Zuzana Mrazova

Zuzana Mrázová. Foto: M Luxury

 

Upratovanie môžeme povýšiť aj na dobrodružstvo, ktoré nám vnesie do života harmóniu, vnútorný pokoj i kvalitné vzťahy. O metóde upratovania KonMari, ktorá to dokáže, hovorí jej certifikovaná konzultantka Zuzana Mrázová. 

 

Upratovanie si povýšila na „umenie“. Nestačí len povysávať a zotrieť mokrou handrou?

Úprimne, nestačí. Pri klientoch to vídavam často. Krásny dom, byt, čisto, ideálna kombinácia dizajnu, vkusu a útulnosti až do momentu, kým otvoria skrine, zásuvky, komory a trináste komnaty. Tam sa skrýva všetko to, s čím nechcú byť denne konfrontovaní, častokrát jeden veľký chaos a súčasne výčitka, lebo sú za to zodpovední. Zatvárať oči a dvere nestačí. Nepleťme si manuálne odstraňovanie špiny a čistenie s upratovaním neporiadku alebo profesionálnym organizovaním. 

Dnes je trend mať poriadok aj tam, kde nie je vidieť. A ten sa dá dotiahnuť až do dokonalosti. Triedenie a uloženie podľa veľkosti, tvarov či farieb je tá povestná čerešnička na torte.

 

upratovanie system vesiak

Vaše okolie začína vnímať, že veci majú vyhradené svoje stabilné miesto, a dokáže vám v tom pomáhať, a nie vám to kaziť, hovorí o metóde KonMari Zuzana Mrázová: ilustračné foto: pexels


Ako je vôbec možné premeniť upratovanie na vášeň?

To sa stane v momente, keď prestanete rozmýšľať nad tým, ako najlepšie dostať veci z cesty a z dohľadu a ktorá skrinka je ešte voľná, kam by sa dalo niečo natlačiť. Začnete dávať predmetom okolo seba systém, oblečenie úhľadne poskladáte, kuchyňu si zorganizujete tak, aby vám bola poruke, poličku tak, aby sa vám pohľad na ňu páčil. Odrazu máte miesto na vázu s kvetmi, lebo tú kopu dokumentov, čo vám zaberala priestor na komode, ste už včera roztriedili a založili. 

A zrazu vás to baví a teší, tak idete viac do hĺbky. Vaše okolie začína vnímať, že veci majú vyhradené svoje stabilné miesto, a dokáže vám v tom pomáhať, a nie vám to kaziť. Manžel vie, kam má položiť poštu, čo vybral zo schránky. Manželka neobráti garáž naruby, keď potrebuje raz za rok krížový skrutkovač alebo orezávač.

 

upratovanie zbierka polica

Podľa Zuzany Mrázovej je dnes trend mať poriadok aj tam, kde nie je vidieť. Ilustračné foto: Pexels

 

Metódu KonMari™ poznáme takmer do detailu. Ale aká je tá tvoja? Určite si musela vzhľadom na povahu Slovákov zmeniť pár detailov…

Síce Metódu KonMari™ detailne poznáme, ale tak ako jej autorka Marie Kondo pochádza z Japonska, aj metóda vychádza z východnej kultúry, čo našincovi môže pripadať dosť cudzie. Sú v nej prvky, ktoré sú pre nás viac ako zvláštne, často až neprijateľné. Napríklad prejavovať vďačnosť veciam, zdraviť priestor, duchovne sa spájať s domácnosťou. Na druhej strane jednoduchosť a precíznosť tejto metódy je univerzálne použiteľná. 

Prejavujem veľký rešpekt ku každej domácnosti, ktorú navštívim, ale na druhej strane ako konzultant som šéfom situácie. Učím, navádzam, radím, pomáham vytvoriť stabilný systém, ktorý musí fungovať aj po mojom odchode. Mám pár osvedčených trikov, ktoré výborne fungujú práve v našich zemepisných šírkach. 

 

Zuzana Mrazova KonMari

 

Prijatie tohto „životného štýlu“ je akoby mávnutie motýlím krídlom. Môžeme výrazne prispieť k zmene domova, vzťahov, ale i životného prostredia...

Samozrejme. Je to dlhodobo udržateľné. Odrazu nakupujem menej, nakupujem s rozumom, zamýšľam sa viac nad svojím nákupným správaním. Pociťujem zodpovednosť za veci, ktoré vlastním, lebo chápem ich dočasnosť a environmentálnu záťaž. 

Nedovolím, aby mi niekto (partner, deti) ničili celkový dojem neporiadkom. Naučím/nakazím svoje okolie upratovaním. Nie takým tým posadnutým leštením, umývaním, utieraním prachu, ale časom a pokojom, ktorý som získal tým, že nemusím dookola robiť to isté. Radšej si dám čaj a posedím si s dobrou knihou bez výčitiek svedomia, lebo nemusím riešiť neporiadok. Tento životný štýl je pozitívne nákazlivý.

 

Celý rozhovor so Zuzanou Mrázovou si prečítajte v aktuálnom vydaní časopisu Stavebníctvo a bývanie. 

Pin It