Picture1

V dnešnej dobe sa kladie stále väčší dôraz na dezinfekciu prostredia, v ktorom sa nachádzame. Medzi najúčinnejšie prístroje patria tzv. UVC germicídne svietidlá, ktoré spoľahlivo dezinfikujú vnútorné prostredie a chránia ho pred baktériami, plesňami a vírusmi vrátane Covid-19. Samotné UV žiarenie však môže spôsobiť podráždenie očí a pokožky, preto má väčšina svietidiel tohto charakteru zabudovaný snímač pohybu, ktorý preruší ich funkciu, ak sa v dezinfikovanom prostredí nachádzajú ľudia alebo zvieratá. Na pracoviskách a v kanceláriách sa však vyžaduje stála dezinfekcia prostredia, a to aj v prítomnosti osôb. A práve preto spoločnosť LEDVANCE vyvinula UVC panelový recirkulátor, ktorý môže byť v plnej prevádzke aj keď sú na pracoviskách alebo v obchodoch zákazníci, zamestnanci, prípadne zvieratá alebo kvetiny.

 

Picture2

 

Princíp fungovania recirkulátoru je jednoduchý. Proces dezinfekcie ovzdušia pomocou UVC LED svetla je prenesený do špeciálnej krytej komory vo vnútri svietidla, kam je ventilátorom na jednej strane vzduch vháňaný a z druhej odchádza vydezinfikovaný. Dezinfekcia prebieha kontinuálne, zariadenie je bezúdržbové a vykazuje životnosť viac ako 10 000 hodín pre UVC lampu a 160 000 hodín pre ventilátor. Veľkosťou je prispôsobené na vsadenie do rastrového stropu 60 x 60 cm a existuje vo verzii len s funkciou dezinfikovania, ako aj s klasickým LED svietidlom so svetelným tokom 3300 lm, teplotou chromatickosti 4000 K a hodnotou oslnenia UGR<19. Táto hodnota určuje, že svietidlo je obzvlášť vhodné na pracoviská s počítačovými obrazovkami, a že spĺňa legislatívne požiadavky európskych noriem maximálneho prípustného rušivého oslnenia v počítačových miestnostiach. Životnosť LED zdroja dosahuje 50 000 hodín.

 

Picture2

 

Výkon samotného čistenia vzduchu je definovaný hodnotou CADR, ktorá hovorí o tom, aký objem čistého vzduchu za hodinu dokáže čistička vzduchu dodať. CADR u panelového recirkulátoru LEDVANCE dosahuje 60 m3/h a dávka UVC žiarenia je na úrovni 57 J/m2, čím prekonáva 99,9% mieru inaktivácie aerosolizovaného SARS-CoV-2, ktorá je stanovená na 54 J/m2.

 

Zvýšený germicídny účinok je dosiahnutý aj vďaka špeciálnemu dizajnu UVC komory s vysoko lešteným hliníkom v jej vnútri. Kombinácia ožiarenia 450 W/m a rýchlosti prúdenia vzduchu v komore 0,13 m/s umožňujú nasadenie v priestoroch s plochou až 25 m2 pri štandardnej výške stropu 2,5 m. Pri väčšej ploche stačí v miestnosti osadiť viacero zariadení.

 

Inteligentný MCU modul vykonáva kontinuálnu automatickú diagnostiku UVC lampy, ventilátoru, ako aj LED svietidla a v prípade potreby presne signalizuje, ktorý servisný zásah je potrebný. Záruka na UVC panelový recirkulátor LEDVANCE je 3 roky a hladina akustického výkonu je menšia ako 45 dB, neruší tak pri bežnej práci. Okrem variantu Panel pre vbudovanie do rastra stropu existuje aj prisadený obdĺžnikový variant bez LED svietidla, s povrchovou montážou a hodnotu CADR 63, prípadne 72 m3/h.

 

Viacej informácií nájdete na www.ledvance.sk

 

Pin It