zuzana kascakova biela stodola

Chatku, ktorú si svojpomocne prerobila a zariadila, vlani Zuzana Kaščáková predala. Teraz plánuje stavbu nového domu. Foto: archív Zuzany Kaščákovej

 

Zuzana Kaščáková sa interiérovému dizajnu venuje profesionálne a štýl jej vlastného bývania na Instagrame sleduje 40-tisíc ľudí. Aktuálne sa chystá postaviť si dom snov. „Trúfam si povedať, že výnimočný bude všetkým,“ tvrdí v rozhovore pre SaB.

 

 

zuzana kascakova dom interier dizajn naturalny chata zuzana kascakova dom interier dizajn naturalny kreslo

 

Chatu aj záhradný domček si diazjnérka zariadila s úctou k tradíciám, no zároveň moderne. Foto: archív Zuzany Kaščákovej

 

V jednom rozhovore ste prezradili, že sa nerada škatuľkujete, ale predsa – ako by ste opísali váš štýl?

MIX nadčasovosti, úcty k tradícii a tradičným a prírodným materiálom a tiež útulno, ktoré tvorí to pravé DOMA.

Ako sa taká útulnosť dá dosiahnuť?

Dôležité je dodať domovu hrejivosť a tú zaistia práve zemité odtiene a prírodné materiály.

Pre rok 2021 máte na pláne veľký projekt bielej stodoly – vášho nového domu. Ako vznikol tento nápad?

Milujem staré domy a ich prerábanie, no už dlhší čas som v sebe niesla prianie postaviť svoj dom. V okamihu, keď sa mi naskytla možnosť zaujímavého pozemku, v podstate som neváhala. Už istú dobu som sledovala architektonické štúdio 22:22architekti a vedela som, že na realizáciu svojho domu snov prizvem na spoluprácu práve ich.

  

zuzana kascakova biela stodola kupelna

 

Súčasťou domu bude aj "kúpanie pod hviezdami". Zdroj: Instagram Zuzany Kaščákovej 

 

Čím bude tento dom výnimočný?

Trúfam si povedať, že takmer všetkým. Od použitia materiálov po celú koncepciu stavby, ktorá bude snúbiť všetko, čo je mi blízke, a to úctu k tradičným tvarom, ale v modernom poňatí. Zhodli sme sa, že nechceme stavať nový dom, ktorý sa na starý hrá, a preto sme sa odvážne pustili do tohto poňatia. Ďalším pre mňa veľmi dôležitým aspektom je vzdušnosť, dostatok svetla a priehľadov... Istý minimalizmus, ktorý však plánujem doladiť presne mojím štýlom. Vzniknú tak osobité kontrasty, ktoré budú jasným dôkazom, že i moderné poňatie môže fungovať ruka v ruke s úctou k tradícii.

Ako bude prebiehať realizácia vášho domu?

Zatiaľ sme vo fáze ladenia projektu a upresňovania materiálov, potom budem hľadať tých pravých odborníkov na realizáciu. Konám často intuitívne a verím, že i v tomto prípade sa mi to vyplatí.

 

 

zuzana kascakova dom interier dizajn kuchyna zuzana kascakova dom interier dizajn naturalny coffee kutik

 

Kuchyňa a relaxačný kútik vo víkendovom dome. Foto: archív Zuzany Kaščákovej 

 

Ak by ste mali vybrať len pár doplnkov, ktoré dokážu zmeniť ráz interiéru, čo by to bolo?

Ideálne je, ak máte možnosť voliť už pri prvotnom zariaďovaní domova nadčasové materiály pri výbere podlahy, odtieňov maľby a podobne. Čím neutrálnejší základ vytvoríte, tým lepšie sa vám bude obmieňať štýl celého bývania v závislosti napríklad na ročnom období, momentálnych potrebách rodiny i podľa nálady. Vždy hovorím, že je lepšie si dať s výberom nábytku a doplnkov načas, než bezhlavo nakupovať a potom nevedieť, kam s tým...

 

zuzana kascakova portret

 

O aké štýly interiéru alebo doplnky majú zákazníci momentálne najviac záujem? 

Stále pretrvávajú prírodné materiály – teakové doplnky, ktoré sú nadčasové a nezničiteľné, ale tiež doplnky v BOHO štýle.

Ak je niekomu sympatický váš štýl bývania, aké sú základy, na ktorých stojí, po čom siahnuť ako po základných prvkoch?

Ak už máte zariadený domov a chcete zmeniť jeho štýl, začnite najskôr vyraďovaním a pretriedením doplnkov i nábytku, doprajte si chvíľku vzdušnosť a až akúsi prázdnosť priestoru a potom voľte vždy kvalitnejšie a nadčasovejšie kúsky – radšej než hromadu drobností, ktoré vás čoskoro omrzia.

 

zuzana kascakova dom interier dizajn naturalny pracovny kutik

Pracovný kútik. Foto: archív Zuzany Kaščákovej

zuzana kascakova dom interier dizajn naturalny spalna

Spálňa tiež odráža dizajnérkin rukopis. Foto: archív Zuzany Kaščákovej

 

Čo už je, naopak, out, čo vídavate v slovenských či českých domácnostiach a nie je to podľa vás šťastná voľba?

Zahlcovanie domova čačkami z obchodných reťazcov, bezhlavé nakupovanie toho, čo vidíte niekde na obrázku, prehnané farebné kombinácie a tiež bezhlavé podliehanie tomu, čo momentálne "letí". Ak je vám vo vašom štýle dobre, nie je nutné ho meniť len preto, že ktosi hovorí, že nie je in. Načúvajte svojim pocitom a predovšetkým tomu, v čom je vám najlepšie.

Realizovali ste nejaké interiéry aj na Slovensku? 

Na Slovensku mám niekoľko skvelých klientov, ktorým som k dispozícii s radou "na diaľku", no kompletný interiér som tam ešte nerealizovala.

 

zuzana kascakova dom interier dizajn naturalny

Foto: archív Zuzany Kaščákovej

 

Na záver – vyberte jeden doplnok z vášho vlastného bývania, ktorý máte úplne najradšej...

Momentálne u mňa vedie konferenčný stôl zo storočného dreva, na ktorý som dlho šetrila a dlho čakala a viem, že ho budem mať navždy.

Pin It