klimatizacia toshiba haori2 www.klima shop.sk

Pri klimatizáciách si určite všimnite najmä výkon, ale za pozornosť stoja aj doplnkové funkcie, možnosť tzv. multisplitov alebo tiež dizajn. O tom, na čo sa oplatí zamerať, hovorí Mgr. Martina Ebertová zo spoločnosti KLIMA-SHOP.SK, s.r.o.

 

Letná sezóna a s ňou spojené horúčavy sú za dverami. Aký je najdôležitejší parameter pri výbere vhodnej klimatizácie do bytu?

Asi najdôležitejší parameter je výkon klimatizácie. Najčastejší výkon klimatizácie do bytu je 3,5 kW chladiaci výkon. Jednotky s týmto výkonom hravo vychladia miestnosť v byte a niekedy to postačí na menší byt. Príklad orientačného stanovenia tepelnej záťaže klimatizácie v byte: Miestnosť o rozmeroch 5 x 4 = 20 m2 (m2 x 100 W = 2 000 W) + notebook/PC (200 W) + TV (150 W) + 2 osoby (2 x 150 W) = spolu 2,6 kW. Teda pre danú miestnosť je potrebné zariadenie s chladiacim výkonom 2,6 kW.

Aký výkon klimatizácie je ideálny pre jedno-, dvoj- či trojizbový byt?

Je to individuálne. Každý byt má iný tvar. Niekde postačí jedna silnejšia klimatizácia umiestnená v strede bytu, inde je potrebné použiť viacero klimatizácií. Záleží na požiadavke, možnostiach umiestnenia a financiách.

 

klimatizacia lg airpurification www.klima shop.sk

 

Kedy sa oplatí siahnuť po multisplit klimatizácii?

Multisplit je klimatizácia, ktorá má jednu vonkajšiu jednotku a viacero vnútorných jednotiek, napríklad dve, tri, štyri, alebo až päť vnútorných jednotiek. Tieto vnútorné jednotky majú obvykle chladiaci výkon okolo 2,5 kW a inštalujú sa do izieb. Majú jednu spoločnú vonkajšiu jednotku umiestnenú na balkóne alebo pod oknom. Výhodou je len jedna vonkajšia jednotka pre viacero vnútorných jednotiek.

Veľmi kvalitnou značkou je klimatizácia Mitsubishi AP multisplit 2x 2,5kW + vonk.j. 4,2kW, ktorá je vhodná do bytu a je momentálne v akcii. Alebo nová klimatizácia Daikin Perfera multisplit 2x 3,5kW + vonkajšia 5kW. Od značky Samsung je napríklad táto klimatizácia s troma vnútornými jednotkami Samsung Cebu multisplit 3x 2,5kW + vonk. j. 5,2kW a od značky LG napríklad klimatizácia so štyrmi vnútornými jednotkami klimatizácia LG Standard 4x Multisplit 2,5kW + vonk.j. 7kW.

Aké najčastejšie chyby robia zákazníci pri výbere a používaní klimatizácie, čoho sa treba vyvarovať?

O každú klimatizáciu sa treba aj starať. Je potrebné čistiť ich filtre. Tým, že cez obe jednotky (vnútorné aj vonkajšiu) cirkuluje okolitý vzduch, sa časom zanesú a je potrebné vykonať servis a údržbu. 

 

klimatizacia toshiba haori www.klima shop.sk

 

Dnes už mnohé klimatizácie zvládnu omnoho viac ako len vychladiť byt. Aké sú ich doplnkové funkcie?

Každá značka klimatizácie disponuje rôznymi modelmi klimatizácií. Tie sa medzi sebou odlišujú doplnkovými funkciami a kvalitou prevedenia. Každá jedna splitová klimatizácia má ovládanie smeru a rýchlosti prúdenia vzduchu vnútornej jednotky, diaľkový ovládač a základné funkcie režimu ako je chladenie, kúrenie, odvlhčovanie a ventilácia. Rozsah chladenia/kúrenia sa dá nastaviť od 18 do 30 °C. Základné filtre, ktoré treba pravidelne čistiť. Doplnkové funkcie klimatizácií sú hlavne vo filtrácii a rôznych čističkách vzduchu, ktorý cez ne prúdi, spôsob ovládania klimatizácie cez WiFi, sušenie výmenníka, windfree režim bez prievanu, ovládanie smeru prúdenia vzduchu klapkami mechanicky, diaľkovým ovládačom, alebo „infra okom“, ktoré monitoruje našu prítomnosť v priestore.

Spomenuli ste aj čističky vzduchu. Akým spôsobom a od čoho dokážu vzduch očistiť?

Čističky vzduchu majú za úlohu odfiltrovať úplne jemné častice prachu, ktoré bežný filter nezachytí. Avšak ak sa nebudeme riadne starať o klimatizáciu a jej prachové filtre nebudeme pravidelne umývať, tak nám to nepomôže. Klimatizácia s čističkou vzduchu je napríklad LG Air Purification AP12RT.

 

Wind free Technology

 

Čo znamená windfree režim bez prievanu?

Technológia WindFree zvyšuje vaše pohodlie v interiéri tým, že využíva tisíce mikro otvorov na rovnomerné rozptýlenie chladného vzduchu bez vetra. V režime WindFree sa chladný vzduch šíri jemne a vytvára tak prostredie, ktoré vám zaistí celkovú pohodu vo dne i v noci. S touto technológiou prišla značka Samsung, so štyrmi modelmi.

 

klimatizacia lg airpurification www.klima shop.sk

 

Kedy je pri klimatizácii nutná odborná inštalácia? Ako dlho trvá takýto proces?

Každá splitová klimatizácia, ktorá má vnútornú a vonkajšiu jednotku, potrebuje odbornú inštaláciu. Inštalácia klimatizácie trvá okolo 5 hodín v závislosti od jej náročnosti. 

Na trhu sú k dispozícii aj klimatizácie, ktoré sú nielen funkčné, ale majú aj atraktívny dizajn. Priblížte niekoľko konkrétnych tipov... 

Do bytov sa v drvivej väčšine predávajú nástenné klimatizácie, čiže s umiestnením vnútornej jednotky na stenu. Obvykle sú biele, ale nájdu sa aj zaujímavé dizajnové modely, v tmavom prevedení je to napríklad klimatizácia Mitsubishi Dizajnová MSZ-EF35VGK – alebo napr. v rubínovo červenej klimatizácia Mitsubishi Diamond MSZ-LN35VG.

 

klimatizacia mitsubishi LN www.klima shop.sk

 

Ako často sa treba venovať servisu domácej klimatizácie a čo všetko to obnáša?

Servis-vyčistenie klimatizácie je potrebné robiť pravidelne podľa potreby. Napríklad, ak je vonkajšia jednotka umiestnená niekde v rohu balkóna, alebo rastie naokolo veľa topoľov, ak sa klimatizácia používa celoročne, prípadne v znečistených priestoroch, odporúča sa servis - vyčistenie robiť aspoň raz ročne. Bez ohľadu na doplnkové funkcie filtrov je len otázkou času, kedy bude potrebné vnútorné jednotky prečistiť.

Ktoré druhy klimatizácií by ste odporučili pre smart domácnosť?

Napríklad plno doplnkových funkcií má klimatizácia s wifi, s chladiacim výkonom 3,5 kW, vykurovacím výkonom 4,0 kW, energetickou efektívnosťou A+++/A+++, chladiacim médiom R32, Wind-Free režimom, detektorom pohybu, tri-care filtrom.

Viac informácií a odborné poradenstvo nájdete na www.klima-shop.sk.

Pin It