Ako vybrať správny odtieň, keď je toľko možností?

 

Veľa vzorkovníkov farieb dnes ponúka priam nekonečný výber odtieňov. Ale práve táto možnosť vyberať z tak širokej ponuky so sebou nesie aj dilemu, či dokážeme vôbec vyhovieť všetkým našim predstavám. Každý by sme pri tomto rozhodovaní potrebovali minimálne jednu ďalšiu izbu, alebo ešte lepšie celý byt na testovanie. Výber nového farebného odtieňa málokedy začína nulovou predstavou, či nápadom. Zvyčajne je najväčší problém v tom, že vás to ťahá rôznymi smermi a vy neviete, kde vlastne začať.

 

Najlepším a najdôležitejším štartovacím bodom pri výbere odtieňa je vzorkovník farieb. Ako prvý krok si vyberte farebné kategórie, ktoré sa vám páčia a hodia sa do vášho interiéru. Môžu to byť napríklad neutrálne alebo pastelové odtiene, modrá ladiaca s kuchynskou linkou alebo napríklad nejaká kombinácia zelených, žltých a fialových odtieňov. Za týmto účelom sme vytvorili vzorkovník farieb HGMIX INTERIOR COLLECTION, kde je kolekcia odtieňov usporiadaná tak, aby umožňovala rýchle prezeranie v každej farebnej kategórii. Odporúčame nastaviť si na začiatok limit troch kategórií. Keď začnete s limitom do troch farebných kategórií, až potom skutočne nastane proces vyberania!

 

Najprv zvoľte jasnosť a intenzitu daného odtieňa. Vyberať by ste si mali podľa množstva svetla v danej miestnosti. Pri svetlých miestnostiach s väčším množstvom denného svetla môžete zvoliť tmavšiu intenzívnejšiu farbu. Môžete kľudne použiť svetlé šedé alebo tmavšie odtiene, pretože farby budú v skutočnosti vďaka množstvu svetla vypadať jasnejšie. Pre väčšie a nerovnomerne osvetlené priestory môžete vytvoriť zaujímavejší efekt tým, že zvolíte intenzívnejší odtieň do väčších a lepšie osvetlených priestorov, a jemnejší, jasnejší odtieň rovnakej farby pre menšie a menej osvetlené časti. Kontrast si prispôsobíte podľa priania. Výberom dvoch veľmi podobných odtieňov môžete vytvoriť skutočne jemný kontrast s ľahkým prechodom priestoru; alebo môžete do interiéru vniesť trochu viac rozmanitosti pomocou silnejšieho kontrastu.

 

výber farby 2 výber farby 3

 

Ďalším krokom je zvolenie farebného odtieňa. Farby v zásade delíme na teplé a studené; a pretože to spočiatku môže vypadať jednoducho, nie je ľahké ich rozlíšiť! So zelenou môžeme napríklad dosiahnuť teplého i veľmi studeného vzhľadu, v závislosti na jej podtóne. Spravidla sa tieto farby vyberajú, keď je v priestore veľa tmavého dreva, betónových podláh, mramoru alebo veľa tmavého svetla, ktoré chceme upokojiť chladnejšími odtieňmi. Farby s teplým podtónom bývajú žlté, oranžové alebo ružové a vytvárajú pocit jemnosti a pohodlia. Väčšinou sú tieto farby odporúčané, ak máte v priestore viac svetlého dreva alebo väčšie kusy svetlého nábytku, a sú vhodné do svetlejších aj tmavších priestorov.

 

výber farby 4 výber farby 5

 

Špeciálnu pozornosť venujte podtónu, hlavne pokiaľ plánujete biely odtieň. Pri výbere bielej farby máme tendenciu venovať menšiu pozornosť, hoci starostlivo vybraný odtieň môže úplne zmeniť vzhľad priestoru. Pre veľmi dramatický vzhľad sa zvyčajne volí neutrálna alebo veľmi silná, čisto biela farba bez podtónu, napríklad v kombinácii s čiernou farbou. Na druhej strane, biele kusy nábytku môžu pôsobiť trochu šedo na silných bielych stenách. Je tiež potrebné poznamenať, že pri výbere bielej farby by sa mala venovať ešte väčšia pozornosť farbe zásuviek, spínačov a rámov okien alebo dverí, pretože výrazná biela zvýrazní akýkoľvek sivastý alebo ešte pravdepodobnejší žltkastý podtón.

 

výber farby 6 výber farby 7

 

Pri výbere odtieňa je dobré vziať v úvahu všetky priestory u vás doma. Chodby v jemných farbách otvárajú priestor, čo je obzvlášť žiadaný prvom v menších bytoch. Zamerajte sa na menší počet farieb a ich použitie opakujte v rôznych priestoroch.

 

výber farby 8 výber farby 9

 

Po výbere odtieňa pomocou vzorkovníka  farieb by malo nasledovať testovanie. Je potrebné si uvedomiť, že farba môže mať úplne iný efekt na väčšej ploche ako na vzorke. Na väčšej ploche býva konečný výsledok výraznejší a vzhľad farby je možné meniť aj podľa osvetlenia a množstva svetla v priestore. Pred začatím renovácie preto odporúčame zakúpiť malé množstvo farby vo vybranej úrovni lesku.

Naneste farbu na menšiu časť steny a pozorujte v priebehu dňa, keď sa mení dopad svetla a jej efekt. Je potrebné dodržať odporúčaný počet náterov a medzi nanášaním jednotlivých vrstiev počkať, kým náter úplne zaschne. Ak vyberáte z väčšieho počtu odtieňov alebo výraznejších farebných tónov, ktoré sa obvykle horšie prekrývajú, navrhujeme, aby ste farbu neaplikovali priamo na povrch steny, ale na biely kresliaci papier alebo podobný základ, ktorým sa dá ľahko pohybovať. Nájdite si čas a zaistite, aby váš priestor vyzeral presne tak, ako chcete.

 

 

Pin It