Fibaro home center inteligentna domacnost

Ak hovoríme o tzv. smart, teda inteligentných domoch, týka sa to ovládania mnohých oblastí od kúrenia cez svetlá až po zabezpečenie domácností či firiem. Technológia, ktorá to všetko ovláda, je pritom prekvapivo cenovo dostupná. 

 

Jednou zo základných čŕt chytrého domu je fakt, že ho pomocou moderných technológií môžete ovládať odkiaľkoľvek. Zároveň máte o všetkých systémoch či spotrebičoch dokonalý prehľad. Najväčším predajcom na Slovensku v oblasti bezdrôtových riešení pre inteligentné domácnosti je spoločnosť SmarterHOME.

Riadiacou jednotkou môže byť chytrá krabička aj váš iPad

Práve SmarterHOME je oficiálnym distribútorom značky FIBARO, ktorá ponúka najlepšie a najkomplexnejšie bezdrôtové riešenia pre inteligentné ovládanie domácnosti. „O problematiku inteligentných domácností a technológie Z-Wave, čo je bezdrôtová komunikácia, niečo podobné ako Wi-Fi, som sa začal detailne zaujímať okolo roku 2012 a prišiel som na to, že v našom regióne nikto žiadne podobné riešenie neponúka – a tak vznikol Smarterhome,“ vysvetľuje Slavomír Petráš, konateľ spoločnosti.

 

hascon fibaro home center smartfon

 

Spomínaná technológia Z-Wave umožňuje komunikáciu medzi zariadeniami vo vašej domácnosti, ich vzdialenú kontrolu a ovládanie. Nezáleží na tom, či ide o osvetlenie, tienenie, chladenie, alebo, naopak, vykurovanie, vodu, plyn, záhradu či multimédiá. Všetko je ovládané „mozgom“ domu – centrálnym riadiacim systémom. Riadiaca jednotka môže byť samostatná chytrá krabička (odporúčame FIBARO alebo Homey) alebo napríklad aj váš iPad (pre Apple HomeKit zariadenia). Ďalej k tomu potrebujete zariadenia, ktoré dokážu s riadiacou jednotkou komunikovať, čiže rôzne senzory, termostat, spínacie relé alebo kameru.

Bezproblémová inštalácia 

Technológia Z-Wave je bezpečná, spoľahlivá, má nízku spotrebu energie a jej inštalácia je taká jednoduchá, že sa dá zvládnuť svojpomocne. Aj vďaka tomu je jej cena naozaj dostupná. „Dalo by sa povedať, že inštalácia je jednoduchá ako výmena žiarovky. Samozrejme, sú aj zariadenia ako napríklad spínacie relé, ktoré si vyžadujú odbornú inštaláciu, ale vo všeobecnosti možno povedať, že Z-Wave si pri väčšine zariadení zvládne nainštalovať naozaj každý,“ dopĺňa Slavomír Petráš. Inteligentná domácnosť vlastne inými slovami znamená, že sa dokáže „postarať sama o seba“. Hoci sa riadi automaticky, vždy je to podľa pravidiel, ktoré ste jej vy určili. Z vášho mobilu alebo tabletu máte tak doslova „pod palcom“ odkiaľkoľvek a kedykoľvek svoj dom, byt, chatu, ale aj kanceláriu.

 

 

hascon fibaro walli dimmer hascon smartfon inteligentna domacnost

 

 

 

Inteligentné kúrenie je šetrné a prehľadné

Jednou z kľúčových oblastí, ktorú budete mať vďaka Z-Wave odkiaľkoľvek pod kontrolou, je kúrenie. Tu je významným benefitom aj ekonomická stránka: môžete totiž prísť do príjemne vyhriateho domu bez toho, aby sa tam muselo kúriť celý deň. Spotrebu máte taktiež neustále prehľadne k dispozícii. Nezáleží na tom, či vykurujete podlahou alebo radiátormi. Vo vašej domácnosti bude presne toľko stupňov, koľko si zvolíte, zároveň môžete aj na diaľku ohriať vodu v bojleri či riadiť elektrický alebo plynový kotol. 

O to správne nastavenie sa postarajú inteligentné termostaty, ako inak – ovládané na diaľku prostredníctvom Z-Wave technológie. Ďalšou možnosťou je ich manuálne nastavenie a do tretice je možné nechať ich pracovať autonómne. Každopádne vám však dokážu ušetriť množstvo energie, a tým aj financií.  

 

hascon fibaro smart home

 

Moduly Fibaro ovládate odkiaľkoľvek

Po nainštalovaní tohto systému je život majiteľa domu omnoho jednoduchší, keďže vďaka mobilnej aplikácii bude možné ovládanie z telefónu, tabletu alebo počítača. Nie sú pritom potrebné žiadne stavebné úpravy a Fibaro je dokonca kompatibilný aj so staršími elektrickými obvodmi.

Moduly systému Fibaro dokážu prostredníctvom Z-Wave komunikovať aj s inými produktmi na trhu. Jednoducho zastrešia všetky inteligentné komponenty do jedného fungujúceho celku. Inteligentné zásuvky, žalúziové alebo stmievacie vypínače, videovrátnik, senzor oxidu uhličitého... To je len krátky výber z modulov, ktoré s k dispozícii prostredníctvom stránky smarterhome.sk

 

hascon smart home exterier

 

 

Ako sme už načrtli vyššie, existuje aj alternatíva bez nutnosti vlastniť centrálnu jednotku. Ide o bezdrôtové technológie ako napríklad Apple HomeKit alebo WiFi. Z tabletu alebo mobilu môžete jednoducho ovládať spolupracujúce zariadenia, a to aj na diaľku. Výhodou je jednoduchá inštalácia a nižšia cena, nevýhodou menšia komplexnosť smart ovládania. Patria medzi ne produkty Fibaro, ale čoraz populárnejšie Wi-Fi produkty značky Shelly. Takže si môžete vybrať z inteligentných záplavových senzorov, senzorov pohybu, senzorov plynov alebo viacerých ovládačov na spotrebiče. Medzi novinky patria inteligentný videozvonček, modulárny osvetľovací systém na dotykové ovládanie alebo smart zámok Nuki. 

Ďalšou skvelou a cenovo dostupnou alternatívou je riešenie AQARA, ktoré využíva tiež podobnú bezdrôtovú komunikáciu zvanú ZigBee.  Ide o jednoduché DIY (Do It Yourself – Sprav si sám) riešenie vhodné napríklad na mešiu chatu, byt, prípadne obchodný priestor alebo prevádzku.

Celú ponuku smart zariadení a všetko o značkách Fibaro, Homey, Shelly, AQARA a technológiách Z-Wave, ZigBee, Wi-Fi a inteligentnej domácnosti sa dozviete na SmarterHOME –  najväčší distribútor a predajca produktov pre smart domácnosti.

Pin It