vianocna fotka rodina vecer

Vianoce budeme sláviť v užšom kruhu, no určite budú stáť za zapamätanie. Prinášame niekoľko tipov a inšpirácií na vianočné fotenie v domácom prostredí s výsledkom ako od profesionála.

 

Portréty detí so správnym osvetlením

Vianočný stromček je ideálnym prvkom do pozadia, ktorý vytvorí zaujímavý efekt „bokeh“ – teda rozostrené „krúžky“, o ktoré sa postarajú svetielka na stromčeku. Aby bol bokeh viditeľný, príjemný a nepôsobil rušivo (príliš hranaté mnohouholníky), nastavte si na fotoaparáte väčšiu clonu (menšie clonové číslo). To dodá snímke hĺbku. Ak chcete tento bokeh ešte zdôrazniť, zaistite, aby v pozadí už nebol žiaden iný zdroj svetla. Naopak, na samotné dieťa si trochu viac „posvieťte“ – posaďte ho k oknu pre prirodzené denné svetlo, použiť môžete akúkoľvek lampu alebo aj iný pár vianočných svetielok.  Je dobré zaujať pozornosť dieťaťa napríklad tým, že mu dáte darčekovú krabicu, hračku, alebo dekoráciu, ktorá sa vám bude farebne aj kompozične na fotku najviac hodiť.

 

vianocna fotka dieta stromcek

 

 

vianocna fotka dieta stromcek saty vianocna fotka dieta portret stromcek

 

 

Foťte momentky a miestnosti v rôznych častiach dňa

Pózovanie pri stromčeku je fajn, ak ale chcete o čosi originálnejšie fotky, zamerajte sa na momentky. Znamená to byť čo najviac nenápadným fotografom a zachytiť napríklad poobedný príchod inej časti rodiny, rozhovor počas večere, atmosféru v obývačke po rozbalení všetkých darčekov, spoločné sledovanie rozprávky... Tá istá miestnosť môže mať úplne inú atmosféru cez deň a inú po zotmení. Pritom nie je nevyhnutné, aby na zábere boli aj ľudia. Mnohé momentky majú tú správnu emóciu v čierno-bielom prevedení.

 

vianocna fotka vecer momentka

vianocna fotka rodina stromcek

vianocna fotka vlacik detail

 

Nájdite inšpiráciu aj v exteriéri

predchádzajúcom článku sme písali o tom, že čoraz viac ľudí volí tieto Vianoce výraznejšiu exteriérovú výzdobu. Možno stačí krátka prechádzka po ulici a nájdete ideálne pozadie pre portrét, selfie alebo aj fotku samotnej výzdoby (originálnu inšpiráciu sociálne siete zvyknú oceniť). Toto je ideálna príležitosť pre využitie panorámy. Ak fotíte na zrkadlovku a máte k dispozícii širokouhlý objektív, použite ho. Podarené snímky môžete budúce sviatky využiť ako vlastné pohľadnice pre blízkych a priateľov.

 

vianocna fotka exterier portret

vianocna fotka portret cb

 

Siluety majú čaro

Opäť vám ako vhodná rekvizita poslúži vianočný stromček. Čím bude viac žiarivý a čím bude vo zvyšku miestnosti menej svetla, tým krajšie siluety postáv vytvoríte. Zručnejší fotografi môžu pracovať aj s dvojitou expozíciou: najprv odfotíte portrét osoby alebo jej siluetu a následne vianočné pozadie. Pomocou Photoshopu vytvoríte originálny a umelecký výsledok.

 

fotka portret dvojita expozicia 2

 

Jedlo ako od foodblogerov

Na Vianoce je stôl plný výnimočných kulinárskych výtvorov. Pre ich ideálne zachytenie sa držte dvoch základných pravidiel: pracujte precízne s dodatočnými svetlami a umiestnite okolo taniera ďalšie predmety. Práve pečenie, zdobenie alebo aranžovanie jedla je ideálnou príležitosťou aj pre zachytenie momentiek, o ktorých sme hovorili vyššie.   

 

vianocna fotka jedlo food

Pin It