fotoaparat Praktica

Odmala ho fascinovali mechanizmy a keď si kúpil historický byt, začal sa naplno realizovať v industriálnom dizajne. Dnes vyrába okrem iného aj lampy zo starých foťákov, ale aj celú kúpeľňovú zostavu. Prešovčan Tomáš Mati. 

 

Priemyselnému dizajnu sa venujete vo voľnom čase. Čo vás zaujalo práve na tejto oblasti?

K priemyselnému dizajnu – industriálnemu štýlu, ma to ťahalo už odmalička, no nemal som na to priestor a čas sa tomu venovať. Už ako malý chlapec som s radosťou rozoberal všetky hračky, ktoré som dostal. Stále ma fascinovali mechanizmy, ozubené kolieska a podobne. 

Pred necelými štyrmi rokmi sme si kúpili s mojou terajšou manželkou byt v širšom centre Prešova, stará tehlová bytovka, vysoké stropy, široké múry. Vedeli sme, že prerobiť taký kus histórie by bolo hriechom, tak sme si ho začali zariadzovať po svojom. Bolo potrebné dorobiť elektroinštaláciu, tak sme ju spravili povonku. Čierne káble boli priznané na bielej stene, frézovanie drážok do stien sa nekonalo. Vyzeralo to ako v stodole, no nám sa to páčilo. 

 

lampation lampa rury

 

Tomáš Mati si v industriálnom štýle zariadili aj vlastné bývanie, v ľavom rohu lampa, ktorú vyrobil ako prvú.  

 

Potom sme narazili na problém. Potrebovali sme lampu do rohu ku gauču, no nevedeli sme nikde takú nájsť. Tak som prišiel s nápadom, že si vyrobím lampu na mieru. A práve tu začala moja industriálna dušička prekvitať :) Vyrobil som si lampu z vodárenských trúbok s podstavou do „L“ – lampa nezaberala veľa miesta a vošla do úzkeho priestoru medzi gauč a stenu. Došlo mi, že niektoré veci majú viacero spôsobov využitia ako ten, na ktorý sú prvotne určené. V poslednej dobe sa zameriavam aj na recykláciu, vyrábam lampy z vecí na vyhodenie, ako sú staré fotoaparáty alebo hasiace prístroje.

Čím vás konkrétny objekt zaujme natoľko, že mu dáte nový dizajn a funkciu?

Ak si pri pohľade na nejakú vec viem predstaviť, že by som si to kúpil, mal to doma a po roku ma to stále neomrzelo, tam idem do toho. Často sa mi stane, že idem odniesť na šrotovisko šrot v hodnote 1,50 eura a kúpim tam niečo za 20 eur. Občas tam nájdem skvosty, ktoré sa dnes nedajú len tak zohnať, ako sú staré remenice a priemyselné lampy.

 

lampation industrialny dizajn dielna

Mladý Prešovčan pri práci v dielni.

 

Spomenuli ste šrotoviská. Kde ešte takéto zaujímavé objekty nachádzate?

Sú to burzy, internetové inzercie a podobne. No občas sa stane, že mi zazvoní telefón od niekoho známeho s tipom na zaujímavý kúsok histórie. Niekedy mi napíšu aj cudzí ľudia na Facebooku. Na niektoré polotovary, ako sú staré fotoaparáty, mám vyhliadnutého zberateľa a fotografa, ktorý občas preriedzuje zbierku a rád mi tieto staré modely posunie. 

Čo bolo doteraz pre vás najväčšou výzvou?

Doposiaľ najväčšími projektmi, ktoré som realizoval, boli kúpeľňová zostava pre mladú rodinu z Kysúc a renovácia 8 kusov starých lámp Elektrosvit. Najväčšou výzvou je pre mňa stále čas dokončenia zákazky, s ktorým ku mne zákazníci prídu.

S akou technikou práce najčastejšie vyrábate vaše produkty?

Zozačiatku som si vyrábal takmer všetko sám. Dostal som zákazku na lampu, tak som si ju v 3D softwéri navrhol, kúpil fitingy, prvky elektroinštalácie a následne som lampu zmontoval, nalakoval, zapojil elektriku a odovzdal zákazníkovi. Postupom času sa vďaka mojim zákazníkom portfólio výroby rozrástlo na konferenčné stolíky so zváranými nohami z oceľových profilov, rôzne skrinky z drevotriesky a pod. Došlo mi, že ak chcem byť konkurencieschopným a vyhovieť tak všetkým požiadavkám trhu, tak sám to nezvládnem. Oslovil som jedného z najflexibilnejších stolárov akého poznám, človeka z mojej rodnej dediny, s ktorým sa poznám odmalička. Predostrel som mu moju víziu, tá sa mu pozdávala a zrazu som mal dodávateľa na masívne dosky J Časom som si našiel šikovného zvárača, zastrešil som si aj povrchovú úpravu výrobkov, do ktorej spadá pozinkovanie, práškové a mokré lakovanie. Momentálne sa venujem montáži hotových výrobkov, elektroinštalácii a, samozrejme, logistike okolo všetkých operácií v procese výroby.

Čo malo u zákazníkov zatiaľ najväčší ohlas?

Bola to spomínaná kúpeľňová zostava a veľký ohlas majú aj lampy z foťákov.

 

lampation fotoaparat practica lampa industrial

 

Sú materiály, ktoré pri svojej tvorbe vyslovene preferujete?

Najradšej mám spojenie masívu s kovom. Podľa mňa sa nič nevyrovná teplu dubového dreva. 

 

lampation industrialny dizajn dom schodisko

Historický byt vymenila dvojica za dom, ku ktorému vedie netradičné žlté schodisko, ktoré má pripomínať výrobnú halu. 

 

Máte v podobnom štýle zariadené aj vlastné bývanie?

Áno. Moja manželka je výtvarníčka, takže rada podporuje moje výmysly. Nepredal by som výrobok, s ktorým nie som stotožnený. Produkt je u mňa hotový až vtedy, keď si pri pohľade naň poviem, že by som si ho kúpil.

Aké zaujímavé industriálne doplnky teda máte u seba doma?

Z bytu sme sa presunuli do domu, ktorý sme si navrhli v spolupráci s veľmi šikovným projektantom. Domček sme si zariaďovali „od piky“ podľa seba, veľa nábytku sme si vyrábali sami dvaja s manželkou. 

 

 

lampation flasa lampa industrial lampation kavovar industrial

 

 

 

Niektoré prvky v dome by som neradil až do industriálu, no sú to veci, ktorých sa bežne ľudia boja. Spomínam si, ako sme vyberali okná a dvere na dom. Okná sme si dali antracitové a dvere červené. Ach, to bolo otázok. Kde si také videl? Dajte si aj dvere antracitové, nech to nejak vyzerá... Lenže my nerobíme veci tak, aby nejak vyzerali. Robíme to tak, aby sa to páčilo hlavne nám a aby to dávalo zmysel ako celok. Na oknách zvnútra nemáme parapety. K domu máme žlté schody s pozinkovanými stupnicami (farebná kombinácia ako vo výrobnej hale). Väčšinu lámp máme z mojej produkcie, takisto aj konferenčné stolíky. Mám v pláne ešte vyrobiť si komodu pod TV celú z preglejky. Tento konštrukčný materiál máme v pláne použiť aj na dvere vstavanej skrine na chodbe, rovnako preglejkové budú aj posuvné dvere na šatníku. Nad telkou máme kvetinovú stenu z jaklových profilov, lakovanú priesvitným práškovým lakom s poličkami z OSB dosiek.  

Pôvodne sme mali v pláne si dať do celého domu podlahu z pohľadového betónu, no nezmestili by sme sa do rozpočtu :)

Pin It