bednicka pod stromcek handmade

Bedničky pod vianočný stromček, drevený veniec či betlehem ako symbol rodiny. Traja handmade výrobcovia vymysleli doplnky, ktoré nájdu ďalšie využitie aj po sviatkoch.

 

Emília Repáková a bedničky pod vianočný stromček

Ako vznikol nápad vyrábať bedničky pod vianočný stromček?

Nakoľko som stále bojovala s neestetickým priestorom pod stromčekom, a to hlavne pod umelým, povedala som si, že by nebolo zlé umiestniť ho do niečoho pekného. Väčšinou som tam mávala aj moje známe akože darčeky. Bednička môže byť hlboká alebo vyvýšená, čo opticky zdvihne aj stromček. To, že sa dá využiť celoročne, je plus, hlavne pre tých, ktorí nemajú priestor na uskladnenie mimosezónnych veci. 

Môže si zákazník zvoliť aj druh dreva, príp. veľkosť a povrchovú úpravu na mieru?

Druh dreva ovplyvňuje cenu aj váhu, takže záleží na prianí... Samozrejme platí: náš zákazník náš pán, čiže to konzultujtem so záujemcom a poprípade mu poradím. Myslím, že je škoda použiť dub alebo orech s krásnou kresbou na bedničku, ktorá by bola napríklad maľovaná farbou a šúchaná. 

Čím sa bednička pod vianočný stromček líši od klasických drevených bedničiek?

Rozdiel je možno len vo veľkosti, sú zväčša prispôsobené stojanu na stromček, poprípade vianočne zdobené.

 

Marta Letková a minimalistický betlehem

 

anjel sviecka betelehem socha rodina

 

 

Váš minimalistický betlehem sa dostal na známej stránke pre handmade výrobcov medzi výber redakcie. Mal ohlas aj u kupujúcich?

Áno, tento výrobok má naozaj veľký ohlas u kupujúcich. Okrem toho, že získal momentálne výber redakcie, teší sa aj najväčiemu počtu lajkov v rámci spomínaného portálu. V ponuke je už štvrtý rok a stále sa veľmi dobre predáva, napriek tomu, že trh by mal byť už nasýtený... Ľudia ho kupujú i mimo Vianoc, je to symbol klasickej rodiny, nielen Vianoc – a rodina je v dnešnej dobe taká potrebná.

Aký bol postup jeho tvorby?

Ja sama mám veľmi rada jednoduché tvary a rozmýšľala som o takom betleheme, ktorý by sa hodil do moderných príbytkov a odovzdal by posolstvo podstaty Vianoc. 
Začala som sa za to modliť a prišla mi predstava tohto betlehema. Tak som urobila prvý prototyp, nafotila som ho a čakala na odozvu. Ani nie do 30 minút bol tento prvý betlehem predaný a začalo sa valiť množstvo ďalších objednávok, až tak, že som to nebola schopná robiť ručne a musela som si okamžite zaobstarať valcovací stroj. Každý z betlehemov je ručne vyvalcovaný, vyrezaný a následne vymodelovaný do požadovanej podoby, potom nasleduje sušenie a hladenie a až takto dokončené ýyrobky môžu ísť do pece, kde prejdú výpalom.

 

skandinavske domceky keramika

 

Okrem toho ponúkate viacero dielok, ktoré môžu poslúžiť nielen na Vianoce, ale aj počas celého roka. Napríklad "škandinávske" keramické mestečko. Do akých interiérov sa podľa vás najviac hodí?

Ja osobne mám rada jednoduché minimalistické interiéry s dušou a pre takéto interiéry aj tvorím svoje výrobky, ale, samozrejme, dajú sa použiť aj do úplne odlišných typov interiérov.

 

Barbora Nalevanková a veniec z orechového dreva

 

veniec dreveny adeventny purpur veniec dreveny dekoracia

 

 

Priestor na kreatívnu tvorbu ste našli v starom opustenom dome neďaleko Košíc... Prečo práve tento dom?

Je to dom, kde bývala moja babka a ja som tam strávila celé detstvo. Viaže sa mi teda k nemu veľa spomienok spojených s tým, čo babka robievala a z toho aj vyplýva moja inšpirácia – rada vo výzdobách využívam namiesto váz džbány alebo rôzne staré fľaše, háčkované dečky, ľanové a jutové prestierania, šerpy... 

Ako vás tento priestor inšpiroval k vytvoreniu dreveného venca?

Inšpirujem sa aj okolitou záhradou, preto veľmi rada chystám výzdoby v lúčnom, naturálnom štýle, na jeseň robievam dekorácie z ovocia a šišiek a počas adventu už niekoľko rokov po sebe vytváram adventné vence z našich orechov. No a keďže v posledných rokoch ich bolo ozaj neúrekom, chcela som tento rok prísť s niečím novým – s adventným vencom, ktorý by bol tiež minimalistický, ale vhodný skôr do modernej domácnosti. Materiál na veniec bol pomerne nákladný, preto sa trochu obávam, či je to vôbec predajný kúsok, ale veľkou výhodou je, že rozhodne vydrží veľmi dlho v nezmenenom stave.

Čím by ste odporúčali venček doplniť, aby sa dal využiť celoročne?

Rozmýšľala som nad tým, či by sa dal využiť aj celoročne, ale skôr sa prikláňam k názoru, že adventný veniec je výnimočný práve tým, že sa vytiahne zo skrine len na ten jeden mesiac v roku. Ak by bol v interiéri celý rok, stratil by asi svoje čaro. A pravdupovediac, neviem si tam veľmi predstaviť niečo pridané, asi by ma to "vyrušovalo", keďže pôvodná myšlienka bola vytvoriť veniec úplne jednoduchý. Zhodou okolností som ale práve včera dokončila veniec na dvere v podobnom duchu. Je to vianočný darček pre moju sestru, ktorej sa ten adventný veniec páčil, ale chcela mať v tomto duchu dekoráciu, ktorú by mohla využiť celoročne.

Pin It