takýchto priestorov odporúčame skôr stromčeky v kvetináčoch.

 

Atypické vianočné stromčeky

Ak nepatríte medzi klasikov, ktorí obľubujú živé vianočné stromčeky a nechcete svoj interiér „zabiť“ umelým vianočným stromčekom, pripravili sme pre vás pár tipov na atypické vianočné stromčeky. Pre ktorýkoľvek zo spomínaných stromčekov sa rozhodnete, oproti živému stromčeku rozhodne ušetríte priestor, financie a tento doplnok dodá jedinečnosť každej miestnosti. Nechajte pracovať hlavne vlastnú predstavivosť, stavte na jednoduchosť a ozdobte váš stromček, tým čo máte radi. O tom sú predsa aj Vianoce. Tak vám želáme šťastné a tvorivé! :)

 

vianocny stromcek 03

 

Prírodné atypické stromčeky

Existuje vianočný stromček, ktorý vám v byte vydrží po celý rok. Nemusíte ho odkladať, a keď z neho odstránite ozdoby, hostia si ani nevšimnú, že je to stromček. Z rovných konárov mladého stromu olúpeme kôru, následne ich rezom jednotlivo a postupne skrátime na požadovanú veľkosť. Takto pripravené konáre navŕtame alebo nalepíme na stenu. Klinčekmi alebo špendlíkmi pripevníme dekorácie. Počas vianočného obdobia konáre môžu symbolizovať vianočný stromček, neskôr ich môžete využiť ako priestor na fotografie alebo iné menšie dekorácie. Podobne môžete postupovať s vianočným stromčekom z konárov mladej brezy, ktorú však neolúpeme. Dva dlhé a asi päť krátkych konárov ib azviažeme do tzv. „rebríka“ a jednoducho oprieme o stenu. Zaujímavo pôsobí aj vianočný stromček z viniča pripevnený na stenu. Prináša nespočetné množstvo variácií, do ktorých treba zapojiť len vlastnú predstavivosť a vkus. Jeho kôra však nie je veľmi obľúbená kvôli vysokej lámavosti.

 

vianocny stromcek 04

 

Nezvyčajné stromčeky z dekorácií

Aj zo starej palety môžete vyčarovať jedinečnú vianočnú drevinu. Buď ju symbolicky zrežete do symetrického trojuholníka, alebo ju len jednoducho namaľujete najradšej kontrastnou bielou farbou, na ktorej pekne vyniknú všetky pripevnené dekorácie. Stromček však nemusí mať iba veľkosť 1:1, mnohých drobcov možno vytvoriť z rôznych dekorácií ako napríklad z gombíkov, vianočných ozdobných gúľ, zo svetelnej reťaze, drôtu, čečiny alebo z malých konárov, ktoré vložíte napríklad do vázy.

 

vianocny stromcek 05

 

 

 

Pin It